Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության նախագահը ՄԱԿ-ին խնդրել է վերացնել ադամանդի արդյունահանման արգելքը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Ֆոստեն-Արքանժ Տուադերը Միավորված ազգերի կազմակերպությանը խնդրել է վերացնել ադամանդի արդյունահանման էմբարգոն (արգելք)։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության նախագահը հայտարարել է՝ ելույթ ունենալով Նյու Յորքում անցկացվող ՄԱԿ-ի 79-րդ Գլխավոր ասամբլեայում։
«Մենք, անշուշտ, կարծում ենք՝ կարևոր է, որ ադամանդի արդյունահանման վրա դրված էմբարգոն, որը սահմանվել էր Քիմբերլիի գործընթացով և սահմանափակել մեր միջոցները, վերացվի։ Միացյալ Նահանգները պաշտպանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Աֆրիկայի համար երկու մշտական ​​տեղերի գաղափարը։ Աշխարհի փոփոխությունների լույսի ներքո Աֆրիկան, որը վաղուց հետ է մնացել, չպետք է կանգ առնի, նրան պետք է վետոյի իրավունք տրվի», - ասել է Տուադերը։
Էմբարգոները ներդրվել են 2013 թվականին, այսպես կոչված, Քիմբերլի գործընթացի շրջանակներում՝ երկրի ադամանդի արդյունահանման 24 գոտիներից 16-ի դեմ: Ադամանդների արդյունահանումը Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության եկամտի հիմնական աղբյուրներից մեկն է, որը նրան տարեկան բերում է մոտ 100 միլիոն դոլար:

Президент ЦАР попросил ООН снять эмбарго на добычу алмазов
Президент Центральноафриканской республики (ЦАР) Фостен-Арканж Туадер попросил с трибуны ООН снять эмбарго на добычу алмазов.
"Мы безусловно считаем важным, чтобы сняли эмбарго с добычи алмазов, которое было введено Кимберлийским процессом и ограничило наши средства … США поддерживает идею о двух постоянных местах в Совете Безопасности для Африки … В свете изменений в мире Африка, которую долго оставляли позади, не должна останавливаться, ей нужно предоставить право вето", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, заявил Туадер, выступая на 79-й генассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Эмбарго были в 2013 году введены в рамках так называемого Кимберлийского процесса в отношении 16 из 24 алмазодобывающих зон страны. Добыча алмазов является одной из основных статей доходов ЦАР, принося ей ежегодно около 100 миллионов долларов.
Кимберлийский процесс объединяет свыше 80 стран. Организация была создана в 2000 году и названа по имени города Кимберли в ЮАР, где прошла первая конференция по борьбе с так называемыми "кровавыми алмазами" - нелегально добытыми драгоценными камнями, средства от продажи которых направляются на финансирование региональных конфликтов и террористических группировок.