Իրանը մտադիր է եռապատկել պաշտպանական ծախսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի վարչակազմը մտադիր է եռապատկել երկրի պաշտպանական ծախսերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահի գրասենյակի ներկայացուցիչ Ֆաթեմե Մոհաջերանին։
«Կաբինետն ակնկալում է հաջորդ ֆինանսական տարվա պաշտպանական բյուջեն ավելացնել գրեթե 200%-ով», - Tasnim-ը մեջբերում է նրա խոսքը։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 22-ին Փեզեշքիանը Մեջլիսին ներկայացրել է հաջորդ տարվա բյուջեի նախագիծը։
Նախագահի խոսքով՝ տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությունը ու Իրանի ժողովրդին սպառնացող վտանգները ստիպում են երկրի իշխանություններին մեծացնել իրենց պաշտպանական հզորությունը։
Պաշտպանությունից բացի, բյուջեի նախագծում ներառված են նավթի արդյունահանման ավելացման, բժշկության զարգացման, ջրային ռեսուրսների բաշխման և բնակչության ամենաքիչ պաշտպանված խավերին աջակցության միջոցները։

YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. The administration of Iranian President Masoud Pezeshkian has proposed to raise defense spending by 200 percent in the next year’s budget plan, Tasnim news agency reported citing a presidential spokesperson.
Speaking at a press conference on Tuesday, presidential spokeswoman Fatemeh Mohajerani unveiled plans to strengthen Iran’s defense capabilities.
Fatemeh Mohajerani said the administration has taken various sectors into consideration in the budget bill that it has submitted to the Parliament for the next Iranian fiscal year.
The cabinet has considered a 200 percent rise in the defense budget for the next year, she stated.
The Iranian president earlier said that a basic principle of the budget bill, drafted by his administration after two months of tireless efforts, was “strengthening Iran’s defense power considering the regional circumstances and threats against the Iranian nation.”
According to the president, the budget bill has also taken into account schemes to ensure economic growth, increase oil production capacity, enhance medication reserves, manage water distribution, and provide affordable housing for lower classes.