Կոբախիձեն անարդար է համարել Վրաստանի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի նոր բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ Վրաստանի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևը նույնքան անարդյունավետ կլինի, որքան նախորդները։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Մեզ մոտ քչերն են զարմացել Եվրախորհրդարանի այս բանաձևից: Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկզբից ի վեր Եվրախորհրդարանը երեք նմանատիպ բանաձև է ընդունել Վրաստանի վերաբերյալ: Այստեղ երևում է այն ուժերի ձեռքը, որոնք մենք անվանում ենք գլոբալ պատերազմի կուսակցություն», - Կոբախիձեն հոկտեմբերի 9-ին ասել է «Իմեդի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ «կոնկրետ ուժերը չեն կարող հաշտվել այն բանի հետ, որ Վրաստանում Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ չի եղել»։
«Այդ ուժերը հույսեր են կապում մեր խորհրդարանական ընտրությունների հետ, որպեսզի իշխանության բերեն ցանկացած խնդիր կատարելու պատրաստ ընդդիմության, բայց այդ բոլոր հույսերը դատապարտված են տապալման, քանի որ մեր հասարակությունն արդեն լավ է հասկանում, թե ինչ է կատարվում մեր երկրի շուրջ», - նշել է Կոբախիձեն։
Նա հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 9-ին ընդունված ԵՄ-ի բանաձևն անարդար է, քանի որ այնտեղ նաև խոսվում է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչներին պատժելու և գլխավոր ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությանը հովանավորելու մասին։
«Անարդար փաստաթուղթը գին չունի: Այս բանաձևը նույնքան անարդյունավետ կլինի, որքան նախորդ երեքը», - ասել է Վրաստանի վարչապետը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ձայների 495 կողմ, 73 դեմ, 86 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունել են բանաձև, որով պահանջում են սառեցնել պաշտոնական Թբիլիսիի եվրոպական ֆինանսավորումը՝ հայտարարելով, որ Վրաստանի ներկայիս նահանջը ժողովրդավարությունից կասեցնում է այդ երկրի ինտեգրումը Եվրամիությանը: Պատճառը Վրաստանում «Օտարերկրյա գործակալների մասին» և «Ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանության մասին» օրենքների ընդունումն է, որոնք Եվրոխորհրդարանը պահանջում է չեղարկել։

Кобахидзе назвал несправедливой новую резолюцию Европарламента по Грузии
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что резолюция, принятая Европарламентом в отношении Грузии, будет такой же неэффективной, как и прежние. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Интерфакс”.
“У нас мало кто удивился этой резолюции Европарламента. С начала военных действий на Украине Европарламент принял три аналогичные резолюции по Грузии. Здесь видна рука тех сил, которых мы называем партией глобальной войны”, - заявил Кобахидзе 9 октября в интервью телеканалу “Имеди”.
По его словам, “конкретные силы не могут смириться с тем, что в Грузии не состоялся второй фронт против России”.
“Эти силы возлагают надежды на наши парламентские выборы, чтобы привести к власти оппозицию, готовую выполнить любое задание, но все эти надежды обречены на крах, так как наше общество уже хорошо понимает, что происходит вокруг нашей страны”, - сказал Кобахидзе.
Он заявил, что резолюция ЕС, принятая 9 октября, несправедлива, поскольку в ней также говорится о наказании представителей правящей партии “Грузинская мечта” и покровительстве над главной оппозиционной партией “Единое национальное движение”.
“У несправедливого документа нет никакой цены. Эта резолюция будет такой же безрезультативной, как и предыдущие три”, - заявил премьер-министр Грузии.
Депутаты Европарламента с соотношением 495 голосов за, 73 против, 86 воздержавшихся приняли резолюцию с требованием заморозить европейское финансирование официального Тбилиси, заявив, что нынешний отход Грузии от демократии останавливает интеграцию страны в Евросоюз. Причина - принятие в Грузии Законов “Об иностранных агентах” и “О семейных ценностях и защите несовершеннолетних”, которые Европарламент требует отменить.