Շանհայում անցկացված ցուցահանդեսին Հայաստանը մասնակցել է երկու առանձին տաղավարներով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շանհայում նոյեմբերի 5-10-ը նախագահ Սի Ծինփինի հովանու ներքո անցկացվել է «Չինաստան միջազգային ներմուծման» 2024-ի ամենամյա ցուցահանդեսը (CIIE)։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանը ցուցահանդեսին մասնակցել է երկու առանձին տաղավարներով՝ ազգային եւ կոմերցիոն՝ ընդգծելով իր արտադրական ներուժը։ Ցուցահանդեսին մասնակցել է 158 երկիր՝ ընդգրկելով 367,000 քմ տարածք և 3496 ցուցադրող։
Հայաստանից մեկնած ընկերությունները ներկայացրել են ՀՀ արտադրական ծավալներն ու հնարավորությունները՝ նպաստելով նոր շուկաների բացահայտմանը և տնտեսական կապերի զարգացմանը։ Նման միջազգային միջոցառումները կարևոր են նոր համագործակցություններ հաստատելու և նոր ու կայուն շուկաներ գտնելու համար։
CIIE 2024-ի շրջանակում կնքվել են մի շարք կարևոր համագործակցության հուշագրեր՝ այդ թվում՝ «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ի և Հայ-չինական բարեկամության զարգացման ասոցիացիայի միջև։ Արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Չինաստանում ՀՀ դեսպան Վահե Գևորգյանը և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչներ։ Չինական կողմը ներկայացնում էին տարբեր պաշտոնատար անձինք, այդ թվում՝ Շանհայի հայ-չինական բարեկամության ասոցիացիայի նախագահը:
Հուշագրերը նպատակ ունեն ամրապնդել հայ-չինական տնտեսական և մշակութային կապերը։
Նոր համագործակցություններ և հանդիպումներ նախատեսվում են նաև Հայաստանում՝ հայ-չինական գործակցության զարգացման ուղղությամբ։

Armenia participates with national and commercial pavilions at 2024 China International Import Expo
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Armenian companies presented the country’s industrial volumes and opportunities at the 2024 China International Import Expo from November 5 to 10 in Shanghai.
Armenia participated with two separate pavilions, national and commercial, emphasizing its industrial potential.
158 countries participated in the major exhibition.
A number of important memoranda of cooperation were signed during the event, including between the Council of the International Business Relations Support and the Association of Armenian-Chinese Friendship Development. The ceremony was attended by the Armenian Ambassador to China Vahe Gevorgyan and Ministry of Economy officials. The Chinese side was represented by various officials, including the chairman of the Association of Armenian-Chinese Friendship of Shanghai.
The memoranda are aimed at strengthening the Armenian-Chinese economic and cultural ties.
New cooperation and meetings are planned to take place in Armenia as well, in order to develop the partnership.