«Հեզբոլլահ»-ը հայտարարել է Լիբանանի հարավում Իսրայելի բանակի հետ բախումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի շիա «Հեզբոլլահ» շարժումը հայտարարել է Իսրայելի բանակի զինծառայողների հետ մարտական բախումների մասին Լիբանանի հարավի սահմանամերձ Էլ Ադիսա բնակավայրում։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը:
«Իսլամական դիմադրության մարտիկները չորեքշաբթի՝ հոկտեմբերի 2-ի լուսադեմին բախվել են իսրայելական հակառակորդի հետևակի ջոկատի հետ, որը փորձել է ներթափանցել Էլ Ադիսա քաղաք Հալեթ էլ Մահաֆերի կողմից», - ասվում է շիաների շարժման հայտարարության մեջ:
«Հեզբոլլահ»-ը պնդում է, որ Իսրայելի բանակի ստորաբաժանումը ստիպված է եղել նահանջել կրած կորուստների  պատճառով:
Իսրայելը սեպտեմբերի 23-ից ավիահարվածներ է հասցնում Լիբանանին, իսկ հոկտեմբերի 1-ին հայտարարել է այնտեղ ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Ըստ Լիբանանի կառավարության՝ իսրայելական հարվածներից վերջին մեկ տարվա ընթացքում Լիբանանում գրեթե 1900 մարդ է զոհվել, ավելի քան 9000-ը՝ վիրավորվել, նրանց մեծ մասը՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում։

«Хезболла» заявила о столкновениях с израильской армией на юге Ливана
Ливанское шиитское движение «Хезболла» заявило о боевых столкновениях с солдатами израильской армии в приграничном городе Эль-Адиса на юге Ливана, сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
«Бойцы исламского сопротивления на рассвете в среду, 2 октября 2024 года, столкнулись с отрядом пехоты израильского противника, пытавшимся проникнуть в город Эль-Адиса со стороны Халлет-эль-Махафера», - говорится в заявлении шиитского движения.
«Хезболлах» утверждает, что подразделение израильской армии было вынуждено отступить из-за понесенных потерь.
Израиль наносит авиаудары по Ливану с 23 сентября, а 1 октября объявил о начале там наземной операции. По данным правительства Ливана, почти 1900 человек были убиты и более 9000 получили ранения в результате израильских ударов в Ливане за последний год, большинство из них - за последние две недели.