Ուկրաինան ռուսական սառեցված ակտիվների հաշվին 35 միլիոն եվրոյի վարկ կստանա միայն նախնական քաղաքական պայմանները կատարելու դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիևը 35 միլիարդ եվրոյի նոր վարկը, որը կմարվի ռուսական ակտիվներից օտարված միջոցների հաշվին, կստանա սոսկ ԵՄ նախնական քաղաքական պայմանների կատարման դեպքում, որոնք կամրագրվեն առանձին հուշագրով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է Արդարադատության հարցերով եվրահանձնակատար Դիդիե Ռեյնդերսը, որը  Եվրահանձնաժողովում համակարգում է Ռուսաստանի Դաշնության սառեցված ակտիվների օտարման գործընթացը։
«Այդ մակրոֆինանսական վարկը կտրամադրվի Ուկրաինայի կողմից ԵՄ-ի հետ համաձայնեցված նախնական քաղաքական պայմանների կատարման հիման վրա, որոնք կամրագրվեն փոխըմբռնման առանձին հուշագրով», - ասել է Ռեյնդերսը՝ չհստակեցնելով Եվրահանձնաժողովի պահանջների բովանդակությունը։

Украина получит кредит в 35 млн евро за счет российских замороженных активов только в случае выполнения предварительных политических условий
Киев получит новый кредит в 35 миллиардов евро, который будет погашен за счет средств из российских замороженных активов, только в случае выполнения предварительных политических условий ЕС, что будет оговорено в отдельном меморандуме.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил еврокомиссар юстиции Дидье Рейндерс, который в Еврокомиссии координирует процесс отчуждения замороженных активов РФ.
«Этот макрофинансовый кредит будет предоставлен на основе выполнения первоначальных политических условий, согласованных Украиной с ЕС, которые будут закреплены в отдельном меморандуме о взаимопонимании», - сказал Рейндерс, не уточнив содержание требования Еврокомиссии.