Մենք չենք տեսնում Ադրբեջանի քաղաքական կամքը խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում հսկայական աշխատանք է արվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման ուղղությամբ՝ չնայած բոլոր մարտահրավերներին, էսկալացիաներին, Հայաստանի տարածքի վրա հարձակումներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վարշավայի դիվանագիտական ֆորումի ընթացքում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայկական կողմը բանակցությունների ժամանակ շատ կառուցողական է եղել։ Գիտեք, այստեղ կան և՛ լավ, և՛ վատ նորություններ։ Լավ նորությունն այն է, որ մենք կարողացել ենք ադրբեջանական կողմի հետ որոշակի հաջողությունների հասնել։ Մենք վերջերս ընդունել ենք երկու երկրների միջև երբևէ առաջին լեգալ փաստաթուղթը։ Մենք ընդունել ենք սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգը։ Այս փաստաթղթում մենք կարողացել ենք համաձայնեցնել, որ սահմանազատման հիմքը պետք է լինի 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, ինչն իսկապես ձեռքբերում է։ Չխորանալով մանրամասների մեջ՝ պետք է նշեմ, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որն ընդունել են Խորհրդային Միության 15 հանրապետություններից 12-ը, ի թիվս այլ հարցերի՝ արձանագրում է, որ հանրապետությունները ճանաչում են, որ միմյանց միջև նախկին վարչական սահմանները, որոնք եղել են Խորհրդային Միության ժամանակ, դառնում են միջազգայնորեն ճանաչված միջպետական սահմաններ։ Այսպիսով, սա նշանակում է, որ մենք Ադրբեջանի հետ սահման ունենք և այս սահմանի սահմանազատման համար մենք ունենք սոլիդ հիմք։ Սա լավ նորությունն է»,- մանրամասնել է Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը հավելել է, որ վատ նորությունն այն է, որ կան որոշ այլ թեմաներ, որոնց շուրջ կողմերը բանակցում են, մասնավորապես միմյանց միջև խաղաղության պայմանագիրը։ «Պատկերացրեք, որ մենք ունենք իրավիճակ, երբ գրեթե վերջնականացրել ենք խաղաղության պայմանագրի տեքստը, կա պայմանագրի նախագիծ, բայց մենք դա չենք ստորագրում»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմը չի ցանկանում ստորագրել փաստաթուղթը՝ բերելով որոշ պատճառներ ու ամեն անգամ նոր նախապայմաններ ներկայացնելով։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է, որ ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ ավելի շատ հարցեր կան համաձայնեցնելու, որպեսզի պայմանագիրը ստորագրվի։ «Մենք կարծում ենք, որ աշխարհում չկա երկու երկրի մեջ որևէ պայմանագիր, որը կանոնակարգում է նրանց միջև հարաբերությունների բոլոր ասպեկտներն ու ոլորտները։ Մինչդեռ, մենք սկզբի համար կարող ենք ստորագրել այս բավականին լուրջ փաստաթուղթը, իսկ հետո շարունակել բանակցությունները մնացած հարցերի շուրջ։ Մենք այստեղ չենք տեսնում Ադրբեջանի քաղաքական կամքը»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։

We don't see Azerbaijan's political will to sign peace treaty - Foreign Minister Mirzoyan
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Huge work has been done during recent 2-3 years despite all the challenges of escalations and attacks on the Armenian territory, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on the sidelines of the Warsaw Security Forum.
“We, the Armenian side, have been very constructive during the negotiations. You know, there is good news and bad news here.
The good news is that we succeeded, we somehow managed to have some success with the Azerbaijani side. For instance, recently we adopted the first ever legal document between the 2 countries, we adopted the regulation on the joint work of the respective border commissions. These commissions work on delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan. In this document we managed to agree that the basis of the delimitation process should be the Alma-Ata Declaration of 1991 which is quite an achievement. Not to overload you with the details, I will only say that among other things, the Alma-Ata Declaration of 1991 was adopted by 12 former Soviet Union Republics. So, according to this document, the Republics recognized that the former administrative borders between us, Soviet Socialist Republics, became internationally recognized, inter-state borders. This means that we have a border with Azerbaijan, while starting delimiting this border we have solid ground, solid basis,’’ said the Foreign Minister.
“The bad news is that there are some other topics that we are negotiating around, for instance, the more comprehensive document, the peace treaty.
Imagine, we have a situation when we have almost completed and finalized the text of the peace treaty, there is the draft but we don’t sign it,’’ said Mirzoyan, noting that the Azerbaijani side is reluctant to sign this peace document, peace agreement for some reasons.
“For some calculations they come up with new and new preconditions each time and we see that they don’t want to sign the document. This time they say that there are more things that could be agreed but we believe that there is no single agreement in the world between any two countries that regulates all the aspects, all the spheres of their relations, meanwhile we can sign this very serious document and then continue negotiating the remaining issues. We don’t see this political will from Azerbaijani side,” the Foreign Minister said.