«Փյունիկ»-ը ներողություն է խնդրել իր ակադեմիայի նախկին սաներից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբը ներողություն է խնդրել իր ակադեմիայի նախկին սաներից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` տարածված հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «ԶԼՄ-ներում տեղեկություն տարածվեց, որ «Նոա» ֆուտբոլային ակումբը դիմել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի էթիկայի կոմիտե` կապված «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի գործողությունների հետ` 6 երիտասարդ ֆուտբոլիստների տեղափոխության վերաբերյալ «Նոայի» ակադեմիա:
Հայտարարում ենք, որ մենք միտում չենք ունեցել վիրավորելու մեր ակադեմիայի նախկին սաներին: Եթե որևէ մեկը սա ընկալում է որպես վիրավորանք, ներողություն ենք խնդրում:
Ցանկանում ենք բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ 2024թ. ամառվանից մինչև այսօր «Նոա» ֆուտբոլային ակումբի սկաուտները «որսի են ելել» «Փյունիկի» մարզադպրոցի սաների նկատմամբ և անգամ բազմիցս մերժումներ ստանալուց հետո շարունակում են անհանգստացնել մեր երիտասարդներին: «Փյունիկ» ՖԱ-ն նախաձեռնում է բոլոր հնարավոր միջոցները իր սաներին ոչ կոռեկտ գործողություններից պաշտպանելու ու ստեղծելու համապատասխան պայմաններ զարգացման համար:
Մեզ համար նման գործելաոճն անընդունելի է ու հակասում է հայկական ֆուտբոլային իրականությունում ընդունված էթիկական նորմերին:
Ցանկանում ենք առանձին շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր հրաժարվում են «Նոայի» սկաուտների առաջարկներից ու պահպանում են հավատարմությունը «Փյունիկին»:
Միասին կշարունակենք պաշտպանել մեր արժեքները և շարժվել առաջ»:
Օրեր առաջ սոցցանցերում լուսանկար էր տարածվել, որում «Փյունիկ»-ն արգելում էր նախկին սաներին, որոնք տեղափոխվել են «Նոա», մուտք գործել մարզադաշտ:

Футбольный клуб «Пюник» извинился перед бывшими воспитанниками своей академии
Футбольный клуб «Пюник» извинился перед бывшими воспитанниками своей академии. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе клуба, в заявлении говорится:
“Сегодня в СМИ распространилась информация о том, что футбольный клуб «Ноа» обратился в комитет по этике Федерации футбола Армении в связи с действиями футбольного клуба «Пюник» по поводу перехода в академию «Ноа» шестерых юных футболистов.
Заявляем, что у нас не было намерения оскорбить бывших воспитанников нашей академии. Если кто-то воспринимает это как оскорбление, приносим наши извинения.
Хотим обратить внимание всех на тот факт, что с лета 2024 года и по сегодняшний день скауты футбольного клуба «Ноа» «охотятся» за воспитанниками спортивной академии «Пюника» и, даже получив неоднократные отказы, продолжают беспокоить наших юных игроков. ФК «Пюник» предпринимает все возможные меры для защиты своих воспитанников от некорректных действий и создания соответствующих условий для развития.
Для нас такой способ работы неприемлем и противоречит этическим нормам, принятым в армянском футболе.
Особую благодарность хотим выразить всем, кто отказывается от предложений скаутов «Ноа» и остается верным «Пюнику».