11 տարի Բուլղարիայում ապրած ընտանիքը վերադարձել է Հայաստան՝ երեխաների ապագան հայրենիքում կերտելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը հիմնադրման օրվանից  աջակցել է սփյուռքից Հայաստան վերադարձող հազարավոր ընտանիքների: Գործունեության ավելի քան մեկ տարվա ընթացքում  կենտրոն է դիմել շուրջ 1500 սփյուռքահայ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին նշեց  ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության և ինտեգրման վարչության պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը՝ ընդգծելով, որ հայրենադարձների ինտեգրման գործընթացը շատ կարևոր է: Ըստ նրա՝ 2023 թվականին միայն «Հայոց լեզվի» դասընթացներին մասնակցել է 250 հայրենադարձ, իսկ 2024 թվականի ընթացքում՝ շուրջ 150-ը:
«Պետք է նշեմ, որ մեր հայրենակիցները կարող են դիմել Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն   քաղաքացիության,  կացության, աշխատանքի ձեռքբերման, առողջապահական, կրթական, մաքսային սահմանով բեռների տեղափոխման և այլ հարցերով: Բոլոր խնդիրներն առանձին քննարկվում են և ներկայացվում են այն տարբերակները, որոնք առավել հարմար են:
Ալեքսանյանի խոսքով՝ վերջին 2-3  տարիների ընթացքում հայրենադարձության դինամիկան բավական բարձր է:
«Վերջին մի քանի տարիներին  հայրենադարձության տեմպերն անփոփոխ բարձր են մնում: Առաջատար երկրների ցանկում են Մերձավոր Արևելքի  հայկական համայնքներ ունեցող պետությունները՝ Սիրիա, Լիբանան, Իրաք, Իրան»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այս պահին հայերն ակտիվորեն հայրենիք են վերադառնում Ռուսաստանից և Ուկրաինայից, ինչպես նաև կա հայրենադարձության նոր տենդենց Ավստրալիայից, ԵՄ երկրներից և Հյուսիսային Ամերիկայից:
Նա  ընդգծեց՝ 2022-23 թվականների ընթացքում շուրջ 45 հազար սփյուռքահայեր ավելի քան 30 երկրներից ձեռք են բերել ՀՀ քաղաքացիություն:
Բուլղարիայից Աբրահամյանների ընտանիքն էլ մեկն է այն շատերից, որ մշտապես ցանկացել է վերադառնալ հայրենիք, և այդ միտքն ավելի հստակ է դարձել, երբ ընտանիքի 14-ամյա դուստրը մասնակցել է «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին:
«Աղջիկս երկու շաբաթ սփյուռքահայ երիտասարդների հետ անցկացրել էր ճամբարում և շատ ոգևորված էր։ Նա ասաց, որ ուզում է վերադառնալ  Հայաստան: Սա դարձավ հիմնական պատճառը, բայց շատ էինք ուզում, որ մեր երեխաները մեծանան Հայաստանում: Բուլղարիայում ապրել ենք 11 տարի, տղաս ծնվել և մեծացել է այնտեղ»,- նշեց ընտանիքի մայր Հասմիկ Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ դեռևս լուրջ խնդիրների չեն բախվել, իսկ ինտեգրման կենտրոնի կողմից ցանկացած հարցի շուրջ աջակցություն և խորհրդատվություն մշտապես ստանում են:
9-ամյա Ռաֆայելը   բոլորից  շատ էր ուրախացել ծնողների՝ Հայաստան տեղափոխվելու որոշման  համար. Հայաստանում էր սիրելի պապիկը, իսկ ընկերներ Ռաֆայելն արդեն հասցրել է ձեռք բերել: Միակ մտահոգվելու առիթն այն է, որ ընկերներին ու սիրելի թութակին է այնտեղ թողել:
Մարիա Աբրահամյանը, որը «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին մասնակցելուց հետո հստակ որոշել էր, որ վերադառնալու է հայրենիք, նշեց՝ ամենամեծ խնդիրը, որ ունեն Հայաստանում, լեզվին ոչ այնքան լավ տիրապետելն է:
Մարիան նշեց, որ դժվարություններ միանշանակ կան՝ նոր միջավայր, նոր մարդիկ, անծանոթ փողոցներ, բայց վստահ է՝ հայրենիքում դրանք շատ ավելի հեշտ ու արագ կհաղթահարի:

Семья, прожившая в Болгарии 11 лет, вернулась в Армению, чтобы будущее детей строить на родине
Центр репатриации и интеграции Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения с момента своего создания оказывал содействие тысячам семей, вернувшихся в Армению из диаспоры. За более чем год работы в центр обратились около 1 500 армян Диаспоры.
Об этом в беседе с Арменпресс рассказал начальник отдела репатриации и интеграции огиса главного комиссара по делам диаспоры Ованнес Алексанян, подчеркнув, что процесс интеграции репатриантов очень важен. По его слоам, в 2023 году занятия по армянскому языку прошли 250 репатриантов, в 2024 году - около 150.
“Отмечу, что наши соотечественники могут обратиться в Центр репатриации и интеграции по вопросам гражданства, проживания, трудоустройства, здравоохранения, образования, перевозки товаров через таможенную границу и по другим вопросам. Все проблемы обсуждаются и предоставляются наиболее подходящие варианты.
По словам Алексаняна, динамика репатриации в последние 2-3 года была довольно высокой.
“В последние несколько лет темпы репатриации остаются неизменными. В список стран-лидеров вошли государства с армянскими общинами на Ближнем Востоке: Сирия, Ливан, Ирак, Иран”, - сказал он, добавив, что на данный момент армяне активно возвращаются на родину из России и Украины, а также есть новая тенденция репатриации из Австралии, стран ЕС и Северной Америки.
Он подчеркнул, что в 2022-2023 годах около 45 000 армян диаспоры из более чем 30 стран получили гражданство РА.
Семья Абраамян из Болгарии - одна из многих, кто всегда хотел вернуться на родину, и это желание стало определенее, когда 14-летняя дочь семьи приняла участие в программе “Шаг к дому”.
“Моя дочь провела две недели в лагере с молодежью армянской диаспоры и была очень воодушевлена. Она сказала, что хочет вернуться в Армению. Это и стало основной причиной, но мы очень хотели, чтобы наши дети росли в Армении. Мы прожили в Болгарии 11 лет, мой сын родился и вырос там”, - рассказала мать семейства Асмик Саакян.
По ее словам, с серьезными проблемами они пока не сталкивались и всегда получают поддержку и консультацию по любому вопросу от интеграционного центра.
9-летний Рафаэль был более чем рад решению родителей переехать в Армению. Любимый дедушка был в Армении, и Рафаэль уже подружился с ним. Единственное, что его огорчает, это то, что там оставились его друзья и любимый попугай.
Мария Абраамян, которая после участия в программе “Шаг к дому” точно решила, что вернется на родину, она отметила, что самая большая проблема в Армении - это не очень хорошее знание языка.
Мария добавила, что трудности, безусловно, есть: новая обстановка, новые люди, незнакомые улицы, но она уверена, что на родине она преодолеет их гораздо легче и быстрее.