Հայաստանի խորհրդարանը շատ ներկայացուցչական և ներառական է. Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգը Հայաստանի խորհրդարանը լավ օրինակ է համարում՝ երիտասարդ պատգամավորների ներկայացվածության առումով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարտին Չունգոնգն այս մասին ասաց Երևանում անցկացված Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
Մարտին Չունգոնգը հայկական կողմի հյուրընկալությունը, համաժողովի կազմակերպչական մասը բարձր գնահատեց: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ դեռևս 3 տարի առաջ էին համաձայնության եկել՝ համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ:
Մարտին Չունգոնգը նկատեց՝ Հայաստանի ազգային ժողովն ամենաերիտասարդն է խորհրդարանականների առումով, այսինքն՝ երիտասարդ պատգամավորների համամասնությունը մեծ է:  «Սա նշանակում է, որ խորհրդարանն այս երկրում շատ ներկայացուցչական և ներառական է»,–ասաց Չունգոնգը՝ նկատելով, որ երիտասարդները համարժեքորեն ներկայացված են օրենսդիր մարմնում:
Իսկ, երբ խորհրդարանը ներկայացուցչական է, նշանակում է, որ կարող է որոշումներ ընդունել, քաղաքականություններ մշակել՝ հասարակության կարիքներին համապատասխան:
Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ միջխորհրդարանական միությունը տարիներ շարունակում աշխատում է խորհրդարաններում երիտասարդների մեծ ներկայացվածությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ հիշեցնելով «Ես ասում եմ, այո՛, խորհրդարաններում երիտասարդների մասնակցությանը» արշավի մասին: Նա այս առումով Հայաստանը լավ օրինակ համարեց:
Ըստ նրա՝ փաստը, որ Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովն անցկացվում է Երևանում, արդեն մեծ հնարավորություններ է բացում Հայաստանի համար: «Այս համաժողովը հնարավորություն է Հայաստանի համար՝ իր լավ փորձով կիսվելու աշխարհի տարբեր խորհրդարանների հետ, նաև հնարավորություն է՝ սովորելու մյուսների փորձից»,–ասաց Չունգոնգը:
Համաժողովը նվիրված է երիտասարդության կրթության և զբաղվածության վերաբերյալ հարցերին: Ըստ նրա՝ համաժողովի շրջանակում քննարկումների արդյունքում կկայացվեն որոշումներ, որոնք կարող են ազդել երիտասարդների կյանքի որակի վրա:
Հայաստանի ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր,  Միջխորհրդարանական միության  անդամ Հասմիկ Հակոբյանը նշեց, որ համաժողովն արդյունքներ է տալու մասնակից բոլոր երկրների խորհրդարանականների համար: Ներկայացված են պատվիրակություններ շուրջ 60 երկրից, մասնակցում է 317 մարդ:
«Սա հնարավորություն է տալիս ավելի լայն կազմով շփվելու մեր միջազգային գործընկերների հետ: Համաժողովին ներգրավված են ոչ միայն Հայաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչներ, այլ նաև ներկայացուցիչներ՝ կառավարությունից, քաղհասարակությունից, թեմայով հետաքրքրված ակտիվ շրջանակներից»,–ասաց նա:
Անդրադառնալով քաղաքականությունների մշակման գործընթացում երիտասարդների ներգրավվածությանը՝ պատգամավորը նկատեց. «Հեղափոխությունից հետո մեր իշխանությանը հիմնականում մեղադրել են ավելի երիտասարդ լինելու մեջ, բայց ես սա առավելություն եմ դիտարկում: Երիտասարդ լինելը մեծ առավելություն է: Հեղափոխությունից հետո թե ՛ խորհրդարանում, թե ՛ կառավարությունում երիտասարդների ավելի լայն ներգրավվածություն ունենք»:
Պատգամավորը համաժողովը նաև լավ հնարավորություն համարեց՝ խոսելու Հայաստանում առկա խնդիրների մասին: Հակոբյանը համաժողովի շրջանակում բարձրաձայնելու է ԼՂ–ից բռնի տեղահանված երիտասարդների խախտված իրավունքների հարցը և տարվող աշխատանքները, լուծումները:
Համաժողովի մասնակից, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների խորհրդարանի՝ Դաշնային ազգային խորհրդի անդամ Սառա Ֆալակնազը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի կառավարությանը և խորհրդարանին՝ ջերմ հյուրընկալության և այս կարևոր համաժողովը կազմակերպելու համար:
«Սա շատ կարևոր հարթակ է երիտասարդության համար՝ հավաքվելու և քննարկելու բոլոր ոլորտներից կարևոր թեմաներ, դրանց առնչությամբ գտնելու կայուն լուծումներ»,–ասաց Ֆալակնազը՝ կարևորելով որոշումների կայացման գործընթացում ներառականություն ապահովելը:
Ըստ նրա՝ համաժողովը կխրախուսի երիտասարդներին՝ լինելու որոշումների կայացման, քաղաքականությունների մշակման մի մաս:

Армянский парламент очень представительный и инклюзивный - генеральный секретарь Межпарламентского союза
Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг считает парламент Армении хорошим примером с точки зрения представительства молодых депутатов.
Как сообщает Арменпресс, Мартин Чунгонг сказал об этом в беседе с журналистами в рамках проходящей в Ереване 10-й глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза.
Мартин Чунгонг высоко оценил гостеприимство армянской стороны, организационную часть форума. Еще три года назад они достигли договоренности со спикером Национального собрания Аленом Симоняном о проведении конференции в Армении.
Мартин Чунгонг отметил, что Национальное собрание Армении является самым молодым по составу парламентариев, то есть велика доля молодых депутатов. “Это означает, что парламент в этой стране очень представительный и инклюзивный”, - сказал Чунгонг, отметив, что молодые люди достойно представлены в законодательном органе.
А когда парламент представительный, это означает, что он может принимать решения и разрабатывать политику в соответствии с потребностями общества.
Генеральный секретарь отметил, что Межпарламентский союз уже много лет работает над обеспечением широкого представительства молодежи в парламентах, напомнив о кампании “Я говорю “да” участию молодежи в парламентах”. Он назвал Армению хорошим примером в этом отношении.
По его словам, тот факт, что в Ереване проходит 10-я глобальная конференция молодых парламентариев Межпарламентского союза, уже открывает перед Арменией большие возможности. "Эта конференция - возможность для Армении поделиться своим хорошим опытом с различными парламентами мира, а также перенять опыт других", - сказал Чунгонг.
Конференция посвящена вопросам, связанным с образованием и трудоустройством молодежи. По его словам, по итогам обсуждений в рамках форума будут приняты решения, которые могут повлиять на качество жизни молодежи.
Член фракции “Гражданское договор” НС РА, член Межпарламентского союза Асмик Акопян отметила, что конференция принесет результаты для парламентариев всех стран-участниц. Были представлены делегации около 60 стран, приняли участие 317 человек.
“Это дает нам возможность более широко общаться с нашими международными партнерами. В конференции участвуют не только представители парламента Армении, но и представители правительства, политического общества, активных кругов, интересующихся этой темой", - сказал он.
Коснувшись вопроса вовлечения молодежи в процесс разработки политики, депутат отметил: “После революции наше правительство в основном обвиняли в том, что оно моложе предыдущих, но я вижу в этом преимущество. Быть молодым – большое преимущество. После революции у нас более широкое участие молодежи как в парламенте, так и в правительстве”.
Депутат также посчитал форум хорошей возможностью поговорить о проблемах Армении. В рамках форума Акопян поднимет вопрос о нарушенных правах насильственно изгнанной молодежи из Нагорного Карабаха, а также о текущей работе и решениях.
Член Федерального национального совета парламента Объединенных Арабских Эмиратов, участница конференции Сара Фалакназ поблагодарила правительство и парламент Армении за теплое гостеприимство и организацию этой важной конференции.
“Это очень важная платформа для молодежи, где можно собраться и обсудить важные темы из всех областей, чтобы найти устойчивые решения в отношении них”, — сказал Фалакназ, подчеркнув важность обеспечения инклюзивности в процессе принятия решений.