Տնտեսական աճը և անվտանգության բարձր զգացումը պետք է հետ պտտեն արտագաղթի անիվը. ֆինանսների նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ու անվտանգային դիմադրողականության բարձրացումը գերառաջնահերթություն է կառավարության համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ լիագումար նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի ներկայացմանը:
Նա ներկայացրեց, թե ինչու է կառավարությունն առաջնային համարում երկրի դիմադրողականության բարձրացումը:
«Տնտեսությունը ոչ թե հետ է ընթանում, այլ, հենվելով առկա ներուժի վրա, տեղափոխվում է զարգացման նոր մակարդակ և ամուր հիմքեր ստեղծում մեր երկրի կայուն առաջընթացի համար: Սա պատմական հնարավորություն է, որը չի դիտվել համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից ի վեր: Այս իմաստով մենք պարտավոր ենք պահպանել և ստեղծել բարենպաստ միջավայր այդ ներուժի հետագա բարելավման համար: Մյուս կողմից, ներկա զարգացումները ստիպում են դիվերսիֆիկացնել և ամրապնդել անվտանգային համակարգերը: Հետևապես, երկրի տնտեսական ու անվտանգային դիմադրողականության բարձրացումը գերառաջնահերթություն է»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ չնայած դժվարին մարտահրավերիներին և վերջին տարիների բարձր աճերից հետո տնտեսական ակտիվության տեմպերի բնականոն նորմալացմանը՝ ՀՀ տնտեսությունը դրսևորել է բավականին բարձր դիմադրողականություն:
2024 թվականին տնտեսական աճը կանխատեսվում է 5.8 տոկոս, իսկ 2025 թվականին՝ 5.6 տոկոս:
Նախարարը տնտեսության բարձր դիմադրողականության վկայությունը համարեց այն, որ ըստ գնահատականների՝ տնտեսության ներուժային աճը նախկին 4-4.5 տոկոս գնահատված միջակայքից աճել է՝ հասնելով 5-5.5 միջակայքի: Ի թիվս արտաքին գործոնների՝ այս առումով իրենց ազդեցությունն են ունեցել նաև ՀՀ կառավարության այնպիսի նպատակաուղղված քաղաքականությունները, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքներում պետական ներդրումների շարունակական ավելացումը, տարբեր ապրանքային շուկաներում մրցակցության բարձրացումը, բիզնես միջավայրի բարելավումը և այլն:
«Տնտեսական աճը և անվտանգության բարձր զգացումը պետք է հետ պտտեն արտագաղթի անիվը: Մեր հայրենակիցներին պետք է հաղորդեն այն վստահությունը, որ հայրենիքն է աշխատանքի արդյունքը վայելելու և սեփական ստեղծագործական գաղափարները իրացնելու լավագույն վերջնակետը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

Economic growth, high sense of security must turn back the wheels of emigration – finance minister
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Increasing Armenia’s economic and security resilience is a top priority for the Armenian government, finance minister Vahe Hovhannisyan has said.
Hovhannisyan presented the Pashinyan Administration’s 2025 budget bill to parliament on Tuesday.
“The economy isn’t spinning backwards, but by relying on the existing potential, it shifts to a new level of development and creates solid grounds for the sustainable progress of our country,” Hovhannisyan told lawmakers. “This is a historic opportunity unseen since the global financial crisis. In this context we must preserve and create a favorable environment for the further improvement of that potential. On the other hand, the current developments make us diversity and strengthen security systems. Thus, the increase of the country’s economic and security resilience is a top priority,” the finance minister said.
The Armenian economy has displayed high resilience despite the difficult challenges and the normalization of economic activity paces following the high growth of recent years.
The government projects 5,8% economic growth for 2024, and 5,6% for 2025.
As a testament to the high resilience of the economy, the minister pointed out that the original projection of 4-4,5% potential growth was increased up to 5-5,5%. In this context, besides external factors, the government’s policies of increasing investments in infrastructures, increasing competition in various product markets and improvement in the business environment played a role in this.
“Economic growth and the high sense of security must turn back the wheel of emigration. It must convey to our countrymen the confidence that their homeland is the best destination to enjoy the result of their work and realize their creative ideas,” Hovhannisyan said.