Այլևս երբեք՝ բոլորի համար. Գրետա Թունբերգը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեդ բնապահպան, ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։
Նրան դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը և ուղեկցել է դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը: ՀՑԹԻ-ի տնօրենն անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Գրետա Թունբերգը անմար կրակի մոտ մեկ րոպե լռությամբ հարգել է Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Էդիտա Գզոյանը հյուրին ուղեկցել են Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Գրետա Թունբերգը մեծ հետաքրքրությամբ լսել է հատկապես շվեդ միսիոներուհի Ալմա Յուհանսոնի հայանպաստ գործունեության մասին:
Բնապահպան ակտիվիստը շրջել է նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ-ի էքսկուրսավար Էլեն Հակոբյանի ուղեկցությամբ ծանոթացավ մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո գրառում կատարել թանգարանի մատյանում․
«Շնորհակալություն ձեր անգնահատելի աշխատանքի համար։ Այժմ  յուրաքանչյուրիս գործն է շարունակել տարածել տեղեկատվություն և պահանջել արդարություն։ Այլևս երբեք՝ բոլորի համար»:
Այցի ավարտին ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրերին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության, արցախյան հիմնահարցի մասին գրքեր:

‘Never again for anyone,’ Greta Thunberg visits Armenian Genocide memorial in Yerevan
Thunberg observed a moment of silence at the Eternal Flame in honor of the memory of the Armenian Genocide victims, the institute said in a press release.
Edita Gzoyan presented the story of the three khachkars at Tsitsernakaberd, dedicated to the Armenians who perished in massacres orchestrated by the Azerbaijani government in Sumgait, Kirovabad (Gandzak), and Baku in the late 20th century. Gzoyan also highlighted the stories of five freedom fighters interred before the Memory Wall, who lost their lives in the Nagorno-Karabakh war, underscoring the continuing relevance of the Armenian Genocide in the context of persecution and violence against Armenians.
The director of the institute presented the work of international scholars, missionaries, politicians and public figures who raised their voice of protest against the massacres and genocide perpetrated by the Turkish government in the late 19th century and early 20th century. Thunberg listened to the story of Swedish missionary Alma Johansson with particular interest.
Thunberg also visited the Armenian Genocide Museum and became acquainted with the permanent and temporary exhibitions, and then signed the guestbook, “Thank you for your invaluable work. Now it’s up to each and everyone of us to continue spread awareness and demand justice. Never again for anyone.”