ԵԱՏՄ-Իրան առևտրաշրջանառության 14 տոկոսը իրականացնում է Հայաստանը․ Էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ներկայացրեց ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին նոր համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարը նշեց, որ այս համաձայնագիրը հիմնված է 2019 թվականին ուժի մեջ մտած ժամանակավոր համաձայնագրի դրույթների վրա, որով արդեն իսկ հնարավոր է դարձել մեծացնել առևտրաշրջանառության ծավալները։
«Իրանը Միջին Արևելքի ամենամեծ տնտեսությունն է, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի և Հարավային Ասիայի երկրների հարավային առևտրային ուղու առանցքային երկիրն է և հանդես է գալիս որպես առևտրային կապերի հետագա զարգացման հեռանկարային ուղղություն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ԵԱՏՄ երկրների համար։ Հարկ է նշել, որ 2019 թվականին ուժի մեջ մտած ժամանակավոր համաձայնագիրը թույլ է տվել շեշտակիորեն ավելացնել ԵԱՏՄ պետությունների և Իրանի առևտրաշրջանառությունը՝ 2,4 միլիարդ դոլարից հասցնելով 5,2 միլիարդ դոլարի։ Նշեմ, որ Իրանի հետ առևտրաշրջանառության այս 5,2 միլիարդի մոտ 14 տոկոսը Հայաստանն է իրականացնում, ինչը շատ մեծ թիվ է»,- ասաց Պապոյանը։
Նախագծի նպատակն է զարգացնել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները՝ նպաստելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությանը։ Համաձայնագրի կիրարկմամբ ակնկալվում է ավելացնել ԵԱՏՄ արտահանումը դեպի Իրանի շուկա՝ նպաստելով նաև ներդրումային և կոոպերացիոն ծրագրերի զարգացմանը։
ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը հայտնեց հանձնաժողովի դրական դիրքորոշումը՝ նշելով, որ այս համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մրցունակության բարձրացմանը իրանական շուկայում։

Армения осуществляет 14% товарооборота ЕАЭС-Иран: министр экономики
В Национальном Собрании министр экономики Армении Геворг Папоян представил законопроект о ратификации нового соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном. Как сообщает Арменпресс, министр отметил, что это соглашение основано на положениях временного соглашения, вступившего в силу в 2019 году, которое уже позволило увеличить объемы торговли.
“Иран является крупнейшей экономикой на Ближнем Востоке, а также ключевой страной южного торгового пути стран Ближнего Востока и Южной Азии и является перспективным направлением дальнейшего развития торговых отношений как для Армении, так и для стран ЕАЭС. Нужно отметить, что временное соглашение, вступившее в силу в 2019 году, позволило существенно увеличить товарооборот государств ЕАЭС и Ирана, увеличив его с 2,4 млрд долларов до 5,2 млрд долларов. Должен отметить, что из этого 5,2-миллиардного товарооборота с Ираном Армения осуществляет около 14%, а это очень большая цифра”, - сказал Папоян.
Целью проекта является развитие торгово-экономических отношений между государствами-членами ЕАЭС и Ираном, содействие сотрудничеству в представляющих взаимный интерес сферах. Реализация соглашения позволит увеличить экспорт ЕАЭС на иранский рынок, что будет способствовать развитию инвестиций и программ сотрудничества.
Член постоянной комиссии Национального Собрания  по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции Алексей Сандыков выразил положительную позицию комиссии, отметив, что данное соглашение будет способствовать повышению конкурентоспособности Армении и стран-членов ЕАЭС на иранском рынке.