Իրանը հայտարարել է իսրայելական F-35 կործանիչներ ոչնչացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 1-ի հրթիռակոծման արդյունքում Իրանը ոչնչացրել է Իսրայելի ռազմաօդային ուժերին պատկանող զգալի քանակության F-35 կործանիչ-ռմբակոծիչներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Tasnim լրատվական գործակալությանը հայտնել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատարի խորհրդական, բրիգադի գեներալ Էբրահիմ Ջաբարին:
«Իրանական բալիստիկ հրթիռները հաջողությամբ խոցել են իսրայելական կարևոր բազաները և F-35 կործանիչների անգարները՝ ոչնչացնելով զգալի թվով ինքնաթիռներ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ արձակված իրանական հրթիռների 90 տոկոսը հասել է նշանակետին։
Ըստ Ջաբարիի, դրան նպաստել են Իսրայելի հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի դեմ իրականացված կիբերանվտանգության և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի գործողությունները, որոնք հրթիռային հարվածին զուգահեռ կատարել է ԻՀՊԿ-ն:
Հոկտեմբերի 1-ին «Ճշմարիտ խոստում 2» գործողության շրջանակներում ԻՀՊԿ-ն մեծ քանակությամբ հրթիռներ էր արձակել Իսրայելի ուղղությամբ: Իսրայելական զինվորականները հայտարարել են, որ հարմար պահին կպատասխանեն այդ հարձակմանը:
Ավելի վաղ The Washington Post-ը հայտնել էր, որ իրանական առնվազն 20 հեռահար հրթիռներ հաղթահարել էին Իսրայելի և նրա դաշնակիցների հակաօդային պաշտպանության համակարգերի արգելքը՝ խոցելով իսրայելական շուրջ երեք ռազմական և հետախուզական բազաներ, այդ թվում՝ «Նևաթիմ»-ը և «Թել Նոֆ»-ը։ Հետագայում Իսրայելի պաշտպանության բանակը հաստատել էր, որ իրանական մի քանի հրթիռներ խոցել են նշված ավիաբազաները։
Հոկտեմբերի 6-ին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել էր, որ Իրանին չի հաջողվել վնաս հասցնել Իսրայելի ռազմաօդային ուժերին, որևէ ինքնաթիռ չի վնասվել է, ոչ մի էսկադրիլ դուրս չի եկել շարքից:

Iran claims to have destroyed a significant number of F-35 fighters in a missile strike on Israel
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Iran’s recent retaliatory missile strike against Israeli military targets has annihilated a remarkable number of Israeli F-35 fighter jets, an adviser to the commander of Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) said, reports Tasnim News Agency.
Addressing a conference in Tehran on Wednesday, Brigadier General Ebrahim Jabbari said 90 percent of the missiles that Iran fired against the Israeli regime in the operation on October 1 successfully hit their targets.
During the missile strike, the IRGC carried out “cyber and electronic warfare operations” simultaneously against the Israeli regime’s air defense systems, allowing for the missiles to hit the targets, the Iranian general added.
According to Jabbari, Iran’s ballistic missiles have successfully hit the Israeli regime’s important bases and hangars of F-35 fighter jets, detonating a remarkable number of those warplanes.
''Israel and the US were totally caught by military and intelligence surprise although they had employed all of their advanced equipment to ward off the Iranian strike,'' he noted.