Իրանի նախագահը հայտարարել է, որ պատժամիջոցներն սպառնում են միջազգային խաղաղությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատժամիջոցների սահմանումն սպառնում է միջազգային խաղաղությանը, և ԲՐԻԿՍ-ը պետք է իրավահավասար համագործակցության օրինակ ցույց տա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը միավորման 16-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում անցկացվող «աութրիչ» («BRICS պլյուս») հանդիպմանը։
«Միակողմանի սահմանափակող միջոցների կիրառումը վտանգի տակ է դրել միջազգային խաղաղությունը, զարգացման շատ գործընթացների համար առաջացել են խնդիրներ ԱՄՆ-ի և արևմտյան երկրների հարկադիր և սահմանափակող միջոցների պատճառով, ուստի ԲՐԻԿՍ-ը և «ԲՐԻԿՍ պլյուս»-ը պետք է մշակեն և ներդնեն թափանցիկ, արդարացի, ներառական և ոչ խտրական սկզբունքներ համագործակցության համար», - ասել է նա:
«Միջազգային պատժամիջոցները կործանարար ազդեցություն են թողնում միջազգային հարաբերությունների վրա և խոչընդոտում են  երկրներին՝ օգտվելու իրենց ֆինանսական միջոցներից՝ դժվարացնելով նրանց ակտիվ մասնակցությունը միջազգային համագործակցության գործընթացներին», - ընդգծել է Իրանի նախագահը։
ԲՐԻԿՍ-ը հիմնվել է 2006 թվականին. 2011 թվականին խմբի սկզբնական կազմին (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան և Չինաստան) միացել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը: Եգիպտոսը, Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան կազմակերպության լիիրավ անդամներ են դարձել 2024 թվականի հունվարի 1-ին։ Նույն օրը ԲՐԻԿՍ-ի նախագահությունը մեկ տարով անցել է Ռուսաստանի Դաշնությանը։ Հոկտեմբերի 22-24-ը Կազանում անցկացվում է ԲՐԻԿՍ-ի 16-րդ գագաթնաժողովը:

Президент Ирана заявил, что санкции угрожают международному миру
Введение санкций угрожает международному миру, и БРИКС должен подать пример равноправного сотрудничества. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече «Аутрич»/«БРИКС плюс», состоявшейся в рамках 16-го саммита объединения.
"Введение односторонних ограничительных мер поставило под угрозу международный мир, многие процессы развития столкнулись с проблемами из-за принудительных и ограничительных мер США и западных стран, поэтому БРИКС и "БРИКС плюс" должны разработать и внедрить прозрачные, справедливые, инклюзивные и недискриминационные принципы для сотрудничества", - сказал он.
"Международные санкции оказывают разрушительное воздействие на международные отношения и препятствуют доступу стран к их финансовым ресурсам, затрудняя их активное участие в процессах международного сотрудничества", - подчеркнул президент Ирана.
БРИКС был основан в 2006 году. В 2011 году к первоначальной группе (Бразилия, Россия, Индия и Китай) присоединилась Южная Африка. Египет, Иран, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия и Эфиопия стали полноправными членами организации 1 января 2024 года. В тот же день председательство в БРИКС было передано Российской Федерации сроком на один год. 16-й саммит БРИКС проходит в Казани 22-24 октября.