Իրանը հայտարարել է իսրայելական F-35 կործանիչներ ոչնչացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 1-ի հրթիռակոծման արդյունքում Իրանը ոչնչացրել է Իսրայելի ռազմաօդային ուժերին պատկանող զգալի քանակության F-35 կործանիչ-ռմբակոծիչներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Tasnim լրատվական գործակալությանը հայտնել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատարի խորհրդական, բրիգադի գեներալ Էբրահիմ Ջաբարին:
«Իրանական բալիստիկ հրթիռները հաջողությամբ խոցել են իսրայելական կարևոր բազաները և F-35 կործանիչների անգարները՝ ոչնչացնելով զգալի թվով ինքնաթիռներ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ արձակված իրանական հրթիռների 90 տոկոսը հասել է նշանակետին։
Ըստ Ջաբարիի, դրան նպաստել են Իսրայելի հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի դեմ իրականացված կիբերանվտանգության և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի գործողությունները, որոնք հրթիռային հարվածին զուգահեռ կատարել է ԻՀՊԿ-ն:
Հոկտեմբերի 1-ին «Ճշմարիտ խոստում 2» գործողության շրջանակներում ԻՀՊԿ-ն մեծ քանակությամբ հրթիռներ էր արձակել Իսրայելի ուղղությամբ: Իսրայելական զինվորականները հայտարարել են, որ հարմար պահին կպատասխանեն այդ հարձակմանը:
Ավելի վաղ The Washington Post-ը հայտնել էր, որ իրանական առնվազն 20 հեռահար հրթիռներ հաղթահարել էին Իսրայելի և նրա դաշնակիցների հակաօդային պաշտպանության համակարգերի արգելքը՝ խոցելով իսրայելական շուրջ երեք ռազմական և հետախուզական բազաներ, այդ թվում՝ «Նևաթիմ»-ը և «Թել Նոֆ»-ը։ Հետագայում Իսրայելի պաշտպանության բանակը հաստատել էր, որ իրանական մի քանի հրթիռներ խոցել են նշված ավիաբազաները։
Հոկտեմբերի 6-ին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել էր, որ Իրանին չի հաջողվել վնաս հասցնել Իսրայելի ռազմաօդային ուժերին, որևէ ինքնաթիռ չի վնասվել է, ոչ մի էսկադրիլ դուրս չի եկել շարքից:

Иран заявил об уничтожении израильских истребителей F-35
Советник командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР, элитные части иранских ВС) генерал-майор Эбрахим Джабари подтвердил информацию о поражении иранскими ракетами израильских самолетов F-35 в ходе удара по Израилю.
"В этой операции ракеты Ирана успешно поразили важные военные объекты и ангары истребителей F-35 израильских преступников, что уничтожило значительное количество этих истребителей, это была лишь малая часть оборонных возможностей вооруженных сил нашей страны", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, приводит слова генерала пресс-служба иранского Минобороны.
"Американцы и сионисты (имеется в виду Израиль - прим. ред.) использовали все свои самые современные вооружения, чтобы противостоять нам в ходе операции "Правдивое обещание - 2", но с военной и разведывательной точек зрения были ошеломлены внезапностью [операции]", - сказал Джабари. Недавний ракетный удар по Израилю в Иране назвали операцией "Правдивое обещание - 2" по аналогии с "Правдивым обещанием - 1" - иранской атакой на еврейское государство в апреле 2024 года в ответ на израильский обстрел консульства исламской республики в Дамаске.
Ранее иранское агентство ShafaqNA сообщило, что в ходе ракетного удара КСИР по территории еврейского государства были поражены более 20 самолетов F-35 ВВС Израиля.