Իսրայելը հայտնել է Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի զենքի արտադրության օբյեկտներին հարվածելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերի ընթացքում Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) մի շարք թիրախային հարվածներ է հասցրել Բեյրութի շրջանում «Հեզբոլլահ»-ի զենքի արտադրության օբյեկտներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ԻՊԲ-ի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
«Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի կործանիչները, առաջնորդվելով ԻՊԲ-ի ճշգրիտ հետախուզական տվյալներով, մի շարք թիրախային հարվածներ են հասցրել Բեյրութի շրջանում զենքի արտադրության մի քանի օբյեկտների և այդ շրջանում ահաբեկչական այլ ենթակառուցվածքների», - նշվում է հոկտեմբերի 2-ին տարածված հայտարարության մեջ:
ԻՊԲ-ն պնդում է, որ հարված հասցնելուց առաջ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցներ՝ նվազեցնելու քաղաքացիական բնակչությանը վնաս պատճառելու վտանգը, ներառյալ՝ վտանգի մասին նախազգուշացումը համապատասխան շրջաններում:
Իր հերթին Euronews-ը հաղորդում է, որ հոկտեմբերի 2-ի վաղ առավոտյան Բեյրութում պայթյուններ են լսվել, քաղաքում ծուխ է նկատվել։ Բեյրութի հարավային արվարձանների որոշ հատվածներում բնակիչներին կոչ են արել տարհանվել։
Իսկ Al Mayadeen հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ Լիբանանի մայրաքաղաքի հարավային ծայրամասում չորս բնակելի շենք է ավերվել, ևս մի քանի շենքերում հրդեհներ են բռնկվել։
Հոկտեմբերի 1-ի գիշերը ռմբակոծության հետևանքով Բեյրութի հարավային ծայրամասի Էլ Մրեյջի շրջանում ավերվել է ութ շենքերից բաղկացած բնակելի համալիրը։
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է այնտեղ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Ըստ Լիբանանի կառավարության՝ իսրայելական հարվածներից վերջին մեկ տարվա ընթացքում Լիբանանում գրեթե 1900 մարդ է զոհվել, ավելի քան 9000-ը՝ վիրավորվել, նրանց մեծ մասը՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում։

Израиль сообщил об ударах по объектам “Хезболлы” по производству оружия в Бейруте
За последние дни Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) нанесла ряд целенаправленных ударов по объектам производства оружия “Хезболлы” в районе Бейрута. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе ЦАХАЛ.
“За последние несколько дней, руководствуясь точными разведывательными данными Армии Обороны Израиля, истребители израильских ВВС нанесли серию точечных ударов в районе Бейрута по ряду объектов по производству оружия и другой террористической инфраструктуре в этом районе”, - говорится в заявлении от 2 октября.
В ЦАХАЛ утверждают, что перед ударом были приняты необходимые меры для снижения риска приченения вреда гражданскому населению, включая предупреждение об угрозе в соответствующих районах.
В свою очередь, Euronews сообщает, что ранним утром 2 октября в Бейруте были слышны взрывы, в городе был замечен дым. В некоторых частях южных пригородов Бейрута жителей призвали к эвакуации.
Телеканал Al Mayadeen сообщил, что на южной окраине ливанской столицы разрушены четыре жилых дома, еще в нескольких зданиях вспыхнули пожары.
В ночь на 1 октября в результате бомбардировки в районе Эль-Мрейджи на южной окраине Бейрута был разрушен жилой комплекс, состоящий из восьми зданий.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, 1 октября объявил о начале наземной операции. По данным правительства Ливана, почти 1900 человек были убиты и более 9000 получили ранения в результате израильских ударов в Ливане за последний год, большинство из них - за последние две недели.