Հայաստանը Եվրաջասթ է ուղարկել 68 և ստացել 5 հարցում. Գլխավոր դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրաջասթի հետ Հայաստանի համագործակցությունը երիտասարդ է, բայց արդեն կան հաջողության պատմություններ՝ կապված փողերի լվացման, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կոռուպցիոն բնույթի գործերով իրավական օգնությունների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը  Երևանում «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածության ստորագրմանը:
«Անդրազգային հանցավորությունը քրեական արդարադատության արդի համակարգի ամենամեծ մարտահրավերն է: Լատենտային ու համագործակցված հանցավորությունը, որի ընդգրկման ծավալները դուրս են գալիս մեկ պետության սահմաններից և ներառում ընդհուպ մինչև ամբողջական տարածաշրջան կամ մայրցամաքի աշխարհագրությունը, քրեական հետապնդման մարմինների միջև միջազգային-իրավական համագործակցության նոր որակ են պահանջում»,–ասաց Վարդապետյանը:
Նա վստահեցրեց՝ Հայաստանի դատախազությունը գիտակցում է այս իրողությունը և հետևողական է օտարերկրյա գործընկերների հետ փոխգործակցության ուղիներն ընդլայնելու հարցում: Դրա վառ օրինակը նա համարեց ստորագրվող փաստաթուղթը և Եվրաջասթի հետ վերջին 3 տարիների շատ արդյունավետ և գործընկերային աշխատանքը:
«Եվրաջասթի հետ մեր համագործակցությունը երիտասարդ է, բայց մենք արդեն ունենք հաջողության պատմություններ, որոնք կապված են փողերի լվացման, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կոռուպցիոն բնույթի գործերով իրավական օգնությունների հետ: Ընդհանուր առմամբ մենք Եվրաջասթ հասցրել ենք ուղարկել 68 կոմունիկացիա՝ տարբեր իրավական օգնությունների վերաբերյալ հարցերով, ԵՄ–ի մեր գործընկերներից ստացել ենք 5 հարցում Եվրաջասթի միջոցով, որոնք կամ ամբողջությամբ կատարվել են կամ գտնվում են կատարման ընթացքում, և շատ կարճ ժամանակահատվածում կուղարկվեն հետ»,–ասաց Վարդապետյանը:
Նա հավելեց՝ հասցրել են ծանոթանալ Եվրաջասթի գործիքակազմին, համոզվել դրա արդյունավետության մեջ և վստահ են, որ Եվրաջասթի հետ այսօր ստորագրվող աշխատանքային պայմանավորվածությունը Հայաստանի իրավապահ մարմինների համար այդ գործիքակազմն ավելի լայն կիրառելու հնարավորություն կստեղծի:
Հանդիպման ընթացքում Եվրաջասթի նախագահ Լադիսլավ Համրանի հետ խոսել են բոլոր այն տվյալների բազաների մասին, որոնց հասանելիություն է ստանալու Հայաստանը՝ ներկայացված լինելով Եվրաջասթում և բոլոր այն աշխատանքային խմբերի գործունեության մասին, որոնց անդամակցելու հնարավորություն է ստանալու ՀՀ–ն՝ փաստաթուղթը ստորագրելուց և դատախազին գործուղելուց հետո:
«Մենք վստահ ենք, որ այսօրվա ստորագրվող փաստաթուղթը մեզ հնարավորություն կտա էլ ավելի օպերատիվ կապ հաստատել, քան մենք այսօր ունենք: Հետևաբար հնարավորություն կընձեռնի նաև Հայաստանում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ քննություն»,–ասաց գլխավոր դատախազը:
Փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2021 թվականից: Գործընթացն էլ ավելի վաղ է նախաձեռնվել:
Համատեղ աշխատանքի արդյունքում կողմերը հասել են համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածության ստորագրման փուլին: «Դա նշանակում է, որ այսօր մեկ քայլով մոտենում ենք համաձայնագրի դրույթների լիարժեք իրականացմանը»,–նշեց Վարդապետյանը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել էր այս տարի Բրյուսելում, հետագայում վավերացվել էր ԱԺ–ի կողմից և հիմք է հանդիսանում աշխատանքային պայմանավորվածության համար:

Армения направила в Евроюст 68 и получила 5 запросов: генеральный прокурор
Сотрудничество Армении с Евроюстом еще молодое, но уже есть истории успеха, связанные с юридической помощью в делах о борьбе против отмывания денег, незаконного оборота наркотиков и коррупции.
Как сообщает Арменпресс, об этом в Ереване заявила генеральный прокурор Анна Вардапетян на церемонии подписания рабочего соглашения между Республикой Армения о судебном сотрудничестве по уголовным делам между Арменией и Агентством Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюстом),
“Транснациональная преступность является самой большой проблемой для современной системы уголовного правосудия. Латентная и организованная преступность, масштабы которой выходят за пределы одного государства и включают географию целого региона или континента, требуют нового качества международно-правового сотрудничества между органами уголовного преследования”, - сказала Вардапетян.
Она заверила, что прокуратура Армении осознает эту действительность и последовательна в расширении способов взаимодействия с зарубежными партнерами. Ярким примером этого она назвала документ, который предстоит подписать, а также очень эффективную и партнерскую работу с Евроюстом за последние 3 года.
“Наше сотрудничество с Евроюстом еще молодое, но у нас уже есть истории успеха, связанные с юридической помощью в делах о борьбе против отмывания денег, незаконного оборота наркотиков и коррупции. Всего нам удалось отправить в Евроюст 68 запросов о различной юридической помощи, мы получили через Евроюст 5 запросов от наших партнеров из ЕС, которые либо полностью реализованы, либо находятся в процессе реализации и будут отправлены обратно в очень короткий период времени”, - сказала Вардапетян.
Она добавила, что успели ознакомиться с инструментарием Евроюста, убедились в его эффективности и уверены, что подписанное сегодня с Евроюстом рабочее соглашение создаст возможность для правоохранительных органов Армении для более широкого использования этот инструментарий.
В ходе встречи с президентом Агентства Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюст) Ладиславом Хамраном генпрокурор Армении поговорила обо всех базах данных, к которым будет иметь доступ Армения, будучи представленной в Евроюсте, а также о деятельности всех рабочих групп, к которым Армения получит возможность присоединиться после подписания документа.
“Мы уверены, что подписанный сегодня документ даст нам возможность установить еще более эффективную связь, чем мы имеем сегодня. Таким образом, это даст возможность провести более эффективное расследование возбужденного в Армении уголовного дела”, - сказала генпрокурор.
Переговоры по документу стартовали в 2021 году. Процесс был инициирован еще раньше.
В результате совместной работы стороны вышли на этап подписания рабочего соглашения по реализации соглашения. “Это означает, что сегодня мы на шаг ближе к полной реализации положений соглашения”, - сказала Вардапетян.
Соглашение было подписано в этом году в Брюсселе, позже ратифицировано Национальным Собранием и является основой рабочего соглашения.