Հայաստանի խորհրդարանը շատ ներկայացուցչական և ներառական է. Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգը Հայաստանի խորհրդարանը լավ օրինակ է համարում՝ երիտասարդ պատգամավորների ներկայացվածության առումով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարտին Չունգոնգն այս մասին ասաց Երևանում անցկացված Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում:
Մարտին Չունգոնգը հայկական կողմի հյուրընկալությունը, համաժողովի կազմակերպչական մասը բարձր գնահատեց: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ դեռևս 3 տարի առաջ էին համաձայնության եկել՝ համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ:
Մարտին Չունգոնգը նկատեց՝ Հայաստանի ազգային ժողովն ամենաերիտասարդն է խորհրդարանականների առումով, այսինքն՝ երիտասարդ պատգամավորների համամասնությունը մեծ է:  «Սա նշանակում է, որ խորհրդարանն այս երկրում շատ ներկայացուցչական և ներառական է»,–ասաց Չունգոնգը՝ նկատելով, որ երիտասարդները համարժեքորեն ներկայացված են օրենսդիր մարմնում:
Իսկ, երբ խորհրդարանը ներկայացուցչական է, նշանակում է, որ կարող է որոշումներ ընդունել, քաղաքականություններ մշակել՝ հասարակության կարիքներին համապատասխան:
Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ միջխորհրդարանական միությունը տարիներ շարունակում աշխատում է խորհրդարաններում երիտասարդների մեծ ներկայացվածությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ հիշեցնելով «Ես ասում եմ, այո՛, խորհրդարաններում երիտասարդների մասնակցությանը» արշավի մասին: Նա այս առումով Հայաստանը լավ օրինակ համարեց:
Ըստ նրա՝ փաստը, որ Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովն անցկացվում է Երևանում, արդեն մեծ հնարավորություններ է բացում Հայաստանի համար: «Այս համաժողովը հնարավորություն է Հայաստանի համար՝ իր լավ փորձով կիսվելու աշխարհի տարբեր խորհրդարանների հետ, նաև հնարավորություն է՝ սովորելու մյուսների փորձից»,–ասաց Չունգոնգը:
Համաժողովը նվիրված է երիտասարդության կրթության և զբաղվածության վերաբերյալ հարցերին: Ըստ նրա՝ համաժողովի շրջանակում քննարկումների արդյունքում կկայացվեն որոշումներ, որոնք կարող են ազդել երիտասարդների կյանքի որակի վրա:
Հայաստանի ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր,  Միջխորհրդարանական միության  անդամ Հասմիկ Հակոբյանը նշեց, որ համաժողովն արդյունքներ է տալու մասնակից բոլոր երկրների խորհրդարանականների համար: Ներկայացված են պատվիրակություններ շուրջ 60 երկրից, մասնակցում է 317 մարդ:
«Սա հնարավորություն է տալիս ավելի լայն կազմով շփվելու մեր միջազգային գործընկերների հետ: Համաժողովին ներգրավված են ոչ միայն Հայաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչներ, այլ նաև ներկայացուցիչներ՝ կառավարությունից, քաղհասարակությունից, թեմայով հետաքրքրված ակտիվ շրջանակներից»,–ասաց նա:
Անդրադառնալով քաղաքականությունների մշակման գործընթացում երիտասարդների ներգրավվածությանը՝ պատգամավորը նկատեց. «Հեղափոխությունից հետո մեր իշխանությանը հիմնականում մեղադրել են ավելի երիտասարդ լինելու մեջ, բայց ես սա առավելություն եմ դիտարկում: Երիտասարդ լինելը մեծ առավելություն է: Հեղափոխությունից հետո թե ՛ խորհրդարանում, թե ՛ կառավարությունում երիտասարդների ավելի լայն ներգրավվածություն ունենք»:
Պատգամավորը համաժողովը նաև լավ հնարավորություն համարեց՝ խոսելու Հայաստանում առկա խնդիրների մասին: Հակոբյանը համաժողովի շրջանակում բարձրաձայնելու է ԼՂ–ից բռնի տեղահանված երիտասարդների խախտված իրավունքների հարցը և տարվող աշխատանքները, լուծումները:
Համաժողովի մասնակից, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների խորհրդարանի՝ Դաշնային ազգային խորհրդի անդամ Սառա Ֆալակնազը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի կառավարությանը և խորհրդարանին՝ ջերմ հյուրընկալության և այս կարևոր համաժողովը կազմակերպելու համար:
«Սա շատ կարևոր հարթակ է երիտասարդության համար՝ հավաքվելու և քննարկելու բոլոր ոլորտներից կարևոր թեմաներ, դրանց առնչությամբ գտնելու կայուն լուծումներ»,–ասաց Ֆալակնազը՝ կարևորելով որոշումների կայացման գործընթացում ներառականություն ապահովելը:
Ըստ նրա՝ համաժողովը կխրախուսի երիտասարդներին՝ լինելու որոշումների կայացման, քաղաքականությունների մշակման մի մաս:

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The Secretary-General of the Inter-Parliamentary Union, Martin Chungong, considers the Armenian Parliament an excellent example of youth representation. In an interview with journalists during the 10th Global Conference of Young Parliamentarians in Yerevan, Chungong praised Armenia's hospitality and the organization of the conference.
Three years ago, an agreement was reached with the Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan, to host the conference in Armenia. Martin Chungong noted that the Armenian National Assembly has one of the youngest groups of parliamentarians.
"This means that the parliament in this country is very representative and inclusive," Chungong said. He also highlighted that the Inter-Parliamentary Union has been working for years to ensure greater representation of young people in parliaments, and he considers Armenia as a good example in this regard.
According to Chungong, the fact that the 10th Global Conference of Young Parliamentarians is being held in Yerevan opens up significant opportunities for Armenia. The conference is dedicated to issues related to youth education and employment. He added that the discussions within the conference could lead to decisions that positively impact the quality of life for young people.
Hasmik Hakobyan, a member of the "Civil Agreement" faction of the National Assembly of Armenia and the Inter-Parliamentary Union, noted that the conference would yield results for parliamentarians from all participating countries. Delegations from around 60 countries are represented, with a total of 317 participants.
"This provides us with an opportunity to engage with our international partners on a broader scale. The conference involves not only representatives from the Armenian Parliament but also members of the government, political society, and other active groups interested in the topic," she said.
The MP noted that after the Revolution, the newly formed government was often criticized for including many young officials. "Being young is a significant benefit. Since the Revolution, we have seen greater involvement of young people in both the Parliament and the Government," she said.
Hakobyan noted that during the conference, she would address the rights of forcibly displaced youth from Nagorno-Karabakh and the ongoing efforts and solutions related to this issue.
Sara Falaknaz, a member of the Federal National Council of the United Arab Emirates participating in the conference, thanked the Armenian government and Parliament for their warm hospitality and for organizing this important event.
"This is a crucial platform for young people to come together, discuss important issues from various fields, and find sustainable solutions," said Falaknaz, emphasizing the importance of inclusiveness in the decision-making process.