Թրամփի դեմ ևս մեկ մահափորձ է տեղի ունեցել. կասկածյալը ձերբակալված է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի նկատմամբ սեպտեմբերի 15-ին ևս մեկ մահափորձ է տեղի ունեցել, երբ նա Ֆլորիդայում գտնվող իր գոլֆի դաշտում գոլֆ էր խաղում։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը։
Գաղտնի ծառայության գործակալները կասկածյալի ինքնաձիգի փողը նկատել են թփերում՝ Թրամփի խաղալու վայրից 360-460 մետր հեռավորության վրա, տեղական ժամանակով 13:30-ին։ Նրա ուղղությամբ մի քանի անգամ կրակել են, և կասկածյալը դեպքի վայրից փախել է Nissan մակնիշի մեքենայով՝ այնտեղ թողնելով ԱԿ-47 տեսակի ինքնաձիգ և որոշ այլ իրեր։
Ականատեսներից մեկը տեսել է հրաձիգին և նկարել նրա ավտոմեքենան ու պետհամարանիշը։ Ոստիկանությունը նրան ձերբակալել է գոլֆի դաշտից 65 կմ հեռավորության վրա։
Վկայակոչելով պաշտոնյաների, որոնց անունը չի նշվում, CNN-ը, Fox News-ը և The News York Times-ը հայտնել են, որ կասկածյալը 58-ամյա Ռայան Ուեսլին է՝ Հավայիից։ Հետախուզության դաշնային բյուրոն հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ։
Հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը The News York Times-ին հայտնել է, որ խոսել է նախկին նախագահ Թրամփի հետ, որն իր երախտագիտությունն է հայտնել գաղտնի գործակալներին։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին և փոխնախագահ Քամալա Հարիսին տեղեկացրել են միջադեպի մասին։ Նրանք հայտնել են, որ «թեթևացած են», որ Թրամփն ապահով է։
Դոնալդ Թրամփի դեմ ևս մեկ մահափորձ էր տեղի ունեցել հուլիսի 13-ին, Փենսիլվանիայի նահանգի Բաթլեր քաղաքում անցկացվող հանրահավաքի ժամանակ։ Թրամփը վիրավորել էր աջ ականջից, 20-ամյա հրաձիգ Թոմաս Քրուքսը սպանվել էր դեպքի վայրում։

На Трампа совершено еще одно покушение: подозреваемое лицо задержано
15 сентября совершено еще одно покушение на Дональда Трампа, кандидата от республиканской партии на президентских выборах в США. Покушение было совершено во время игры в гольф на поле его гольф-клуба во Флориде. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Reuters”.
Агенты Секретной службы в 13:30 по местному времени заметили ствол винтовки подозреваемого в кустах в 1000-1000 футах от того места, где играл Трамп. Было несколько выстрелов, после чего подозреваемый скрылся с места происшествия на автомобиле Nissan, оставив в кустах автомат АК-47 и другие предметы.
Очевидец заметил стрелка и сфотографировал его машину и номерной знак. Полиция арестовала его в 65 км от  гольф-клуба.
Ссылаясь на официальных лиц, имена которых не разглашаются, CNN, Fox News и The News York Times сообщили, что подозреваемым был 58-летний Райан Уэсли с Гавайев. ФБР отказалось от комментариев.
Сенатор-республиканец Линдси Грэм рассказал The News York Times, что разговаривал с бывшим президентом Трампом, который выразил благодарность секретным агентам.
Об инциденте были проинформированы президент США Джо Байден и вице-президент Камала Харрис.
В Белом доме сказали, что с “облегчением узнали”, что Трамп “в безопасности”.
Первое покушение на Дональда Трампа произошло 13 июля на митинге в Батлере, штат Пенсильвания. Трамп был ранен в правое ухо, 20-летний стрелок Томас Крукс был убит на месте.