ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրի Լանկան որոշել է ԲՐԻԿՍ-ին և Զարգացման նոր բանկին անդամակցության հայտ ներկայացնել: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին երկրի արտաքին գործերի նախարար Վիջիթա Հերաթը հայտարարել է Կոլոմբոյում դիվանագիտական կորպուսի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Շրի Լանկան որոշել է ԲՐԻԿՍ-ին և Զարգացման նոր բանկին անդամակցության հայտ ներկայացնել... Ես արդեն ԲՐԻԿՍ-ի անդամ պետությունների իմ գործընկերներին նամակներ եմ ուղարկել աջակցության խնդրանքով», - ասվում է Հերաթի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Շրի Լանկայի արտգործնախարարությունը։
Նախարարը նշել է, որ խորհրդարանի առաջիկա ընտրությունների պատճառով ո՛չ ինքը, ո՛չ նախագահը չեն կարողանա մասնակցել ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին, որը հոկտեմբերի 23-24-ին կկայանա Կազանում։
«Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը կներկայացնի Շրի Լանկան և պաշտոնապես կհայտարարի անդամակցության վերաբերյալ մեր խնդրանքի մասին», - հավելել է արտգործնախարարը։

Шри-Ланка подаст заявку на членство в БРИКС
Шри-Ланка решила подать заявку на членство в БРИКС и Новом банке развития. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил министр иностранных дел Виджита Херат на встрече с дипломатическим корпусом в Коломбо.
"Шри-Ланка решила подать заявку на вступление в БРИКС и Новый банк развития… Я уже направил письма своим коллегам в государствах-членах БРИКС с просьбой о поддержке", - говорится в заявлении Херата, опубликованном на сайте МИД Шри-Ланки.
Министр отметил, что ни он, ни президент не смогут присутствовать на саммите БРИКС Outreach, который состоится в Казани 23–24 октября, из-за предстоящих выборов в парламент.
"Представитель министерства иностранных дел будет представлять Шри-Ланку и официально заявит о нашей просьбе о вступлении", - добавил глава МИД.
Он также заявил, что Шри-Ланка рассматривает БРИКС как эффективное партнерство для реализации стремления к взаимовыгодному сотрудничеству, миру и развитию посредством укрепления всеобъемлющей многосторонности в рамках Устава ООН.