Իսրայելը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին «պերսոնա նոն գրատա» է հայտարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին «պերսոնա նոն գրատա» է հայտարարել և արգելել նրա մուտքը երկիր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կացը հայտնել է X սոցիալական հարթակում։
Այդ որոշումն ընդունվել է՝ ի պատասխան Իսրայելի վրա Իրանի հարձակմանը Գուտերեշի արձագանքի։
«Յուրաքանչյուր ոք, ով չի կարող միանշանակ դատապարտել Իրանի նողկալի հարձակումն Իսրայելի վրա, ինչպես դա արել են աշխարհի գրեթե բոլոր երկրները, արժանի չէ ոտք դնել Իսրայելի հողի վրա: Սա այն գլխավոր քարտուղարն է, որը դեռևս չի դատապարտել հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի մարդասպանների կողմից իրականացված կոտորածներն ու սեռական ոճրագործությունները, ինչպես նաև չի առաջնորդել նրանց ահաբեկչական կազմակերպություն հռչակելու ջանքերը», - գրել է Կացը։
Իսրայելի վրա Իրանի հարձակումից հետո Գուտերեշը դատապարտել էր Մերձավոր Արևելքում իրադրության սրումը՝ որևէ երկրի անուն չհիշատակելով։
«Ես դատապարտում եմ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության ընդլայնումը՝ էսկալացումն էսկալացման հետևից։ Դա պետք է դադարի։ Մեզ, միանշանակ, հրադադար է անհրաժեշտ», - գրել էր Գուտերեշը X -ում։
Հոկտեմբերի 1-ին Իրանն ավելի քան 180 հրթիռ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ, որոնց մեծ մասն, ըստ իսրայելական կողմի, խոցվել է։ Իրանն իր հերթին հայտարարել է, որ երկրի զինված ուժերն առաջին անգամ օգտագործել են «Ֆաթթահ» հրթիռներ, և որ իրենց արձակած հրթիռների 90 %-ը հասել են իրենց թիրախներին։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խոստացել է պատասխանել Թեհրանի հոկտեմբերի 1-ի հարվածին՝ նշելով, որ Իրանը «մեծ սխալ է գործել և կվճարի դրա համար»։
Իրանն իր հերթին նախազգուշացրել է, որ եթե Իսրայելը պատասխան միջոցներ ձեռնարկի, ապա Թեհրանի պատասխանն ավելի անողոք կլինի։ Իրանը նաև ցանկացած երրորդ կողմի նախազգուշացրել է չմիջամտել հակամարտությանը։

Израиль объявил генерального секретаря ООН персоной нон грата
Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац объявил генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша персоной нон грата и запретил ему въезжать в страну. Как передает Арменпресс, Кац сообщил об этом на социальной платформе X.
Такое решение было принято в ответ на реакцию Гутерриша на нападение Ирана на Израиль.
“Любой, кто не может однозначно осудить отвратительное нападение Ирана на Израиль, как это сделали почти все страны мира, не заслуживает того, чтобы ступить на землю Израиля. Это генеральный секретарь, который до сих пор не осудил массовые убийства и сексуальные зверства, совершенные убийцами из ХАМАС 7 октября, и не провел ни одной резолюции, чтобы объявить их террористической организацией”, - написал Кац.
После нападения Ирана на Израиль Гутерриш осудил эскалацию ситуации на Ближнем Востоке, не назвав ни одной страны.
“Я осуждаю расширение ближневосточного конфликта с эскалацией за эскалацией. Этому необходимо положить конец. Нам абсолютно необходимо прекращение огня”, - написал Гутерриш в X.
1 октября Иран выпустил по Израилю более 180 ракет, большая часть из которых, по данным израильской стороны, была поражена. Иран, в свою очередь, заявил, что вооруженные силы страны впервые применили ракеты “Фаттах” и что 90% выпущенных ими ракет поразили намеченные цели.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обещал отреагировать на удар Тегерана 1 октября, заявив, что Иран “совершил большую ошибку и заплатит за это”.
Иран, в свою очередь, предупредил, что если Израиль предпримет ответные меры, ответ Тегерана будет более мощным. Иран также предупредил любую третью сторону не вмешиваться в конфликт.