Կենտրոնական Եվրոպայում հեղեղումների զոհերի թիվը հասել է 8-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենտրոնական Եվրոպայում մի քանի օր շարունակվող հորդառատ անձրևներից առաջացած հեղեղումների զոհերի թիվը հասել է 8-ի։ Հազարավոր մարդիկ տարհանվել են իրենց տներից Չեխիայում, որտեղ հորդառատ անձրևներից հետո մի շարք շրջաններում գետերը դուրս են եկել ափերից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Հորդառատ անձրևներ են տեղացել նաև Ավստրիայում, Հունգարիայում, Ռումինիայում, Լեհաստանում։ Հեղեղումների պատճառով մեկ մարդ զոհվել է Լեհաստանում, մեկը՝ Ավստրիայում, ևս վեցը՝ Ռումինիայում։
Ըստ կանխատեսումների՝ սեպտեմբերի 16-ին անձրևները և ուժգին քամիները կշարունակվեն։
Հեղեղումների պատճառով սեպտեմբերի 14-ին և 15-ին հազարավոր տներ են վնասվել, կամուրջներ ավերվել, առնվազն 250 000 տուն, հիմնականում՝ Չեխիայում, մնացել է առանց էլեկտրականության։
Լեհաստանի պատմական Գլուխոլազի քաղաքում սեպտեմբերի 16-ին բնակչության տարհանում է հայտարարվել, փլուզվել է մեկ կամուրջ։ Եվս մեկ կամուրջ ոչնչացել է Ստրոնե Սլյոնսկե քաղաքում, որտեղ ամբարտակ է փլուզվել։ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ կառավարությունը կհայտարարի աղետի դրություն և Եվրամիության օգնությանը կդիմի։
Չեխիայում դեռ որոնում են երեք անհետ կորածների, որոնք գտնվում էին սեպտեմբերի 14-ին գետն ընկած մեքենայում։
Հունգարիայի իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ մայրաքաղաք Բուդապեշտում Դանուբ գետի մակարդակը շաբաթվա երկրորդ կեսին կարող է բարձրանալ և հասնել ավելի քան 8,5 մետրի։

Число жертв наводнений в Центральной Европе достигло 8 человек
Число жертв наводнения, вызванного проливными ливнями в Центральной Европе в последние несколько дней, достигло 8 человек. Тысячи людей были эвакуированы из своих домов в Чехии, где в ряде регионов после сильных дождей реки вышли из берегов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Проливные дожди также прошли в Австрии, Венгрии, Румынии и Польше. Из-за наводнения погиб один человек в Польше, один в Австрии и еще шестеро в Румынии.
По прогнозам, 16 сентября дожди и сильный ветер продолжатся.
Из-за наводнений 14 и 15 сентября были повреждены тысячи домов, разрушены мосты, без электричества остались не менее 250 тысяч домов, в основном в Чехии.
16 сентября в историческом городе Глухолазы в Польше была объявлена ​​эвакуация населения, обрушился один мост. Еще один мост был разрушен в городе Строне-Слёнске, где обрушилась дамба. Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что правительство объявит состояние катастрофы и обратится за помощью к Европейскому Союзу.
В Чехии продолжают искать троих пропавших без вести людей, которые находились в автомобиле, упавшем в реку 14 сентября.
Венгерские власти предупредили, что во второй половине недели уровень реки Дунай в столице Будапеште может подняться более чем на 8,5 метров.