Շանհայում անցկացված ցուցահանդեսին Հայաստանը մասնակցել է երկու առանձին տաղավարներով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շանհայում նոյեմբերի 5-10-ը նախագահ Սի Ծինփինի հովանու ներքո անցկացվել է «Չինաստան միջազգային ներմուծման» 2024-ի ամենամյա ցուցահանդեսը (CIIE)։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանը ցուցահանդեսին մասնակցել է երկու առանձին տաղավարներով՝ ազգային եւ կոմերցիոն՝ ընդգծելով իր արտադրական ներուժը։ Ցուցահանդեսին մասնակցել է 158 երկիր՝ ընդգրկելով 367,000 քմ տարածք և 3496 ցուցադրող։
Հայաստանից մեկնած ընկերությունները ներկայացրել են ՀՀ արտադրական ծավալներն ու հնարավորությունները՝ նպաստելով նոր շուկաների բացահայտմանը և տնտեսական կապերի զարգացմանը։ Նման միջազգային միջոցառումները կարևոր են նոր համագործակցություններ հաստատելու և նոր ու կայուն շուկաներ գտնելու համար։
CIIE 2024-ի շրջանակում կնքվել են մի շարք կարևոր համագործակցության հուշագրեր՝ այդ թվում՝ «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ի և Հայ-չինական բարեկամության զարգացման ասոցիացիայի միջև։ Արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Չինաստանում ՀՀ դեսպան Վահե Գևորգյանը և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչներ։ Չինական կողմը ներկայացնում էին տարբեր պաշտոնատար անձինք, այդ թվում՝ Շանհայի հայ-չինական բարեկամության ասոցիացիայի նախագահը:
Հուշագրերը նպատակ ունեն ամրապնդել հայ-չինական տնտեսական և մշակութային կապերը։
Նոր համագործակցություններ և հանդիպումներ նախատեսվում են նաև Հայաստանում՝ հայ-չինական գործակցության զարգացման ուղղությամբ։

На выставке в Шанхае Армения представила два отдельных павильона
В Шанхае с 5 по 10 ноября прошла Китайская международная выставка импорта-2024 (CIIE), организуемая по инициативе председателя Си Цзиньпина. Как передает Арменпресс, Армения приняла участие в выставке двумя отдельными павильонами: национальным и коммерческим, подчеркнув свой производственный потенциал. В выставке приняли участие 158 стран. На площади в 367 000 квадратных метров были представлены 3496 экспонентов.
Компании Армении представили объемы производства и возможности Армении, способствуя открытию новых рынков и развитию экономических связей. Подобные международные мероприятия важны для установления новых партнерских отношений и поиска новых и устойчивых рынков.
В рамках CIIE 2024 был подписан ряд важных меморандумов о сотрудничестве, в том числе между Советом поддержки международных деловых отношений и Ассоциацией развития армяно-китайской дружбы. На церемонии присутствовали официальные лица РА, в том числе посол РА в Китае Ваге Геворкян и представители Министерства экономики РА. Китайскую сторону представляли различные официальные лица, в том числе президент Шанхайской ассоциации армяно-китайской дружбы.