Կենսաթոշակային ֆոնդերի միջոցներով Հայաստանի տնտեսությունում ուղղակի ներդրումների հնարավորություն է ստեղծվում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենսաթոշակային ֆոնդերի միջոցները ուղղակի ներդրումների միջոցով կարող են ուղղվել Հայաստանի տնտեսության ֆինանսավորմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը:
«Այս պահին ՀՀ տնտեսության մեջ ուղղակի ներդրումներ կատարելու սահմանափակում կա, միայն գրանցված ֆոնդերի միջոցով է հնարավոր ներդրումներ անել, ուղիղ ներդրումներ անել հնարավոր չէ: Դրա հիմնական իմաստն այն էր, որ մենք ուզում էինք, որ մեր ֆոնդերի և վերջնական ներդրումների միջև որևէ ինստիտուտ լիներ, որպեսզի ռիսկերը կառավարվեին»,-ասաց Նուրբեկյանը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ Հայաստանում ներդրումային նախագծերը հիմնականում ֆինանսավորվում են հրապարակայնորեն չշրջանառվող (չցուցակված) ֆինանսական գործիքների միջոցով: Մինչդեռ ոչ հրապարակային (չցուցակված) գործիքներում ներդրումների իրականացման հնարավորությունը տրված է միայն անուղղակի ձևով՝ այլ ներդրումային ֆոնդերի միջոցով, ինչը սահմանափակում է կենսաթոշակային խնայողությունների՝ տնտեսության մեջ ներդրումների հնարավորությունը և նվազեցնում ֆոնդերի կառավարման արդյունավետությունը: Ուստի օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները և լրացումները թույլ կտան ընդլայնել ֆոնդերի կողմից կատարվող ներդրումների հնարավորությունները՝ հնարավորություն ստեղծելով ֆոնդերի միջոցները տարբեր ֆինանսական գործիքների կիրառման միջոցով ուղղելու ՀՀ տնտեսության ֆինանսավորմանը:
Ոչ հրապարակային (չցուցակված) ֆինանսական գործիքներում ուղղակի ներդրումները թույլատրվում են միայն անուղղակի՝ այլ ֆոնդերում ներդրումների միջոցով՝ առավելագույնը 10 տոկոս սահմանաչափով:10 տոկոս սահմանափակումը պահպանվում է, պարզապես ուղղակի ներդրումների գործիքները բացվում են:
«Միջազգային կազմակերպություններից մեկի հետ մեր ֆոնդերից մեկը փոխըմբռնման հուշագիր է կնքել, և իրենք կարող են ուղղակի համաներդրող լինել ՀՀ ենթակառուցվածքների կամ ընկերությունների մեջ»,-ասաց ԿԲ փոխնախագահը:
Պահպանողական ֆոնդի դեպքում մինչև 25 տոկոսի չափով կարելի է կատարել բաժնային ներդրումներ: Նախագծով գլխավոր դրամատունն առաջարկում է մինչև 35 տոկոսի հնարավորություն տալ: Ըստ Նուրբեկյանի՝ ժամանակը ցույց է տվել, որ կարելի է ռիսկային գործիքների մեջ ավելի շատ ներդրում անել: Միջազգային չափանիշների համեմատ անգամ 35 տոկոսը շատ պահպանողական է:
Գործող կարգավորումների համաձայն՝ մեկ արտասահմանյան պետությունում կատարվող ներդրումները չեն կարող գերազանցել տվյալ պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի ակտիվների 15 տոկոսը: Ըստ նախագծի՝ Կենտրոնական բանկի և ֆինանսական ոլորտի պետական լիազորված մարմնի՝ Ֆինանսների նախարարության համատեղ որոշմամբ կարող են սահմանվել կոնկրետ պետության մասնակցության աստիճանի որոշման կարգ, ինչպես նաև որոշ արտասահմանյան պետություններում ներդրումների համար ավելի բարձր սահմանաչափ (սակայն ոչ ավել, քան ֆոնդի ակտիվների 30 տոկոս)՝ հաշվի առնելով տվյալ պետության վարկանիշը կամ ֆինանսական համակարգի զարգացվածության աստիճանը:
«Կապիտալի շուկայում ԱՄՆ-ն շատ մեծ դեր ունի, և 15 տոկոսը մեր ֆոնդերին սահմանափակում է կապիտալի շուկայում համամասնորեն ներդրում անելը»,–ասաց Նուրբեկյանը:
Նախագիծը հանձնաժողովում ստացավ դրական եզրակացություն, կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստում:
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգը Հայաստանում պաշտոնապես ներդրվել է 2014 թվականից: Պարտադիր բաղադրիչը սկսել է ամբողջապես գործել 2018 թվականի հուլիսի 1-ից: Ամեն ամիս քաղաքացու կենսաթոշակային հաշվին կուտակվում է նրա աշխատավարձի 10 տոկոսի չափով գումար, որից 5 տոկոսը՝ որպես սոցիալական վճար, կատարում է քաղաքացին, ևս 5 տոկոսը ավելացնում է պետությունը: Քաղաքացիները կարող են գումարները կուտակել իրենց նախընտրելի ֆոնդում: Ֆոնդերի ակտիվներով կառավարիչ ընկերությունները ներդրումներ են կատարում Հայաստանում և արտասահմանում: Կան 3 տեսակի ֆոնդեր ՝ կայուն եկամտային, պահպանողական և հավասարակշռված: Հայաստանում այս պահի դրությամբ կենսաթոշակային ֆոնդերի երկու կառավարիչ կա՝ «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»–ն և «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»–ն, որոնց լիցենզավորված են Կենտրոնական բանկի կողմից:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The pension funds assets can be directed to the funding of the Armenian economy through direct investments, Central Bank Vice Governor Armen Nurbekyan told lawmakers while presenting a bill on amending the law on pension funds.
“There is currently a limitation on making direct investments in the Armenian economy, investments can only be made through registered funds, and direct investments can’t be made. The main reason for this was our goal of risk management in order for an institution to be present between our funds and the final investments,” he said.
Currerntly investment programs are mainly financed through unlisted financial assets. Whereas investments in unlisted assets can only be made indirectly, through other investment funds, which limits the opportunity of pension savings investments in the economy and decreases efficiency of the management of the funds, according to the central bank's bill. The bill envisages expansion of possibilities of the investments by the funds, enabling to direct the assets of the funds to the financing of the Armenian economy through various financial instruments.
Direct investments in unlisted financial instruments are allowed to be made only indirectly through investments in other funds, with a maximum 10% limit. The 10% is maintained but the direct investments instruments are opened.
“One of our funds has signed a memorandum of understanding with an international organization, and they can be a direct co-investor in Armenian infrastructures or companies,” the central bank official said.
In case of a conservative fund, equity investments can be made up to 25%. The bill envisages 35%. The cenbank official said the 35% is even highly conservative compared to international standards.
According to the current regulations, the investments made in a foreign country cannot exceed 15% of the given mandatory pension fund’s assets. The bill envisages the opportunity for the central bank and the finance ministry to define the level of participation of specific countries, and set a higher limit, but no more than 30% of the fund’s assets, taking into account the given country’s rating or level of development of its financial system.
“The United States has a very big role in the capital market, and the 15% limits our funds from making proportional investments in the capital market,” Nurbekyan said.
The volume of the pension funds continues to grow rapidly, he added.
“The volume of the pension funds has already reached approximately 1 trillion drams, which is a very serious figure. The volume continues to grow at very high pace,” the official told lawmakers. He said the funds play a very significant role in terms of investments made in government securities and high-quality corporate securities.
The number of participants in the funds, which accumulates pension tax from salaries, is approximately 460,000.
The bill was approved by the parliamentary committee on financial-credit and budgetary affairs. It will be debated at the plenary session.