ՀԱՊԿ-ը նախկինի նման Հայաստանը դիտարկում է որպես իրավահավասար գործընկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) Հայաստանը դիտարկում է որպես իրավահավասար գործընկեր և պատրաստ է երկխոսության բոլոր հարցերի շուրջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը «Դաշնակիցներ. ՀԱՊԿ» հասարակական-քաղաքական հրատարակությանը տված հարցազրույցում։
«Ինչպես գիտեք, Հայաստանի ներկայացուցիչները չեն մասնակցել այդ միջոցառումներին (խմբ.՝ նկատի ունի ՀԱՊԿ-ի զորավարժությունները): Այնուամենայնիվ, մենք նախկինի նման Հայաստանը դիտարկում ենք որպես իրավահավասար գործընկեր կազմակերպության ձևաչափում, պատրաստ ենք Երևանի գործընկերների հետ երկխոսության առկա հարցերի ամբողջ շրջանակի շուրջ», - նշել է նա։
Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովում անդրադառնալով Հայաստանի անվտանգային ճարտարապետության փոփոխության մասին հարցին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը չի ապահովում Հայաստանի նկատմամբ ունեցած անվտանգային պարտավորությունները, ինչպես նաև ստեղծում է սպառնալիքներ Հայաստանի անվտանգության համար և Հայաստանի հետագա գոյության, ինքնիշխանության և պետականության համար։

ОДКБ по-прежнему рассматривает Армению как равноправного партнёра
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) рассматривает Армению как равноправного партнёра и готова к диалогу по всем вопросам.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов в интервью общественно-политическому изданию "Союзники. ОДКБ”.
"Как известно, представители Армении в тех мероприятиях (имеются в виду военные учения ОДКБ – ред.) участия не принимали. Однако, как и прежде, мы рассматриваем Армению как равноправного партнера в формате организации, готовы к диалогу с ереванскими партнерами по всему спектру существующих вопросов", - отметил он.
Обращаясь к вопросу изменения архитектуры безопасности Армении, премьер-министр РА Никол Пашинян на Втором всемирном армянском саммите заявил, что ОДКБ не выполняет свои обязательства по безопасности перед Арменией, а также создает угрозы безопасности Армении и будущему существованию, суверенитету и государственности Армении.