ԱՄՆ կառավարությունը հայտարարում է Հայաստանին 20․600․000 ԱՄՆ դոլար աջակցություն տրամադրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետքարտուղար Բլինքենը և ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերը, անդրադարձ կատարելով Հայաստանի ժողովրդավարական առաջընթացին, հայտարարեցին հետագա զարգացումները խթանելու նպատակով Միացյալ Նահանգների կողմից 20․600․000 ԱՄՆ դոլար տրամադրելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նոր ֆինանսական հանձնառությունները, որոնց մասին հայտարարվեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում, կուղղվեն կառավարության բարեփոխումներին և կնպաստեն հանրային ծառայությունների բարելավմանը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» նախաձեռնության շրջանակում»:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում տեղի ունեցավ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի «Ժողովրդավարությունն արդյունավետ է» խորագրով միջոցառումը, որտեղ պետքարտուղար Բլինքենը և ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերը, «Ֆորդ հիմնադրամի» հետ համագործակցելով, մեկ հարկի տակ էին հավաքել գործընկեր պետությունների ղեկավարներին, բարեսիրական գործընկերներին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ քննության առնելու աջակցության ավելացումը Հայաստանին և աշխարհի այլ երկրներին, որտեղ  ժողովրդավարական հեռանկարներ ու հնարավորություններ են բացվում։
Կոնգրեսի հետ աշխատանքներն ամփոփելով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ը և Պետքարտուղարությունը  հայտարարեցին կիբերանվտանգության, սահմանային անվտանգության և էներգետիկ անվտանգության մեծացման և բարդ սպառնալիքների ու մարտահրավերների նկատմամբ դիմակայունության ամրապնդման հարցերում Հայաստանին աջակցելու նպատակով 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար տրամադրելու մասին։
Բացի այդ, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հայտարարել է  նաև 600․000 ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորման մասին, որը «Տեղեկատվական բարեվարքության և դիմակայունության բարելավման նախաձեռնության» (ProInfo) շրջանակում կուղղվի ազդեցիկ ու հանրային հետաքրքրություններից բխող լրագրություն ապահովելու նպատակով անկախ լրատվամիջոցների տեխնոլոգիական արդիականացմանը, մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության հարցերում նորարարությունների խթանմանը և Հայաստանում մեդիա ոլորտի առանցքային բարեփոխումների ջատագովման աշխատանքներին։
Հայաստանի համար նախատեսված նոր 20․600․000 ԱՄՆ դոլար աջակցությունը ապահովվում է ի լրումն մոտ 11,9 միլիոն ԱՄՆ դոլարի, որի մասին հայտարարվել էր ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Փաուերի այս տարվա հուլիսին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։ Ֆինանսավորումը միտված է տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը, թվային լուծումների խթանմանը և աղետների արձագանքման պատրաստականության մեծացմանը։

YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. U.S. Secretary of State Antony Blinken and USAID Administrator Samantha Power spotlighted democratic progress in Armenia and announced $20,600,000 from the United States to bolster progress, the U.S. Embassy said in a press release.
On September 25, at the U.S. Agency for International Development’s (USAID) “Democracy Delivers” event on the sidelines of the UN General Assembly, Secretary of State Antony Blinken and USAID Administrator Samantha Power, in partnership with the Ford Foundation, convened fellow government leaders, philanthropic partners, and civil society to increase support to Armenia and other countries experiencing democratic openings around the world.
Working with Congress, USAID and the U.S. Department of State announced $20 million for Armenia to bolster cyber, border, and energy security and to strengthen resilience against complex threats and challenges.
An additional $600,000 of Promoting Information Integrity and Resilience Initiative (ProInfo) funding has been announced through USAID to enhance the technological capacities of independent media to produce impactful and public interest journalism, leverage innovation to promote media and information literacy, and to bolster the local advocacy for key media reforms in Armenia.
This $20,600,000 in new support for Armenia builds upon approximately $11.9 million in funding announced during Administrator Power’s July 2024 visit to Yerevan. That funding will strengthen economic resilience, advance digital transformation, and support disaster preparedness.
Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, joined the event alongside leaders and senior representatives from countries experiencing democratic openings and highlighted Armenia’s democratic progress welcoming new investments and collaborations furthering democratic resilience.
Secretary Blinken and Administrator Power launched the Democracy Delivers Initiative in 2022 to bring together a multi-stakeholder coalition of partners and surge resources to countries undergoing moments of democratic renewal to help deliver tangible, lasting progress for citizens. By prioritizing responsiveness to citizen needs and enhancing transparency and accountability, these commitments will strengthen government reform efforts and facilitate improvements to public services.
“In July, I traveled to Yerevan to build on this essential progress and see the work the Armenian people are putting into their democracy firsthand. And now, I’m pleased to take this moment to announce that, working with Congress, USAID and the Department of State will provide $20 million for Armenia to bolster cyber, border, and energy security and to further strengthen its resilience,” said Administrator Power in her opening remarks.
Continuing the momentum of the Summit for Democracy process and building upon previous Democracy Delivers events, the gathering underscored the United States’ continued commitment to convening the world’s democracies and to galvanize collective and sustained action and ensure that democracy delivers opportunity and dignity for all.