ԼՂ-ի հայերի վերադարձի իրավունքն Իրանի պաշտոնական դիրքորոշման մաս է. իրանցի միջազգայնագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումն արդեն իսկ ներկայացվել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիի կողմից, որի համաձայն՝ այնտեղի հայ բնակիչներն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց տներ, և նրանց իրավունքները, կյանքն ու ունեցվածքը պետք է հարգվեն ու պահպանվեն։
«Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում, անդրադառնալով 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հարձակմանը և դրա հետևանքով տեղի հայ բնակչության բռնի տեղահանմանը, միջազգայնագետը հիշեցրեց Իրանի Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիի հայտարարությունն այն մասին, որ  Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց տներ, և նրանց իրավունքները պետք է հարգվեն:
«Սա այն է, ինչին մենք հավատում ենք, սակայն, այդուհանդերձ, մենք դա իրականացնելու համար գործիքներ չունենք: Եվ ես կարծում եմ, որ Հայաստանի կառավարության պարտականությունն է պաշտպանել այդ մարդկանց, օրինակ, դիմել միջազգային դատարաններ, օգտագործել միջազգային իրավունքն ու կանոնները, բողոքներ ներկայացնել, ստիպել Ադրբեջանի կառավարությանը հարգել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքները։ Սա է Իրանի դիրքորոշումը»,-ընդգծեց Էհսան Մովահեդիանը:
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերի բռնի տեղահանմանը։ Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների մեծ մասը հաստատվել է Հայաստանում։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ներկա պայմաններում իրատեսական չի համարում ԼՂ հայերի վերադարձը իրենց տներ։

Право армян Нагорного Карабаха на возвращение является частью официальной позиции Ирана: международник из Ирана
Официальную позицию Ирана по Нагорному Карабаху уже представил верховный лидер Исламской революции Сейед Али Хаменеи, согласно которой проживающие там армяне имеют право вернуться в свои дома, а их права, жизнь и имущество должны уважаться и ссоблюдаться.
В интервью Арменпресс, говоря о военном нападении Азербайджана на Нагорный Карабах в 2023 году и последующем насильственном перемещении местного армянского населения, Эхсан Мовахедян, международный эксперт из Ирана напомнил о заявлении верховного лидера Исламской революции Ирана Сейеда Али Хаменеи, что жители Нагорного Карабаха имеют право вернуться в свои дома, и их права должны уважаться.
“Это то, во что верим, однако у нас нет инструментов для реализации этого. И я считаю, что обязанность правительства Армении - защищать этих людей, например, обращаться в международные суды, использовать международное право и законы, подавать жалобы, заставить правительство Азербайджана уважать права армянского населения Нагорного Карабаха. Такова  позиция Ирана”, - подчеркнул Эхсан Мовахедян.
19 сентября 2023 года Азербайджан осуществил военную агрессию против Нагорного Карабаха, которая привела к насильственному перемещению 120 000 армян Нагорного Карабаха. Большинство насильственно перемещенных из-за азербайджанской агрессии армян Нагорного Карабаха обосновались в Армении. Премьер-министр Армении Никол Пашинян несколько раз заявлял, что  в нынешних условиях он не считает возвращение армян Нагорного Карабаха в свои дома реалистичным.