Շվեյցարիայի խորհրդարանում երկրի կառավարությանը կոչ են արել ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ խաղաղության միջազգային համաժողով կազմակերպել
Շվեյցարիայի խորհրդարանում երկրի կառավարությանը կոչ են արել  ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ խաղաղության միջազգային համաժողով կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեյցարիայի խորհրդարանում երկրի կառավարությանը կոչ են արել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ խաղաղության միջազգային համաժողով կազմակերպել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի (խորհրդարանի ստորին պալատ) արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն ընդունել է համապատասխան բանաձևը։
Ազգային խորհրդի կողմից ընդունվելուց հետո բանաձևը կքննարկվի նաև խորհրդարանի վերին պալատում։
Համաժողովի նպատակը կլինի «դյուրացնել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը հայ բնակչության անվտանգ և հավաքական վերադարձի շուրջ՝ միջազգային դերակատարների հսկողությամբ կամ ներկայությամբ»։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի վերջին ռազմական հարձակումից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղը զրկվել է հայ բնակչությունից։
«Վախենալով նոր ցեղասպանությունից, ինչպիսին 1915 թվականին հայերի դեմ իրագործվեց՝ բնակչությունը ստիպված եղավ մի քանի օրվա ընթացքում լքել իր հայրենիքը։ Այդ ժամանակից ի վեր տարածաշրջանում տեղի են ունենում փաստագրված էթնիկ զտումներ. հայկական մշակութային ժառանգությունը, ինչպիսիք են եկեղեցիները, վանքերն ու գերեզմանատները, սիստեմատիկորեն ոչնչացվում կամ ձևախեղվում են՝ «վերանորոգման» անվան տակ:
Չնայած այս լուրջ իրադարձություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պահպանում են միջազգային հանրության անվտանգության երաշխիքների ներքո հայրենիք վերադառնալու, սեփական քաղաքական ապագան որոշելու և ժողովրդավարական ինքնակառավարում իրականացնելու ցանկությունը: Միջազգային հանրությունը բազմիցս հանդես է եկել որոշակի դիրքորոշմամբ։
2023 թվականի նոյեմբերի 17-ին Միջազգային դատարանը վճռեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության «անվտանգ, անարգել և արագ վերադարձը»։
Եվրախորհրդարանը 2024 թվականի մարտի 12-ին ընդունել է բանաձև, որով կոչ է արվում Ադրբեջանին համապարփակ և թափանցիկ երկխոսության մեջ մտնել Ղարաբաղի հայերի հետ։ Նպատակն է հարգել նրանց իրավունքները, երաշխավորել նրանց անվտանգությունը և հնարավորություն տալ նրանց վերադառնալ իրենց տները՝ միջազգային ներկայության պայմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որն ավելի վաղ պատասխանատու էր միջնորդության համար, խիստ սահմանափակված է գործելու իր հնարավորություններով ՝ աշխարհաքաղաքական լարվածության պատճառով:
Սա ընդգծում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար բանակցությունների նոր ձևաչափի անհրաժեշտությունը»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
Հիմնավորման մեջ նշվում նաև, որ Շվեյցարիայի կողմից կազմակերպվելիք միջազգային խաղաղության համաժողովը կարող է վճռորոշ ներդրում ունենալ հակամարտության կարգավորման գործում, ապահովել տեղահանված անձանց վերադարձը և այդպիսով նպաստել ողջ տարածաշրջանի կայունացմանը:
«Շվեյցարիան եզակի հնարավորություն ունի օգտագործել չեզոք միջնորդի իր փորձված դերը՝ հակամարտության կողմերի միջև կառուցողական երկխոսություն սկսելու համար։ Նման հանձնառությունը ոչ միայն կշարունակի Շվեյցարիայի մարդասիրական ավանդույթը, այլև կամրապնդի նրա ՝ որպես միջազգային դիվանագիտության հուսալի գործընկերոջ դիրքերը»,- ասված է հիմնավորման մեջ։

Парламент Швейцарии призвал правительство страны организовать международную мирную конференцию по Нагорному Карабаху
Парламент Швейцарии призвал правительство страны организовать международную мирную конференцию по нагорно-карабахскому конфликту. Как передает Арменпресс, комитет по внешним связям Федерального собрания Швейцарии (нижняя палата парламента) приняла соответствующую резолюцию.
После принятия резолюции, она будет обсуждаться в верхней палате парламента.
Целью конференции является “содействие диалогу между представителями Азербайджана и армянами Нагорного Карабаха относительно безопасного и коллективного возвращения армянского населения под наблюдением или присутствием международных субъектов”.
В обосновании говорится, что со времени последнего военного нападения Азербайджана в сентябре 2023 года Нагорный Карабах лишился армянского населения.
“Опасаясь нового геноцида, подобного тому, который был осуществлен против армян в 1915 году, население было вынуждено в течение нескольких дней покинуть свою родину. С тех пор в регионе имели место документально подтвержденные этнические чистки. Армянское культурное наследие, такое как церкви, монастыри и кладбища, систематически разрушается или деформируется под видом “ремонта”
Несмотря на эти серьезные события, армяне Нагорного Карабаха желают вернуться на родину под гарантиями безопасности международного сообщества, определить собственное политическое будущее и осуществить демократическое самоуправление. Международное сообщество по этому поводу неоднократно выражало определенную позицию.
17 ноября 2023 года Международный суд постановил, что Азербайджан обязан обеспечить “безопасное, беспрепятственное и быстрое возвращение” армянского населения Нагорного Карабаха.
12 марта 2024 года Европейский парламент принял резолюцию, призывающую Азербайджан вступить во всесторонний и прозрачный диалог с армянами Карабаха. Цель состоит в том, чтобы уважать их права, гарантировать их безопасность и дать им возможность вернуться в свои дома в условиях международного присутствия.
Минская группа ОБСЕ, которая ранее отвечала за посредничество, сильно ограничена в своих возможностях действий, исходя из геополитической напряженности.
Это подчеркивает необходимость нового формата переговоров для мирного урегулирования конфликта и защиты прав армянского населения Нагорного Карабаха”, - говорится в обосновании.
В обосновании также говорится, что международная мирная конференция, которую организует Швейцария, может внести решающий вклад в урегулирование конфликта, обеспечить возвращение насильственно перемещенных лиц и тем самым способствовать стабилизации всего региона.
“Швейцария имеет исключительную возможность использовать свою проверенную роль нейтрального посредника для начала конструктивного диалога между сторонами конфликта. Такое обязательство не только продолжит гуманитарную традицию Швейцарии, но и укрепит ее позиции как надежного партнера в международной дипломатии”, - говорится в обосновании.