Հնագետները հայտնաբերել են Հայաստանի ամենահին եկեղեցին․ Գերմանիայի Մյունսթերի համալսարան
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 12, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի և գերմանական Մյունսթերի համալսարանի հնագետները հնագույն Արտաշատ (հուն.` Արտաքսատա) քաղաքում հայտնաբերել են վաղ քրիստոնեական՝ նախկինում անհայտ եկեղեցու մնացորդներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայաստանի Հանրային ռադիոն՝ մեջբերելով Գերմանիայի հինգերորդ խոշորագույն համալսարանի կողմից հրապարակված «Հայ-գերմանական թիմի համատեղ հայտնագործությունը հնագույն Արտաքսատա քաղաքում» խորագրով հոդվածը։
Հայտնաբերվածն ութանկյուն շինություն է, որն ունի խաչի նման տարածվող թևեր․ տեղեկությունը բացառիկ լուսանկարներով ու նյութերով հիմնավորում է գերմանական հեղինակավոր Մյունսթերի համալսարանը, որը գեոինֆորմատիկայի և աշխարհագրական տեխնոլոգիաների առաջատար կենտրոններից է։ Հենց այս համալսարանի մասնագետներն են հայ հնագետների հետ ներկայում պեղումներ անում Արարատի մարզում՝ Խոր Վիրապի մոտակայքում։
«Հայ-գերմանական թիմի համատեղ հայտնագործությունը հնագույն Արտաքսատա քաղաքում» խորագրով հոդվածը մեջբերում է Մյունսթերի համալսարանի պրոֆեսոր Ախիմ Լիյտենբերգերին.
«Հայ գերմանական «Արտաքսատա» հնագիտական ծրագրի վրա աշխատող թիմը հայտնաբերել և պեղել է եկեղեցու առանձին մասերը և ուսումնասիրել եկեղեցին՝ օգտագործելով երկրաֆիզիկական մեթոդներ: 4-րդ դարի թվագրվող շինությունը երկրի հնագիտական փաստաթղթերով հնագույն եկեղեցին է՝ Հայաստանում վաղ քրիստոնեության աղմկահարույց վկայությունը»:
Համալսարանի հոդվածը հղում է անում նաև Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պրոֆեսոր Մկրտիչ Զարդարյանին.
«Մինչ այժմ ութանկյուն եկեղեցիներ այստեղ հայտնի չէին, բայց մենք դրանք լավ գիտենք Միջերկրածովյան տարածաշրջանի արևելյան մասից, որտեղ դրանք ծագել են մ.թ. 4-րդ դարից»։
Արարատյան դաշտավայրում պեղումներով հայտնաբերված եկեղեցական կառույցը տիպաբանորեն համապատասխանում է վաղ քրիստոնեական համալիրներին։ Խաչաձև տարածվող կառույցում հետազոտողները հայտնաբերել են նաև փայտե հարթակների մնացորդներ, որոնք, ըստ ռադիոածխածնային մեթոդով թվագրման, մ.թ. 4-րդ դարի կեսերի են: Ութանկյուն կառույցի տրամագիծը մոտ 30 մետր է, ունեցել է պարզ շաղախով հատակ և հախճապակյա սալիկներ։ Իսկ մարմարե գտածոները ցույց են տալիս, որ կառույցը շռայլորեն զարդարված է եղել Միջերկրական ծովից բերված այս նյութով։
Գերմանա-հայկական թիմը «Արտաքսատա» նախագծով» (AGAP) Հայաստանում է սեպտեմբերից։ Մյունսթերի համալսարանը, որի հնագետներն ընդգրկված են այս նախագծում, տեղեկացնում է՝ խումբը կշարունակի պեղումները և հույս ունի նոր գտածոների մասին ևս փաստել, նաև պարզել՝ ում է նվիրված եղել այս եկեղեցին։
Հոդվածում ներկայացվում է՝
«Արտաքսատան (Արտաշատ) Հայաստանում այն տարածքում է, որտեղ, ըստ ավանդության, բանտարկության մեջ է պահվել Գրիգոր Լուսավորիչը՝ նախքան մեր թվարկության 301 թվականին հայոց Տրդատ III թագավորի կողմից քրիստոնեության ընդունումը։ Այսպիսով, Հայաստանը դարձավ առաջին քրիստոնյա պետությունն աշխարհում։ Նոր հայտնաբերված եկեղեցուց շատ փոքր հեռավորության վրա է միջնադարյան Խոր Վիրապ վանքը, որը հիշեցնում է այդ ավանդույթը»։
Հայ-գերմանական հետազոտական խումբը 2018 թվականից ուսումնասիրում է Արարատյան դաշտի հելլենիստական Արտաքսատա (Արտաշատ) մետրոպոլիան։ Հնագույն քաղաքի հնագիտական պեղումների նախագիծը ֆինանսավորում են Գերմանական հետազոտական հիմնադրամը և ՀՀ ԳԱԱ-ն։

Археологи обнаружили старейшую церковь в Армении. Университет Мюнстера, ФРГ
Археологи Академии наук Армении и университета Мюнстера Германии обнаружили в древнем городе Арташат (греч. Артаксата) остатки раннехристианской церкви.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Общественное радио Армении со ссылкой на статью под названием "Совместное открытие армяно-германского коллектива в древнем городе Артаксата", опубликованную пятым по величине университетом Германии.
Было обнаружено восьмиугольное строение с ответвлениями, в плане напоминающими крест. Информация подтверждена эксклюзивными фотографиями и материалами престижного университета Мюнстера, который является одним из ведущих центров геоинформатики и географических технологий. Специалисты этого университета в настоящее время вместе с армянскими археологами ведут раскопки в Араратской области, недалеко от Хор Вирапа.
pk4HzhunBChkBhlXUawnGW5BBZMegL59Ms2rfGT7.webp
В статье под названием «Совместное открытие армяно-германского коллектива в древнем городе Артаксата» цитирует профессоров Мюнстерского университета Ахима Лайтенбергера.
Команда, работающая над армяно-германским археологическим проектом «Артаксата», обнаружила отдельные части церкви, изучив церковь с помощью геофизических методов. Здание, построенное в IV веке, является старейшей церковью согласно археологическим документам страны, сенсационным свидетельством раннего христианства в Армении.
В статье университета упоминается также профессор Национальной академии наук Армении Мкртич Зардарян.
«До сих пор восьмиугольные церкви здесь не были известны, но мы хорошо знаем их по восточной части Средиземноморья, где они зародились в 4 веке нашей эры».
reGjGrK6SMg92Wym1pdeqLhRBSUwogVfS6Y1WeML.webp
Церковное строение, обнаруженное при раскопках в Араратской долине, типологически соответствует раннехристианским комплексам. В крестообразном строении исследователи также обнаружили остатки деревянных платформ, которые, согласно радиоуглеродному датированию, относятся к середине IV века. Диаметр восьмиугольного сооружения составляет около 30 метров, пол был простой известковый, с терракотовой плиткой. А найденный мрамор говорит о том, что сооружение было щедро украшено этим материалом, привезенным из Средиземноморья.
Германо-армянская команда с сентября находится в Армении в рамках проекта «Артаксата» (AGAP). Университет Мюнстера, археологи которого включены в этот проект, сообщает, что группа продолжит раскопки и надеется задокументировать новые находки, а также выяснить, кому была посвящена эта церковь.
В статье представлены
«Артаксата (Арташат) в Армении находится на территории, где, согласно традиции, содержался в тюрьме Григорий Просветитель - до принятия христианства армянским царем Трдатом III в 301 году нашей эры. Таким образом, Армения стала первым христианским государством в мире. Совсем недалеко от недавно обнаруженной церкви находится монастырь Хор Вирап - память об этой истории».
HjNrXKLgh6i8XeEdQ9EpIMYhZiSpuFnNGl0C7VXQ.webp
Армяно-германская исследовательская группа с 2018 года занимается изучением эллинистической метрополии Артаксата (Арташат) Араратской долины. Проект археологических раскопок древнего города финансируется Исследовательским фондом Германии и Национальной академией наук Республики Армения.