Ֆինլանդիայում ուկրաինական կողմի պահանջով ռուսական գույք են բռնագրավել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Ֆինլանդիայի դատարանն առաջին անգամ որոշում է կայացրել բռնագրավել ռուսական սառեցված պետական ​​ակտիվները՝ ուկրաինական էներգետիկ ընկերության հայցից հետո:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է RBK-ն` հղում անելով Helsingin Sanomatին։
Նշվում է, որ խոսքը ուկրաինական  «Naftogaz» ընկերության հայցի մասին է։
Ըստ այդմ՝ առգրավվել է Հելսինկիի գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնին պատկանող 3,3 հեկտար տարածքը։
Ավելի վաղ՝  Ֆինլանդիայի իշխանությունները կալանքի տակ էին դրել կենտրոնի շենքը և տարածքը
«Naftogaz»-ը Ղրիմում կորուստների և կորցրած գույքի համար Ռուսաստանից 5 միլիարդ դոլար վերադարձնելու հայցը ներկայացրել էր անցյալ ամառ՝ Հաագայի արբիտրաժային դատարանի համապատասխան որոշումից հետո: Այնուհետև դատարանը Ռուսաստանին պարտավորեցրել է փոխհատուցում վճարել ուկրաինական ընկերությանը, որի գումարը պետք է հավասար լինի Ղրիմում նրա ակտիվների իրական շուկայական արժեքին մինչև դրանց օտարումը:
Ընկերությունը նախազգուշացրել է, որ եթե Մոսկվան հրաժարվի, Կիևը կարող է դատական ​​վճիռը կիրառել այն երկրների տարածքում, որտեղ կան ռուսական ակտիվներ։

В Финляндии начали конфисковывать собственность России по иску Украины
Финский суд впервые постановил конфисковать замороженные российские госактивы по иску украинской энергетической компании, передает Helsingin Sanomat. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «РБК», речь идет об иске «Нафтогаза».
Так, конфискован был участок площадью 3,3 га, принадлежащий Российскому центру науки и культуры в Хельсинки (РЦНК). Финские власти наложили арест на здание РЦНК и участок в апреле прошлого года.
«Нафтогаз» подал иск о взыскании с России $5 млрд за убытки и утраченное имущество в Крыму летом прошлого года, после соответствующего решения арбитражного суда в Гааге. Суд тогда обязал Россию выплатить украинской компании компенсацию, сумма которой должна быть равна справедливой рыночной стоимости активов «Нафтогаза» в Крыму до момента их экспроприации. В «Нафтогазе» предупреждали, что, если Москва откажется, Киев может добиваться принудительного исполнения решения суда на территории тех стран, где есть российские активы.