Հայաստանը կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջատար դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության գործում. Վահան Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջատար դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության և մշակույթի միջոցով երկխոսության, փոխըմբռնման ու խաղաղության խթանման գործում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մատենադարանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ կազմակերպված համաժողովում բացման ելույթի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
Վերջինս նշեց, որ Մատենադարանը ոչ միայն հայկական առանցքային գիտահետազոտական կենտրոններից է, այլև հայոց բազմադարյա մշակութային արժեքների պահոցը, որտեղ պահպանվող տասնյակ հազարավոր փաստաթղթեր ներկայացնում են Հայաստանի և աշխարհի տարբեր ազգերի հարուստ պատմությունը։
«Մատենադարանն այսօր նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով մշակութային ժառանգության վերականգնման և թվայնացման կարևոր կենտրոն է։ Այս առումով այն հատկապես խորհրդանշական վայր է այսօր տեղի ունեցող մեր համաժողովի համար, որը նվիրված է մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման նորարարական ուղիներին», - ասաց Վահան Կոստանյանը՝ հավելելով, որ միջոցառման անցկացման գլխավոր առիթը զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պահպանության մասին Հաագայի կոնվենցիայի 70-ամյակն է։
Նա նաև հավելեց, որ այդ կարևոր տարեթիվն արժևորելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է վերհիշել 20-րդ դարի պատմությունը, մասնավորապես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավերիչ հետևանքները, երբ մշակութային կորուստներն ի հայտ բերեցին մշակութային ժառանգության պահպանման համար միջազգային իրավական շրջանակ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։
«1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիան դարձավ քաղաքակիրթ աշխարհի արձագանքը մշակութային ժառանգության ավերածություններին և միտումնավոր ոչնչացումներին։ Այսօր Հաագայի կոնվենցիան կենդանի վկայությունն է միջազգային հանրության հանձնառության՝ պահպանելու մեր համատեղ ժառանգությունը և ապագա սերունդներին փոխանցելու հանդուրժողականության և հարգանքի վրա հիմնված աշխարհ», - ընդգծեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը` հավելելով, որ ներկայում քաղաքակիրթ աշխարհը արժեքների պահպանության հարցում բախվում է աննախադեպ մարտահրավերների։
Վահան Կոստանյանն ընդգծեց, որ հենց այդ նպատակով էլ որոշում է կայացվել Մատենադարանում անցկացվող միջազգային հանդիպումը նվիրել նորագույն տեխնոլոգիաների միջոցով մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերին։ Նրա դիտարկմամբ՝ այդ տեխնոլոգիաները կարող են արմատապես փոխել ամբողջ մասնագիտական դաշտը և նորագույն գործիքների կիրառմամբ՝ մարդկության մշակութային գանձերը փաստաթղթավորելու, պահպանելու և պաշտպանելու հնարավորություն տալ։
«Այս հանդիպումը չենք դիտարկում որպես մեկանգամյա իրադարձություն, այլ որպես առաջին քայլ՝ այս ոլորտում Հայաստանի հանձնառությունն ամրապնդելու համար։ Որպես զինված ընդհարումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոմիտեի անդամ՝ Հայաստանը հավատարիմ է նման նախաձեռնություններն առաջնորդելուն», - շեշտեց Վահան Կոստանյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս փորձագիտական հավաքի արդյունքում գեներացված գաղափարներն ու առաջարկները կվերածվեն միջազգային հետևողական ջանքերի և կօգնեն որոշում կայացնողներին նոր տեխնոլոգիաները ներառել համապատասխան ռազմավարությունների և ուղեցույցների մշակման գործում։
Կոստանյանը նաև ուրախությամբ արձանագրեց, որ աշխարհի տարբեր երկրների գործընկերներ և փորձագետներ ժամանել են Հայաստան՝ մասնակցելու Մատենադարանում անցկացվող հանդիպմանը։
«Հայաստանը կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջատար դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության և մշակույթի միջոցով երկխոսության, փոխըմբռնման ու խաղաղության խթանման գործում», - ասաց Կոստանյանը՝ մասնակիցների մաղթելով արդյունավետ և բովանդակալից քննարկումներ։

Армения подчеркивает ведущую роль ЮНЕСКО в защите культурного наследия – замминистра иностранных дел РА
Армения подчеркивает ведущую роль ЮНЕСКО в защите культурного наследия и поощрении диалога, взаимопонимания и мира через культуру.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян, выступая в Матенадаране на конференции, организованной МИД РА, министерством образования, науки, культуры и спорта совместно с ЮНЕСКО.
Он отметил, что Матенадаран является не только одним из ключевых армянских научно-исследовательских центров, но и хранилищем многовековых армянских культурных ценностей, где десятки тысяч сохранившихся документов представляют богатую историю Армении и разных народов мира.
«Матенадаран сегодня также является важным центром реставрации и оцифровки культурного наследия посредством современных технологий. В этом смысле это особенно символичное место для проходящей сегодня нашей конференции, посвященной инновационным способам сохранения и восстановления культурного наследия", - сказал Ваан Костанян, добавив, что основным поводом для проведения этого мероприятия является 70-летие Гаагской конвенции о защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов.
Он также добавил, что для того, чтобы оценить эту важную дату, прежде всего, необходимо вспомнить историю ХХ века, в частности, разрушительные последствия Второй мировой войны, когда культурные потери выявили необходимость создания международно-правовой базы для за сохранения культурного наследия.
«Гаагская конвенция 1954 года стала ответом цивилизованного мира на разрушение и преднамеренное уничтожение культурного наследия. Сегодня Гаагская конвенция является живым свидетельством приверженности международного сообщества сохранению нашего общего наследия и передаче будущим поколениям мира, основанного на толерантности и уважении», - подчеркнул заместитель министра иностранных дел Республики Армения, добавив, что в настоящее время цивилизованный мир сталкивается с беспрецедентными вызовами в вопросе сохранения ценностей.
Ваан Костанян подчеркнул, что именно с этой целью было принято решение посвятить прошедшую в Матенадаране международную встречу вопросам сохранения культурного наследия посредством новейших технологий. По его наблюдению, эти технологии могут радикально изменить всю профессиональную сферу и с использованием новейших инструментов дать возможность документировать, сохранять и защищать культурные ценности человечества.
"Мы рассматриваем эту встречу не как разовое мероприятие, а как первый шаг к укреплению приверженности Армении в этой области. Будучи членом Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, Армения стремится возглавить подобные инициативы", - подчеркнул Ваан Костанян, выразив надежду, чтовыработанные в результате этой встречи экспертов идеи и предложения перерастут в последовательные международные усилия и помогут лицам, принимающим решения, включить новые технологии в разработку соответствующих стратегий и руководящих принципов.
Костанян также с радостью отметил, что для участия во встрече, состоявшейся в Матенадаране, в Армению прибыли партнеры и эксперты из разных стран.
"Армения ценит ведущую роль ЮНЕСКО в защите культурного наследия и содействии диалогу, взаимопониманию и миру через культуру", - сказал Костанян, пожелав участникам продуктивных и содержательных дискуссий.