ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Գոնսալեսին ճանաչել է երկրի ընտրված նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդներից մեկին՝ Էդմունդո Գոնսալես Ուրուտիային, ընտրություններից ամիսներ անց ճանաչել է հարավամերիկյան այս երկրի ընտրված նախագահ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է, որ հուլիսին կայացած ընտրություններում վենեսուելացիները Գոնսալեսին են ընտրել նախագահ։
«Վենեսուելայի ժողովուրդը հուլիսի 28-ին հստակորեն արտահայտվել է: Ժողովրդավարությունը պահանջում է հարգել ընտրողների կամքը», - գրել է Բլինքենն X սոցիալական հարթակում:
Գոնսալեսն իր հերթին երախտագիտություն է հայտնել Վաշինգտոնի դիրքորոշման համար։
«Մենք մեծապես գնահատում ենք բոլոր վենեսուելացիների ինքնիշխան կամքի ճանաչումը։ Այս ժեստը հարգանքի տուրք է մատուցում փոփոխություններ տեսնելու՝ մարդկանց ցանկությանը և քաղաքացիական սխրանքին, որը մենք միասին կատարեցինք հուլիսի 28-ին», - գրել է քաղաքական գործիչը X-ում:
Ըստ Deutsche Welle-ի՝ Կարակասը քննադատաբար է արձագանքել ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսքերին: Վենեսուելայի արտաքին գործերի նախարար Իվան Խիլն իր ամերիկացի գործընկերոջն անվանել է «Վենեսուելայի հանրաճանաչ թշնամի»:
Վենեսուելայում նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել հուլիսի 28-ին։ Ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ Նիկոլաս Մադուրոն, որը 2013 թվականից ի վեր երկու ժամկետ արդեն ղեկավարել էր երկիրը, ընտրություններում ստացել է ձայների 51,2 տոկոսը։ Միջազգային դիտորդներին թույլ չեն տվել ներկա գտնվել ընտրություններին։
Ընդդիմությունը հայտարարել է իր թեկնածու Էդմունդո Գոնսալեսի հաղթանակի մասին, որը վայելում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը։ Ընտրությունների վիճելի արդյունքների դեմ երկրում բողոքի զանգվածային ցույցեր են անցկացվել։ Ակցիաների ընթացքում զոհվել է 28 մարդ, շուրջ 200-ը՝ վիրավորվել։ Ավելի քան 2000 ցուցարար ձերբակալվել է։

Соединенные Штаты признали лидера венесуэльской оппозиции Гонсалеса избранным президентом страны
США признали одного из лидеров венесуэльской оппозиции Эдмундо Гонсалеса Уррутиа избранным президентом этой страны спустя несколько месяцев после выборов. Как передает Арменпресс, госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что на состоявшихся в июле выборах сами венесуэльцы на пост президента избрали Гонсалеса.
“Венесуэльский народ отчетливо высказался 28 июля. Демократия требует уважать воли избирателей”, - написал Блинкен в социальной сети X.
Гонсалес, со своей стороны, выразил благодарность Вашингтону за его позицию.
“Мы высоко ценим признание суверенной воли всех венесуэльцев. Этот жест отдает дань уважения переменам в нашей стране и гражданскому подвигу, который мы сообща совершили 28 июля”, - написал политик в X.
Как сообщает Deutsche Welle, в Каракасе критически отреагировали на слова госсекретаря США. Министр иностранных дел Венесуэлы Иван Хиль назвал своего американского коллегу “общепризнанным врагом Венесуэлы”.
Президентские выборы в Венесуэле прошли 28 июля. Избирательная комиссия объявила, что Николас Мадуро, который уже правил страной два срока с 2013 года, получил на выборах %51,2 голосов. Международных наблюдателей не допустили на выборы.
Оппозиция объявила о победе своего кандидата Эдмундо Гонсалеса, пользующегося поддержкой США. В стране прошли массовые акции протеста против оспариваемых результатов выборов. В ходе акций погибли 28 человек и около 200 получили ранения. Было задержано более 2 000 протестующих.