Համաշխարհային բանկը հրապարակել է «Հայաստան․ տնտեսության ամենամսյա տեսություն – սեպտեմբեր 2024» ամփոփագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2024-ի հուլիսին տնտեսական աճի տեմպը թուլացել է՝ հունիսի 7 տոկոսի դիմաց կազմելով 6.2 տոկոս (տ/տ)։ Գնաճն օգոստոսին բարձրացել է՝ կազմելով 1.3 տոկոս։ Ոսկու և ոսկերչական իրերի վերաարտահանումը հուլիսին շարունակել է արտահանման և ներմուծման աճի հիմնական շարժիչը լինել։ Նույն ամսում 69 միլիարդ ՀՀ դրամի պակասուրդով պայմանավորված՝ հունվար-հուլիսի բյուջեի աճողական հաշվեկշիռը վերածվել է 58 միլիարդ դրամ պակասուրդի, իսկ առևտրային բանկերի ավանդերն ու վարկերն աճել են մոտավորապես 2 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Համաշխարհային բանկի «Հայաստան․ տնտեսության ամենամսյա տեսություն – սեպտեմբեր 2024» ամփոփագրից։
«Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունիսի 7 տոկոսից (տ/տ՝ տվյալ ժամանակահատվածը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ) հուլիսին նվազեց 6.2 տոկոսի (տ/տ)։
Առևտրի աճի տեմպը թուլացավ՝ հունիսի 16.2 տոկոսի (տ/տ) դիմաց հուլիսին կազմելով 14 տոկոս (տ/տ)։ Ծառայությունների աճի տեմպը (բացի առևտրից) ևս նվազեց՝ հուլիսին կազմելով 4.9 տոկոս (տ/տ)՝ հունիսի 7.8 տոկոսի դիմաց (տ/տ)։ Նույն ժամանակահատվածում շինարարությունը շարունակեց աճել մոտավորապես 18 տոկոսով (տ/տ)։ Արդյունաբերության աճը փոքր-ինչ բարելավվեց՝ հունիսի 1.3 տոկոսից (տ/տ) հուլիսին կազմելով 2.2 տոկոս (տ/տ), հիմնականում պայմանավորված էլեկտրաէներգիայի և էներգետիկայի ավելի մեծ աճով (13 տոկոս, տ/տ)։ Մշակող արդյունաբերության աճի ցածր տեմպը պահպանվեց՝ 2.5 տոկոս, ընդ որում՝ հիմնական արտադրական ենթախմբերի մեծ մասի կրճատմամբ՝ սննդամթերքը, խմիչքները և ոսկերչական ապրանքները նվազեցին համապատասխանաբար 5 տոկոսով (տ/տ), 4.4 տոկոսով (տ/տ) և 27 տոկոսով (տ/տ)։ Դա փոխհատուցվեց սիգարետի (21 տոկոս, տ/տ), տեքստիլի (23 տոկոս, տ/տ) և սև ու գունավոր մետաղների (74 տոկոս, տ/տ) արտադրության աճով։ Հանքարդյունաբերության անկումը շարունակվեց, սակայն ավելի դանդաղ տեմպով՝ հունիսի 10.7 տոկոսի համեմատ հուլիսին կազմելով 5.4 տոկոս (տ/տ)»,- ասվում է ամփոփագրում։
Ըստ դրա հեղինակների՝ տնտեսական ակտիվության աճի հունվար-հուլիս ամիսների աճողական ցուցանիշը կազմել է 9.6 տոկոս (տ/տ)։ Ոչ առևտրային զուտ դրամական փոխանցումները հուլիսին նվազել են 38.1 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված 23.1 տոկոսով պակաս ներհոսքերով։ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների ներհոսքերը հուլիսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ, նվազել են 42 տոկոսով, միաժամանակ փոքր-ինչ աճելով տվյալ ամսին՝ նախորդ ամսվա նկատմամբ։ Միաժամանակ, ԱՄՆ-ից ներհոսքերն աճել են 8.8 տոկոսով (տ/տ)։ Աճել են նաև դրամական տրանսֆերտների արտահոսքերը (մասնավորապես՝ ՄԹ և ԱՄՆ)՝ նպաստելով զուտ ներհոսքերի նվազմանը։ Արտահոսքերը դեպի Ռուսաստան նվազել են 13 տոկոսով (տ/տ)։
«Օգոստոսին գնաճը, երրորդ ամիսն անընդմեջ, բարձրացավ՝ հաջորդելով 2023 թ․ հոկտեմբերից սկսած գնաճի նվազման ժամանակաշրջանին։ Օգոստոսին գնաճը կազմեց 1.3 տոկոս (տ/տ)՝ հունվար-օգոստոս ամիսների միջին գնաճը հասցնելով –0.1 տոկոսի։ Տրանսպորտի գներն օգոստոսին բարձրացան 9.1 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված ակցիզների 9 տոկոսանոց աճով և ներմուծվող նավթի ավելի բարձր գներով։ Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների մասով օգոստոսին արձանագրվեց 1 տոկոսի գնաճ (տ/տ)։ Սեպտեմբերի սկզբին ՀՀ կենտրոնական բանկը (ՀՀ ԿԲ) վերաֆինանսավորման (քաղաքականության) տոկոսադրույքն իջեցրեց ևս 2,5 տոկոսային կետով՝ մինչև 7.5 տոկոս․ սա 2024 թ․ սկզբից սկսած հինգերորդ անընդմեջ իջեցումն էր»,- նշում են ամփոփագրի հեղինակները՝ հավելելով, որ ոսկու և ոսկերչական արտադրանքի վերաարտահանումը հուլիսին շարունակել է արտահանման աճի հիմնական շարժիչը լինել։ Ապրանքների արտահանումն ու ներմուծումն աճել է համապատասխանաբար 42.8 տոկոսով (տ/տ) և 30.7 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների (հիմնականում ոսկու և ոսկերչական արտադրանք) արտահանման (5.2- ապատիկ) և ներմուծման (5.9-ապատիկ) աճով։ Բայցևայնպես, նախորդ ամսվա համեմատ թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի և մետաղների արտահանումը նվազել է 11.6 տոկոսով, ընդ որում՝ ընդհանուր արտահանման կազմում դրանց մասնաբաժինը հասել է 48.5 տոկոսի՝ շատ ավելի ցածր, քան 2024 թ․-ին դրանց 75 տոկոս մասնաբաժինը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանքահումքային արտադրանքը, պատրաստի սնունդը և գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումն աճել են, համապատասխանաբար, 15 տոկոսով (տ/տ), 11 տոկոսով (տ/տ) և 52 տոկոսով (տ/տ)։ Հուլիսին մեքենաների, սարքավորումների և մեխանիզմների և ավտոտրանսպորտային միջոցների արտահանումը, 2023 թ․ արտահանման ամենաբարձր աճ գրանցած ապրանքախմբերը, նվազել է, համապատասխանաբար, 21 տոկոսով (տ/տ) և 86 տոկոսով (տ/տ)։ Առանց նկատի ունենալու թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, մեքենա-սարքավորումների (հիմնականում բջջային հեռախոսներ) և ավտոտրանսպորտային միջոցների, արտահանումը հուլիսին աճել է 6 տոկոսով (տ/տ)։
«Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արտահանումը և ներմուծումն աճեցին համապատասխանաբար 121.2 տոկոսով և 79.1 տոկոսով՝ հանգեցնելով առևտրային հաշվեկշռի պակասուրդի 14.5 տոկոսանոց ավելացման։ ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի և ռուսական ռուբլու նկատմամբ հարաբերականորեն կայուն էր հունիս-օգոստոս ժամանակահատվածում։ 2023 թ․ համեմատ ՀՀ դրամ – ԱՄՆ դոլար փոխարժեքը սոսկ 0.5 տոկոսով էր ավելի թույլ օգոստոսի վերջին (տ/տ), իսկ ՀՀ դրամ-ռուսական ռուբլի փոխարժեքը արժեզրկվեց 6.2 տոկոսով, (տ/տ)։ 2024 թ․ 2-րդ եռամսյակում ՀՀ ԿԲ-ն 256.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար գնեց՝ փոխարժեքի տատանումները հարթելու համար։ Միջազգային պահուստների կուտակումը շարունակվեց, որոնք, հուլիս-օգոստոս ամիսներին աճելով 260 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, կազմեցին 3.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար (համարժեք է 3 ամսվա ներմուծման ծածկույթի), սակայն դեռևս 13 տոկոսով ցածր են պահուստների՝ 2023 թ․ հուլիսի վերջի մակարդակից։
Հուլիսին գրանցվեց բյուջեի 69 միլիարդ ՀՀ դրամի պակասուրդ (տ/տ)։ Ասվածը հիմնականում պայմանավորված էր ծախսերի աճով։ Ընդհանուր ծախսերն ընդլայնվեցին 24.4 տոկոսով (տ/տ)՝ հիմնականում պայմանավորված 19.6 տոկոսով (տ/տ) ընթացիկ ծախսերի աճով։ Կապիտալ ծախսերը ևս ընդլայնվեցին 43.6 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված պաշտպանության և ճանապարհային ցանցի բարելավումներով։ Հատկանշական է, որ անվանական արտահայտությամբ հուլիսին հարկային եկամուտներն աճեցին 14.6 տոկոսով (տ/տ), սակայն դրանից հանելով եկամտային հարկի՝ հիփոթեքի հետ կապված վերադարձը (նախորդ տարիների մոտեցման նման), հարկային ընդհանուր եկամուտներն ավելացել են սոսկ 2.3 տոկոսով (տ/տ)։ Հարկերի ավելացմանը նպաստող հիմնական հարկատեսակների՝ շրջանառության և ակցիզային հարկերի հավաքագրումն ընդլայնվեց, համապատասխանաբար, 15.6 տոկոսով (տ/տ) և 12.4 տոկոսով (տ/տ)։ Ի տարբերություն դրա՝ ԱԱՀ-ի հավաքագրումներն անփոփոխ են մնացել։ Աճողական ցուցանիշով՝ հունվար-հուլիս ամիսների բյուջեի հաշվեկշիռը 58 միլիոն ՀՀ դրամի պակասուրդ է ցույց տվել (կանխատեսվող տարեկան ՀՆԱ-ի 0.6 տոկոսն է)՝ համեմատած 2023 թ․ նույն ժամանակահատվածում գրանցված 96.4 միլիարդ ՀՀ դրամի հավելուրդի հետ։ Առևտրային բանկերի ավանդները և վարկերը հուլիսին ընդլայնվեցին 1.6 տոկոսով (ա/ա) և 2 տոկոսով (ա/ա)՝ հիմնականում պայմանավորված ՀՀ դրամով արտահայտված միջոցներով»,- ասվում է Համաշխարհային բանկի «Հայաստան․ տնտեսության ամենամսյա տեսություն – սեպտեմբեր 2024» ամփոփագրում, որի համաձայն՝ ֆինանսական առողջ ցուցանիշները պահպանվել են՝ 20.3 տոկոս կազմող կապիտալի համարժեքության գործակցով, չաշխատող վարկերի ցածր հարաբերակցությամբ (1.2 տոկոս) և ըստ ակտիվների շահութաբերության հայտարարվող 4.5 տոկոսով:

Всемирный банк опубликовал доклад “Армения: ежемесячный обзор экономики – сентябрь 2024 года”
Темпы экономического роста в Армении в июле 2024 года замедлились, составив 6,2% (процентных пункта) по сравнению с 7% в июне. Инфляция в августе выросла, составив 1,3%. Реэкспорт золота и ювелирных изделий продолжал оставаться основным драйвером роста экспорта и импорта в июле. Из-за дефицита в 69 млрд драмов в том же месяце растущий баланс бюджета января-июля преобразовался в дефицит в 58 млрд драмов, а депозиты и кредиты коммерческих банков увеличились примерно на 2%. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в докладе Всемирного банка “Армения: ежемесячный обзор экономики – сентябрь 2024 года”.
В июле индекс экономической активности снизился до 6,2% (в годовом исчислении) с 7% (в годовом исчислении) в июне. Рост торговли снизился до 14% (в годовом исчислении) в июле с 16,2% (в годовом исчислении) в июне. Рост в сфере услуг (кроме торговли) также снизился до 4,9% (в годовом исчислении) в июле с 7,8% (в годовом исчислении) в июне.
За тот же период строительство продолжило расти примерно на 18% (в годовом исчислении). Рост в промышленности немного улучшился, с 1,3% (в годовом исчислении) в июне до 2,2% (в годовом исчислении) в июле, в основном за счет более высокого роста электроэнергии и энергии (13% в годовом исчислении).
Рост в обрабатывающей промышленности остался низким на уровне - 2,5%, при этом сокращение в большинстве основных производственных подпунктов: продукты питания, напитки и ювелирные изделия снизились на 5% (в годовом исчислении), 4,4% (в годовом исчислении) и 27% (в годовом исчислении) соответственно. Это было компенсировано ростом производства сигарет (21% в годовом исчислении), текстиля (23% в годовом исчислении) и цветных металлов (74% в годовом исчислении).
Добыча полезных ископаемых продолжала снижаться, но более медленными темпами: 5,4% (в годовом исчислении) в июле по сравнению с 10,7% в июне.
В совокупности экономическая активность выросла на 9,6% (в годовом исчислении) в январе-июле
Некоммерческие чистые денежные переводы сократились на 38,1% (в годовом исчислении) в июле, что было обусловлено падением притока на 23,1%. В годовом исчислении приток денежных переводов из России упал на 42% в июле, при этом немного вырос в месячном исчислении. Между тем, приток из США вырос на 8,8% (в годовом исчислении). Отток денежных переводов (особенно в Великобританию и США) также увеличился, что способствовало снижению чистого притока. Отток в Россию сократился на 13% (в годовом исчислении).
В августе инфляция выросла третий месяц подряд после периода снижения инфляции с октября 2023 года. Инфляция в августе составила 1,3% (в годовом исчислении), в результате чего средняя инфляция за январь-август 2024 года составила –0,1%. Цены на транспорт выросли на 9,1% в августе (в годовом исчислении), что было обусловлено ростом акцизов на 9% и ростом цен на импортируемую нефть. Инфляция на продукты питания и безалкогольные напитки составила 1% в августе (в годовом исчислении). В начале сентября Центральный банк Армении (ЦБА) снизил свою учетную ставку еще на 25 базисных пунктов до 7,5 процента, что стало пятым снижением подряд с начала 2024 года.
Реэкспорт золота и ювелирных изделий по-прежнему оставался ключевым фактором роста экспорта в июле.
Экспорт и импорт товаров выросли на 42,8%  (в годовом исчислении) и 30,7%  (в годовом исчислении) соответственно, что обусловлено ростом экспорта (в 5,2 раза) и импорта (в 5,9 раза) драгоценных и полудрагоценных камней и металлов (в основном золота и ювелирных изделий). Однако экспорт драгоценных и полудрагоценных камней и металлов сократился на 11,6% по сравнению с предыдущим месяцем, а их доля в общем экспорте достигла 48,5%, что намного ниже их доли в 75% в начале 2024 года.
Экспорт минералов, готовых продуктов питания и сельскохозяйственной продукции вырос на 15%  (в годовом исчислении), 11%  (в годовом исчислении) и 52%  (в годовом исчислении) соответственно.
В июле экспорт машин, оборудования и приборов, а также транспортных средств, двух самых быстрорастущих экспортных товарных групп в 2023 году, сократился на 21%  (в годовом исчислении) и 86%  (в годовом исчислении) соответственно. За исключением драгоценных и полудрагоценных камней, экспорт техники (в основном мобильных телефонов) и транспортных средств увеличился на 6% (в годовом исчислении) в июле. За период с января по июль экспорт и импорт выросли на 121,2% и 79,1% соответственно, что привело к увеличению дефицита торгового баланса на 14,5%.
Армянский драм (AMD) был относительно стабилен по отношению к доллару США и российскому рублю в период с июня по август. По сравнению с 2023 годом обменный курс AMD к доллару США был всего на 0,5% слабее на конец августа (в годовом исчислении), в то время как курс AMD к российскому рублю обесценился на 6,2% (в годовом исчислении). Во втором квартале 2024 года ЦБА приобрел 256,5 миллиона долларов США для сглаживания колебаний обменного курса. Международные резервы продолжали наращиваться, увеличившись на 260 миллионов долларов США в июле-августе до 3,6 миллиарда долларов США (что эквивалентно 3 месяцам покрытия импорта), но все еще на 13% ниже резервов на конец июля 2023 года.
В июле был зафиксирован дефицит бюджета в размере 69 млрд драмов (в годовом исчислении). Это в значительной степени было обусловлено ростом расходов. Общие расходы увеличились на 24,4% (в годовом исчислении), в основном за счет увеличения текущих расходов на 19,6% (в годовом исчислении).
Капитальные расходы также увеличились на 43,6% (в годовом исчислении), что обусловлено улучшением обороны и дорожной сети. Примечательно, что в номинальном выражении налоговые поступления выросли на 14,6% (в годовом исчислении) в июле; однако, за вычетом возвратов подоходного налога, связанных с ипотекой (как и в предыдущие годы), общие налоговые поступления увеличились всего на 2,3% (в годовом исчислении).
Оборот и сбор акцизов, основной источник роста налогов, увеличились на 15,6% (в годовом исчислении) и 12,4% (в годовом исчислении) соответственно. Напротив, сборы НДС остались на прежнем уровне. В целом, дефицит бюджета за январь-июль составил 58 млн драмов (0,6% от годового прогнозируемого ВВП) по сравнению с профицитом в размере 96,4 млрд драмов, зафиксированным за аналогичный период 2023 года.
Депозиты и кредиты коммерческих банков увеличились на 1,6% (в месячном исчислении) и 2% (в месячном исчислении) в июле, в основном за счет средств, деноминированных в драмах.
Финансовые показатели оставались стабильными, с CAR (коэффициент достаточности капитала) в 20,3%, низким коэффициентом для NPL (Non-Performing Loan) (1,2%) и заявленной рентабельностью активов в 4,5%.