Մեր մասնագիտական թիմերն ամբողջությամբ ստանձնել են ArmSat-1 արբանյակի կառավարումը. ԲՏԱ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ArmSat-1 արբանյակը գործում է, այն շուրջ 490–500 կմ բարձրության վրա է, կատարում է լուսանկարներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ArmSat-1-ն ուղեծիր ուղարկելով՝ խնդիր չի դրվել ՀՀ բոլոր խնդիրները լուծել: Նախաձեռնության հիմքում եղել է գործունեություն մեկնարկել տիեզերական ոլորտում: «Այն տեսալուսանկարահանող արբանյակ է: Առաջին անգամ մեր նորանկախ պատմության մեջ հնարավորություն կա ոչ միայն ունենալ արբանյակ, այլ նաև կառավարել, կառավարելու հմտություններ ձեռք բերել, ինչը ներդրում է ապագայի մեջ: Այսօրվանից մեր մասնագիտական թիմերն ամբողջությամբ ստանձնել են ArmSat-1 արբանյակի կառավարումը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Արբանյակը կատարում է տիեզերական լուսանկարներ՝ կոնկրետ լուծաչափերով: Նա հավելեց՝ այդ լուծաչափերը, բնականաբար, չեն կարող լինել միլիարդավոր դոլարների արժեք ունեցող տեսալուսանկարահանող սարքերի ապահոված որակին, բայց Հայաստանն ի սկզբանե նման խնդիր չի դրել: «7 մլն դոլարի ներդրմամբ ամբողջ տիեզերքը նվաճելն անմտություն կլինի»,-հավելեց նա:
Նախարարն արձանագրեց, որ սա շատ մեծ քայլ էր տիեզերական ոլորտում գործունեություն մեկնարկելու, երկրի անվտանգային նկատառումներից ելնելով՝ այս ուղղության մեջ նորանոր ներդրումներ կատարելու, ռեսուրսներ կենտրոնացնելու առումով:
Անդրադառնալով շրջանառվող խոսակցություններին, թե արբանյակը չի գործում՝ նախարարը վստահեցրեց, որ արբանյակը գործում է, այն շուրջ 490-500 կմ բարձրության վրա է գտնվում: Այս պահի դրությամբ անում է լուսանկարներ: Նա ընդգծեց, որ, այնուամենայնիվ, սա չի նշանակում, թե 6 ամսից կամ 2 տարուց արբանյակը չի ընկնի:
«Շատ ու շատ երկրների արբանյակներ ժամկետից շուտ են ընկնում կամ մի քանի տարի ավելի երկար են մնում տարբեր ուղեծիրներում»,-նշեց նախարարը:
Հայաստանի առաջին արբանյակը՝ «ArmSat-1»-ը, տիեզերք է արձակվել 2022 թվականի մայիսի 25-ին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ արբանյակի ուղարկած տվյալները Հայաստանում կօգտագործվեն սահմանները հսկելու, արտակարգ իրավիճակները կանխարգելելու և կառավարելու, շրջակա միջավայրը պահպանելու, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության և այլ ոլորտներում: Արբանյակի արձակումը կատարվել է հայկական պետական «Գեոկոսմոս» և իսպանական «SATLATIS» ընկերությունների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ։
ԱՄՆ Կանավերալ հրվանդանից արբանյակի հաջող արձակումից հետո SATLANTIS-ը հայտարարել է հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ընկերության հետ համաձայնագիր կնքելու մասին, որով ընկերությանը տրամադրվում է Երկրի դիտարկման լիարժեք համակարգ:

Наши профессиональные команды полностью взяли на себя управление спутником ArmSat-1 - министр ВТП Армении
Армянский спутник ArmSat-1 работает, находится на высоте около 490-500 км, фотографирует.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян.
По словам министра, при отправлении ArmSat-1 на орбиту, не ставилась задача решить все проблемы Армении. Инициатива заключалась в том, чтобы начать деятельность в космической сфере.
«Это видео-фото- спутник. Впервые в нашей новой независимой истории появилась возможность не только владеть спутником, но и управлять им, приобретать управленческие навыки, что является инвестицией в будущее. На сегодняшний день наши профессиональные команды полностью взяли на себя управление спутником ArmSat-1", - сказал Айрапетян.
Спутник делает космические фотографии с определенным разрешением. Конечно, это разрешение не может быть того качества, которое обеспечивают видеокамеры стоимостью в миллиарды долларов, но Армения изначально не ставила такой задачи, - добавил он. «Пытаться покорить всю вселенную с инвестициями в $7 миллионов было бы глупо», — добавил он.
Министр отметил, что это очень большой шаг с точки зрения начала деятельности в космическом секторе, новых инвестиций в этом направлении и концентрации ресурсов из соображений безопасности страны.
Касаясь циркулирующих слухов, министр заверил, что спутник рабочий, он находится на высоте около 490-500 км. На данный момент фотографирует. Он подчеркнул, однако, что это не означает, что спутник не упадет через 6 месяцев или 2 года.
«Многие спутники многих стран падают раньше установленного срока или остаются на разных орбитах еще на несколько лет», - сказал министр.
Первый спутник Армении «АрмСат-1» был запущен в космос 25 мая 2022 года. Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что данные, отправленные со спутника, будут использоваться в Армении для мониторинга границ, предотвращения и управления чрезвычайными ситуациями, защиты окружающей среды, городского планирования, дорожного строительства, геологии и других областей.
Запуск спутника осуществлен благодаря совместной работе армянской государственной компании «Геокосмос» и испанской компании SATLATIS.
После успешного запуска спутника с мыса Канаверал в США компания SATLANTIS объявила о подписании соглашения с армянской государственной компанией «Геокосмос», которым компании предоставляется полноценная система наблюдения Земли.