Համաշխարհային բանկը հրապարակել է «Հայաստան․ տնտեսության ամենամսյա տեսություն – սեպտեմբեր 2024» ամփոփագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2024-ի հուլիսին տնտեսական աճի տեմպը թուլացել է՝ հունիսի 7 տոկոսի դիմաց կազմելով 6.2 տոկոս (տ/տ)։ Գնաճն օգոստոսին բարձրացել է՝ կազմելով 1.3 տոկոս։ Ոսկու և ոսկերչական իրերի վերաարտահանումը հուլիսին շարունակել է արտահանման և ներմուծման աճի հիմնական շարժիչը լինել։ Նույն ամսում 69 միլիարդ ՀՀ դրամի պակասուրդով պայմանավորված՝ հունվար-հուլիսի բյուջեի աճողական հաշվեկշիռը վերածվել է 58 միլիարդ դրամ պակասուրդի, իսկ առևտրային բանկերի ավանդերն ու վարկերն աճել են մոտավորապես 2 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Համաշխարհային բանկի «Հայաստան․ տնտեսության ամենամսյա տեսություն – սեպտեմբեր 2024» ամփոփագրից։
«Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունիսի 7 տոկոսից (տ/տ՝ տվյալ ժամանակահատվածը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ) հուլիսին նվազեց 6.2 տոկոսի (տ/տ)։
Առևտրի աճի տեմպը թուլացավ՝ հունիսի 16.2 տոկոսի (տ/տ) դիմաց հուլիսին կազմելով 14 տոկոս (տ/տ)։ Ծառայությունների աճի տեմպը (բացի առևտրից) ևս նվազեց՝ հուլիսին կազմելով 4.9 տոկոս (տ/տ)՝ հունիսի 7.8 տոկոսի դիմաց (տ/տ)։ Նույն ժամանակահատվածում շինարարությունը շարունակեց աճել մոտավորապես 18 տոկոսով (տ/տ)։ Արդյունաբերության աճը փոքր-ինչ բարելավվեց՝ հունիսի 1.3 տոկոսից (տ/տ) հուլիսին կազմելով 2.2 տոկոս (տ/տ), հիմնականում պայմանավորված էլեկտրաէներգիայի և էներգետիկայի ավելի մեծ աճով (13 տոկոս, տ/տ)։ Մշակող արդյունաբերության աճի ցածր տեմպը պահպանվեց՝ 2.5 տոկոս, ընդ որում՝ հիմնական արտադրական ենթախմբերի մեծ մասի կրճատմամբ՝ սննդամթերքը, խմիչքները և ոսկերչական ապրանքները նվազեցին համապատասխանաբար 5 տոկոսով (տ/տ), 4.4 տոկոսով (տ/տ) և 27 տոկոսով (տ/տ)։ Դա փոխհատուցվեց սիգարետի (21 տոկոս, տ/տ), տեքստիլի (23 տոկոս, տ/տ) և սև ու գունավոր մետաղների (74 տոկոս, տ/տ) արտադրության աճով։ Հանքարդյունաբերության անկումը շարունակվեց, սակայն ավելի դանդաղ տեմպով՝ հունիսի 10.7 տոկոսի համեմատ հուլիսին կազմելով 5.4 տոկոս (տ/տ)»,- ասվում է ամփոփագրում։
Ըստ դրա հեղինակների՝ տնտեսական ակտիվության աճի հունվար-հուլիս ամիսների աճողական ցուցանիշը կազմել է 9.6 տոկոս (տ/տ)։ Ոչ առևտրային զուտ դրամական փոխանցումները հուլիսին նվազել են 38.1 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված 23.1 տոկոսով պակաս ներհոսքերով։ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների ներհոսքերը հուլիսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ, նվազել են 42 տոկոսով, միաժամանակ փոքր-ինչ աճելով տվյալ ամսին՝ նախորդ ամսվա նկատմամբ։ Միաժամանակ, ԱՄՆ-ից ներհոսքերն աճել են 8.8 տոկոսով (տ/տ)։ Աճել են նաև դրամական տրանսֆերտների արտահոսքերը (մասնավորապես՝ ՄԹ և ԱՄՆ)՝ նպաստելով զուտ ներհոսքերի նվազմանը։ Արտահոսքերը դեպի Ռուսաստան նվազել են 13 տոկոսով (տ/տ)։
«Օգոստոսին գնաճը, երրորդ ամիսն անընդմեջ, բարձրացավ՝ հաջորդելով 2023 թ․ հոկտեմբերից սկսած գնաճի նվազման ժամանակաշրջանին։ Օգոստոսին գնաճը կազմեց 1.3 տոկոս (տ/տ)՝ հունվար-օգոստոս ամիսների միջին գնաճը հասցնելով –0.1 տոկոսի։ Տրանսպորտի գներն օգոստոսին բարձրացան 9.1 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված ակցիզների 9 տոկոսանոց աճով և ներմուծվող նավթի ավելի բարձր գներով։ Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների մասով օգոստոսին արձանագրվեց 1 տոկոսի գնաճ (տ/տ)։ Սեպտեմբերի սկզբին ՀՀ կենտրոնական բանկը (ՀՀ ԿԲ) վերաֆինանսավորման (քաղաքականության) տոկոսադրույքն իջեցրեց ևս 2,5 տոկոսային կետով՝ մինչև 7.5 տոկոս․ սա 2024 թ․ սկզբից սկսած հինգերորդ անընդմեջ իջեցումն էր»,- նշում են ամփոփագրի հեղինակները՝ հավելելով, որ ոսկու և ոսկերչական արտադրանքի վերաարտահանումը հուլիսին շարունակել է արտահանման աճի հիմնական շարժիչը լինել։ Ապրանքների արտահանումն ու ներմուծումն աճել է համապատասխանաբար 42.8 տոկոսով (տ/տ) և 30.7 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների (հիմնականում ոսկու և ոսկերչական արտադրանք) արտահանման (5.2- ապատիկ) և ներմուծման (5.9-ապատիկ) աճով։ Բայցևայնպես, նախորդ ամսվա համեմատ թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների արտահանումը նվազել է 11.6 տոկոսով, ընդ որում՝ ընդհանուր արտահանման կազմում դրանց մասնաբաժինը հասել է 48.5 տոկոսի՝ շատ ավելի ցածր, քան 2024 թ․-ին դրանց 75 տոկոս մասնաբաժինը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանքահումքային արտադրանքը, պատրաստի սնունդը և գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումն աճել են, համապատասխանաբար, 15 տոկոսով (տ/տ), 11 տոկոսով (տ/տ) և 52 տոկոսով (տ/տ)։ Հուլիսին մեքենաների, սարքավորումների և մեխանիզմների և ավտոտրանսպորտային միջոցների արտահանումը, 2023 թ․ արտահանման ամենաբարձր աճ գրանցած ապրանքախմբերը, նվազել է, համապատասխանաբար, 21 տոկոսով (տ/տ) և 86 տոկոսով (տ/տ)։ Առանց նկատի ունենալու թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, մեքենա-սարքավորումների (հիմնականում բջջային հեռախոսներ) և ավտոտրանսպորտային միջոցների, արտահանումը հուլիսին աճել է 6 տոկոսով (տ/տ)։
«Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արտահանումը և ներմուծումն աճեցին համապատասխանաբար 121.2 տոկոսով և 79.1 տոկոսով՝ հանգեցնելով առևտրային հաշվեկշռի պակասուրդի 14.5 տոկոսանոց ավելացման։ ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի և ռուսական ռուբլու նկատմամբ հարաբերականորեն կայուն էր հունիս-օգոստոս ժամանակահատվածում։ 2023 թ․ համեմատ ՀՀ դրամ – ԱՄՆ դոլար փոխարժեքը սոսկ 0.5 տոկոսով էր ավելի թույլ օգոստոսի վերջին (տ/տ), իսկ ՀՀ դրամ-ռուսական ռուբլի փոխարժեքը արժեզրկվեց 6.2 տոկոսով, (տ/տ)։ 2024 թ․ 2-րդ եռամսյակում ՀՀ ԿԲ-ն 256.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար գնեց՝ փոխարժեքի տատանումները հարթելու համար։ Միջազգային պահուստների կուտակումը շարունակվեց, որոնք, հուլիս-օգոստոս ամիսներին աճելով 260 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, կազմեցին 3.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար (համարժեք է 3 ամսվա ներմուծման ծածկույթի), սակայն դեռևս 13 տոկոսով ցածր են պահուստների՝ 2023 թ․ հուլիսի վերջի մակարդակից։
Հուլիսին գրանցվեց բյուջեի 69 միլիարդ ՀՀ դրամի պակասուրդ (տ/տ)։ Ասվածը հիմնականում պայմանավորված էր ծախսերի աճով։ Ընդհանուր ծախսերն ընդլայնվեցին 24.4 տոկոսով (տ/տ)՝ հիմնականում պայմանավորված 19.6 տոկոսով (տ/տ) ընթացիկ ծախսերի աճով։ Կապիտալ ծախսերը ևս ընդլայնվեցին 43.6 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված պաշտպանության և ճանապարհային ցանցի բարելավումներով։ Հատկանշական է, որ անվանական արտահայտությամբ հուլիսին հարկային եկամուտներն աճեցին 14.6 տոկոսով (տ/տ), սակայն դրանից հանելով եկամտային հարկի՝ հիփոթեքի հետ կապված վերադարձը (նախորդ տարիների մոտեցման նման), հարկային ընդհանուր եկամուտներն ավելացել են սոսկ 2.3 տոկոսով (տ/տ)։ Հարկերի ավելացմանը նպաստող հիմնական հարկատեսակների՝ շրջանառության և ակցիզային հարկերի հավաքագրումն ընդլայնվեց, համապատասխանաբար, 15.6 տոկոսով (տ/տ) և 12.4 տոկոսով (տ/տ)։ Ի տարբերություն դրա՝ ԱԱՀ-ի հավաքագրումներն անփոփոխ են մնացել։ Աճողական ցուցանիշով՝ հունվար-հուլիս ամիսների բյուջեի հաշվեկշիռը 58 միլիոն ՀՀ դրամի պակասուրդ է ցույց տվել (կանխատեսվող տարեկան ՀՆԱ-ի 0.6 տոկոսն է)՝ համեմատած 2023 թ․ նույն ժամանակահատվածում գրանցված 96.4 միլիարդ ՀՀ դրամի հավելուրդի հետ։ Առևտրային բանկերի ավանդները և վարկերը հուլիսին ընդլայնվեցին 1.6 տոկոսով (ա/ա) և 2 տոկոսով (ա/ա)՝ հիմնականում պայմանավորված ՀՀ դրամով արտահայտված միջոցներով»,- ասվում է Համաշխարհային բանկի «Հայաստան․ տնտեսության ամենամսյա տեսություն – սեպտեմբեր 2024» ամփոփագրում, որի համաձայն՝ ֆինանսական առողջ ցուցանիշները պահպանվել են՝ 20.3 տոկոս կազմող կապիտալի համարժեքության գործակցով, չաշխատող վարկերի ցածր հարաբերակցությամբ (1.2 տոկոս) և ըստ ակտիվների շահութաբերության հայտարարվող 4.5 տոկոսով:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. In July, economic growth eased to 6.2% year-on-year, down from 7% in June. Inflation rose to 1.3% year-on-year in August. Re-exports of gold and jewelry continued to drive export and import growth in July. A deficit of AMD 69 billion in July brought the cumulative budget balance from January to July to an AMD 58 billion deficit. Additionally, commercial bank deposits and credits grew by approximately 2% month-on-month in July, according to the Armenia Monthly Economic Update – September 2024, published by the World Bank.
In July, the economic activity index eased to 6.2 percent (yoy), from 7 percent (yoy) in June (Figure 1). Trade growth eased to 14 percent (yoy) in July from 16.2 percent (yoy) in June. Growth in services (other than trade) also fell, to 4.9 percent (yoy) in July from 7.8 percent (yoy) in June. Over the same period, construction continued to grow at approximately 18 percent (yoy). Growth in industry improved slightly, from 1.3 percent (yoy) in June to 2.2 percent (yoy) in July, driven mainly by greater electricity and energy growth (13 percent, yoy). Manufacturing growth remained low at 2.5 percent, with contraction in most major production sub-items: food, beverages, and jewelry products went down by 5 percent (yoy), 4.4 percent (yoy), and 27 percent (yoy), respectively. This was compensated by growing production in cigarettes (21 percent, yoy), textiles (23 percent, yoy), and base metals (74 percent, yoy). Mining continued to decline, but at a slower rate of 5.4 percent (yoy) in July compared with 10.7 percent in June. Cumulatively, economic activity grew 9.6 percent (yoy) in January-July.
Non-commercial, net money transfers contracted 38.1 percent (yoy) in July, driven by a 23.1 percent fall in inflows. Year-on-year, money transfer inflows from Russia fell 42 percent in July, while growing slightly month-on-month. Meanwhile, inflows from the USA grew 8.8 percent (yoy) (Figure 2). Money transfer outflows (particularly to the UK and the USA) also increased, contributing to the decline in net inflows. Outflows to Russia contracted 13 percent (yoy).
In August, inflation rose for the third consecutive month, following a period of falling inflation since October 2023. Inflation in August was 1.3 percent (yoy), bringing average inflation for January-August 2024 to –0.1 percent. Transport prices increased 9.1 percent in August (yoy), driven by a 9 percent increase in excises and higher imported petroleum prices. Food and non-alcoholic beverages posted 1 percent inflation in August (yoy). In early September, the Central Bank of Armenia (CBA) lowered its policy rate further, by 25 basis points, to 7.5 percent, the fifth consecutive cut since the beginning of 2024.
Re-exports of gold and jewelry continued to be a key driver of export growth in July (Figure 4). Merchandise exports and imports grew 42.8 percent (yoy) and 30.7 percent (yoy), respectively, driven by an increase in exports (5.2-fold) and imports (5.9-fold) of precious and semi-precious stones and metals (mostly gold and jewelry). However, exports of precious and semi-precious stones and metals dropped by 11.6 percent comparing with previous month, with their share of total exports reaching 48.5 percent, much lower than their 75 percent share in early 2024. Minerals, ready foods, and agricultural exports grew 15 percent (yoy), 11 percent (yoy), and 52 percent (yoy), respectively. In July, machinery, equipment, and devices exports, and vehicles, the two highest growing export commodity groups in 2023, contracted by 21 percent (yoy) and 86 percent (yoy), respectively. Excluding precious and semi-precious stones, exports of machineries (mostly mobile phones) and vehicles increased 6 percent (yoy) in July. Over the January-July period, exports and imports grew 121.2 percent and 79.1 percent, respectively, resulting in a 14.5 percent increase in the trade balance deficit.
The AMD was relatively stable against the USD and the RUB over the June-August period. Compared with 2023, the AMD to USD exchange rate was just 0.5 percent weaker at end-August (yoy), while the AMD to RUB had depreciated 6.2 percent, (yoy)(Figure 5). In Q2 2024, the CBA purchased USD 256.5 million to smooth exchange rate fluctuations. International reserves continued to build up, increasing USD 260 million in July-August, to USD 3.6 billion (equivalent to 3 months of import cover), yet still 13 percent lower than reserves at end-July 2023.
A budget deficit of AMD 69 billion (yoy) was recorded in July. This was largely driven by an increase in expenditure. Total expenditure expanded by 24.4 percent (yoy), due mostly to a 19.6 percent (yoy) increase in current expenditure. Capital expenditure also expanded 43.6 percent (yoy), driven by defense and road network improvements. Notably, in nominal terms tax revenues grew 14.6 percent (yoy) in July; however, netting out mortgage-related income tax refunds (as treated in previous years), total tax revenues increased only 2.3 percent (yoy). Turnover and excise collection, the main contributor to increased taxes, expanded 15.6 percent (yoy) and 12.4 percent (yoy), respectively. In contrast, VAT collections remained flat. Cumulatively, the January-July budget balance showed a deficit of AMD 58 million (0.6 percent of annual projected GDP), compared with the AMD 96.4 billion surplus recorded in the same period of 2023 (Figure 6).
Commercial bank deposits and credits expanded by 1.6 percent (mom) and 2 percent (mom) in July, mostly driven by AMD-denominated funds. Financial indicators remained sound, with a 20.3 percent CAR, a low ratio for NPLs (1.2 percent), and a reported 4.5 percent return on assets.