ԼՂ-ի հայերի վերադարձի իրավունքն Իրանի պաշտոնական դիրքորոշման մաս է. իրանցի միջազգայնագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումն արդեն իսկ ներկայացվել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիի կողմից, որի համաձայն՝ այնտեղի հայ բնակիչներն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց տներ, և նրանց իրավունքները, կյանքն ու ունեցվածքը պետք է հարգվեն ու պահպանվեն։
«Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում, անդրադառնալով 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հարձակմանը և դրա հետևանքով տեղի հայ բնակչության բռնի տեղահանմանը, միջազգայնագետը հիշեցրեց Իրանի Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիի հայտարարությունն այն մասին, որ  Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց տներ, և նրանց իրավունքները պետք է հարգվեն:
«Սա այն է, ինչին մենք հավատում ենք, սակայն, այդուհանդերձ, մենք դա իրականացնելու համար գործիքներ չունենք: Եվ ես կարծում եմ, որ Հայաստանի կառավարության պարտականությունն է պաշտպանել այդ մարդկանց, օրինակ, դիմել միջազգային դատարաններ, օգտագործել միջազգային իրավունքն ու կանոնները, բողոքներ ներկայացնել, ստիպել Ադրբեջանի կառավարությանը հարգել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքները։ Սա է Իրանի դիրքորոշումը»,-ընդգծեց Էհսան Մովահեդիանը:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերի բռնի տեղահանմանը։ Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների մեծ մասը հաստատվել է Հայաստանում։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ներկա պայմաններում իրատեսական չի համարում ԼՂ հայերի վերադարձը իրենց տներ։

Nagorno-Karabakh Armenian population’s right to return is part of Iran’s official position, says Ehsan Movahedian
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Iran’s official position regarding Nagorno-Karabakh has already been presented by Supreme Leader Ali Khamenei, according to which the Armenian residents of Nagorno-Karabakh have the right to return to their homes, and their rights, life and property must be respected and maintained, Ehsan Movahedian, international relations specialist, lecturer and Caucasus expert at the Tehran ATU University has said.
In an interview with Armenpress, Movahedian, touching upon the 2023 Azerbaijani attack in Nagorno-Karabakh and the subsequent forced displacement of the 120,000 local Armenian population, recalled Iranian Supreme Leader Ali Khamenei’s statement that the residents of Nagorno-Karabakh have the right to return to their homes and their rights must be respected.
“This is what we believe in, however, nevertheless we don’t have the tools to implement it. And I think it is the obligation of the government of Armenia to protect these people, for example, apply to international courts, utilize international law and rules, file complaints, force the Azerbaijani government to respect the rights of Nagorno-Karabakh’s Armenian population. This is Iran’s position,” Movahedian said.
The vast majority of the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh have settled in Armenia. Prime Minister Nikol Pashinyan previously said that in current conditions he doesn’t consider the return of NK Armenians to be realistic.