Նուբար Աֆեյանը վստահ է, որ ՀՀ կառավարությունը ջանքեր կգործադրի Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայազգի գործարար և բարերար, «Flagship Pioneering» ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը վստահ է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն իր ուժը և միջոցները կտրամադրի, որպեսզի Բաքվում պահվող հայ գերիները հայրենիք վերադառնան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մատենադարանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց «Հայաստան 2041» բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն՝ անդրադառնալով Բաքվի բանտում ապօրինի անազատության մեջ պահվող Ռուբեն Վարդանյանի վերաբերյալ հարցին։
«Ռուբեն Վարդանյանին լավ ճանաչում եմ մոտ 25 տարի։ Տեղեկությունները, որ ունեմ, իր ընտանիքից են, քանի որ Բաքուն արտոնել է որոշ չափով կարճ խոսակցություններ հեռախոսով, և այդ խոսակցությունների ժամանակ նա սահմանափակ ձևով բացատրել է իրավիճակը և մտահոգությունները։
Մենք, անշուշտ, բավական ջանք ենք գործադրում ազատ արձակելու գործում: Իրավաբանների հետ, զանազան այլ միջազգային ընկերությունների հետ աշխատում ենք, որ դա հաջողվի»,-նշեց Աֆեյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ ներկա իրավիճակում աշխարհն, ընդհանրապես, շեղված վիճակում է:
Աֆեյանի գնահատմամբ՝ աշխարհը մի կողմից ասում է, որ արդարությունը կարևոր է, մյուս կողմից ասում են՝ լավ, եթե կարող ենք խաղաղություն ստեղծել, արդարությունը՝ ոչինչ:
«Անկարելի է խաղաղություն ունենալ, որը հիմնված է անարդարության վրա, այդպիսի խաղաղություն աշխարհում չի եղել: Եղել է մի քանի րոպե, մի քանի օր, բայց չի գոյատևել։
Իմ կարծիքով շատ պարզ է՝ նույնիսկ եվրոպացիներն ու ամերիկացիները լավ գիտեն ու ոչ բացահայտ, սակայն ասում են, որ խաղաղություն չի լինելու, եթե արդարության խնդիրը չհաստատվի»,-ընդգծեց Նուբար Աֆեյանը՝ հույս հայտնելով, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագիր կհաջողվի կնքել։
Աֆեյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունից իրեն մի քանի անգամ տարբեր հանդիպումներում ասել են, որ աշխատում են, որպեսզի հայ բանտարկյալներն ազատվեն:
Նուբար Աֆեյանը նաև հույս հայտնեց, որ ՀՀ կառավարությունն իր ուժը և միջոցները կտրամադրի, որպեսզի Բաքվում պահվող հայ գերիները վերադառնան հայրենիք։
«Հրաշքի կարիք ունենք, որ դա կատարվի և մեր բանտարկյալներն ազատվեն: Մեր պատմության մեջ հրաշքներ եղել են: Դժբախտաբար, անընդհատ հրաշքի վրա ենք հույս դնում: Ինձ համար այդ հրաշքը հավատք է, որ աներևակայելին դարձնես իրական։ Ես վստահ եմ, որ ՀՀ կառավարությունը և այլ մարդիկ կգործակցեն, որ այս նպատակին հասնենք»,-ասաց Նուբար Աֆեյանը։

Нубар Афеян уверен, что правительство Армении приложит все силы для освобождения армян, содержащихся в Баку
Нубар Афеян, бизнесмен и меценат армянского происхождения, основатель и исполнительный директор компании “Flagship Pioneering”, уверен, что правительство Республики Армения приложит все усилия и средства, чтобы армянские пленные, содержащиеся в Баку, вернулись на родину.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Матенадаране заявил соучредитель благотворительного Фонда “Айастан 2041” Нубар Афеян, коснувшись вопроса освобождения Рубена Варданяна, незаконно содержащегося в бакинской тюрьме.
“Я хорошо знаю Рубена Варданяна, уже почти 25 лет. Информация, которой я располагаю, получена от его семьи, поскольку Баку разрешил несколько коротких телефонных разговоров, и в ходе этих разговоров он кратко изложил ситуацию и свои опасения.
Мы, конечно, приложили много усилий для его освобождения. Мы работаем с юристами и различными другими международными компаниями, чтобы это произошло”, - сказал Афеян, выразив мнение, что в нынешней ситуации мир в целом находится в отвлеченном состоянии.
По словам Афеяна, в мире, с одной стороны, говорится, что важна справедливость, с другой стороны - если мы сможем установить мир, то справедливость - это ничто.
“Невозможно иметь мир, основанный на несправедливости, такого мира никогда не было. Это бывало возможно в течение нескольких минут, нескольких дней, но длилось недолго.
На мой взгляд, это довольно определенно, даже европейцы и американцы знают это, и хотя не открыто, но они говорят, что не будет мира, если не будет установлена справедливость”, - подчеркнул Нубар Афеян, выразив надежду, что армяно-азербайджанский мирный договор удастся подписать.
Афеян сообщил, что представители правительства РА неоднократно на различных встречах говорили ему, что работают над освобождением армянских пленных.
Нубар Афеян также выразил надежду, что правительство РА предоставит свои силы и средства для того, чтобы удерживаемые в Баку армянские пленные вернулись на родину.
“Нам нужно чудо, нужно, чтобы оно произошло и чтобы наши заключенные были освобождены. В нашей истории происходили чудеса. К сожалению, мы всегда надеемся на чудо. Чудо для меня - это вера, позволяющая сделать невообразимое реальностью. Я уверен, что правительство РА и другие люди будут сотрудничать, чтобы достичь этой цели”, - заключил Нубар Афеян.