Հանրային հեռուստաընկերությունը՝ պաշտոնապես WCIT 2024/DigiTec-ի ինֆորմացիոն հովանավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել՝ 2024թ.-ի Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսի` WCIT2024/DigiTec-ի հանրայնացման և հեռարձակման նպատակով համագործակցելու համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին WCIT2024/DigiTec-ի, ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը, և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը, ստորագրելով հուշագիրը, հայտարարել են իրենց պատրաստակամության մասին՝ համատեղ խթանելու WCIT2024/DigiTec-ի միջազգային ճանաչելիությունը։
«Հանրային հեռուստաընկերությունը մշտապես խրախուսում է նորարարական գաղափարները և չափազանց կարևորում Հայաստանը տեխնոաշխարհում ճանաչելի դարձնելուն միտված միջոցառումների լուսաբանումը: Արդեն երկրորդ անգամ մեր երկրում անցկացվող WCIT համաժողովը կլինի Հանրային հեռուստաընկերության ուշադրության կենտրոնում, և մեր տարբեր ձևաչափեր կանդրադառնան այս նշանակալի իրադարձության առանցքային թեմաներին և հյուրերին»,- ասել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը։
Հուշագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել մի շարք առանցքային թեմաներով մեդիա միջոցառումների լուսաբանում, հեռարձակում ու առանձին թեմաներով բացառիկ հարցազրույցների իրականացում կոնգրեսի բանախոսների և կազմակերպիչների հետ։ Այս համագործակցությունը մեծապես կխթանի տեխնոլոգիական համաշխարհային քարտեզի վրա Հայաստանի դիրքավորումը՝ որպես տեխնոլոգիական հաբ, կնպաստի գիտելիքի և փորձի փոխանակմանը՝ ի նպաստ երկրի առաջընթացի։
«Մեզ համար առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության հետ գործակցությունը․ լայն մարզային սփռումն ու համաշխարհային տարածումը հնարավորություն կտան ոչ միայն հայախոս համայնքի շրջանում տարածելու այն կարևոր ու արժեքավոր տեղեկատվությունը, որ ներկայացվելու է WCIT համաժողովի ընթացքում՝ թե Հայաստանի արհեստական բանականության (ԱԲ) կիրառության ու ապագայի, թե հայկական ընկերությունների ձեռքբերումների տեսանկյունից համաժողովի մաս կազմող ԴիջիԹեքի շրջանակներում»,- ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
WCIT2024/DigiTec-ը տեղի կունենա 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով, իսկ ԴիջիԹեքը կծառայի որպես միջոցառման հիմնական ցուցահանդեսային հարթակ՝ հայաստանյան ընկերությունները ներկայացնելու և համագործակցություն հաստատելու համար։
WCIT2024/DigiTec-ը, անցկացման չորս օրերին Հայաստանը կվերածվի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոնի՝ հանդիսանալով հարթակ ոլորտի և թեմայի շուրջ առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար:
Համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի նաև WITSA World Cup ստարտափների մրցույթը շուրջ 20 երկրներից ընտրված ստարտափների շրջանում, կներկայացվեն նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
• ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական ցուցահանդեսային հարթակը WCIT2024/DigiTec համար,
• ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարությունների ու ԱԲ-ի վերջին և ապագա զարգացումների շուրջ,
• Հայաստանը ներկայացնելու միջազգային հարթակներում և դիրքավորելու որպես նոր տեխնոլոգիական հաբ տարածաշրջանի համար,
• խթանելու ներդրումները և ընդգծելու տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում:
Համաժողովի օրակարգն ընդգրկում է լայն աշխարհագրությամբ մասնակիցներ՝ ավելի քան 2,000 միջազգային պատվիրակներ կայցելեն Հայաստան միջոցառման օրերին:
WCIT/DigTec-ի մասին. Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT) հեղինակավոր համաշխարհային միջոցառում է, որը կազմակերպվել է ՏՏ և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) կողմից: WCIT-ը համախմբում է տեխնոլոգիայի առաջնորդներին, ոլորտի մասնագետներին, կառավարության ներկայացուցիչներին ամբողջ աշխարհից՝ ուսումնասիրելու և ձևավորելու տեխնոլոգիայի ապագան և դրա ազդեցությունը հասարակության վրա։
Կայքէջ՝ https://wcit2024-digitec.com
Facebook՝ https://www.facebook.com/wcit2024.digitec
ԱՏՁՄ-ի մասին․ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը համախմբում է ոլորտի ավելի քան 160 տեղական և միջազգային ընկերություններ։ ԱՏՁՄ-ն նվիրված է արդյունաբերության աճին թիրախային նախագծերի միջոցով. հիմնադրել համապարփակ տեխնոլոգիական կրթություն Հայաստանում («Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ), դյուրացնել մուտքը համաշխարհային շուկա և փորձի փոխանակում կազմակերպված պատվիրակությունների միջոցով։
Բացի այդ, ԱՏՁՄ-ն զգալի ազդեցություն ունի նաև իրավական դաշտի վրա՝ քաղաքականության մշակման և կառավարության հետ համագործակցության միջոցով՝ խթանելով մրցակցային, բայց համագործակցային բիզնես միջավայրը։ ԱՏՁՄ-ն հայտնի է խոշոր միջոցառումների կազմակերպմամբ, որոնք ընդգծում են հայկական տեխնոլոգիական առաջընթացը։ Հատկանշական է WCIT 2019-ի հյուրընկալումը, գալիք WCIT 2024-ը և ամենամյա DigiTec Expo-ն, որն անցկացվում է արդեն մոտ 20 տարի՝ ցուցադրելով նորարարություններն ինչպես տեղական, այնպես էլ համաշխարհային լսարանին։ Այս ջանքերի շնորհիվ ԱՏՁՄ-ն շարունակում է բարձրացնել Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային տեխնոլոգիական միջավայրում։
Պաշտոնական կայքէջ՝ https://www.uate.org/
ԴիջիԹեք-ի մասին․ «ԴիջիԹեք Էքսպոն» տարածաշրջանի ամենալայնածավալ տեխնոլոգիական ամենամյա միջոցառումն է, որտեղ ավելի քան 100 թիմեր ներկայացնում են իրենց արտադրանքը, ծառայություններն ու ընկերությունները՝ հազարավոր B2B, կառավարական և B2C այցելուներին։

Public TV Company of Armenia officially becomes the information sponsor of WCIT2024/DigiTec
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) has signed a Memorandum of Partnership with The Public TV Company of Armenia to collaborate on promoting and broadcasting the 2024 World Congress on Innovation Technology (WCIT2024/DigiTec).
UATE president Alexander Yesayan and Public TV Company of Armenia executive director Hovhannes Movsisyan signed the Memorandum aimed at jointly promoting WCIT2024/DigiTec's global reach and visibility. As the informational partner, Public TV Armenia will provide comprehensive coverage of the events, including news updates, interviews, and in-depth reports.
"Public TV Company of Armenia consistently encourages innovative ideas and places great importance on covering events aimed at making Armenia recognizable in the tech world. The WCIT conference, being held in our country for the second time, will be in the spotlight of Public TV Armenia. Our various formats will cover the key topics and guests of this significant event,"-said Hovhannes Movsisyan, Executive Director of Public TV Armenia.
The MoU between UATE and Public TV Company of Armenia highlights a shared vision to enhance public engagement and increase awareness of WCIT2024/DigiTec through strategic media collaboration. This partnership aims to showcase Armenia's growing role as a rising global tech hub, focusing on innovations in AI and technology.
"Cooperation with Armenian Public TV company of Armenia has a crucial role for WCIT2024/DIgiTec. This collaboration aims to ensure that the latest developments and discussions from WCIT2024/DigiTec reach a broad audience both in regions of Armenia and abroad, enhancing public engagement and awareness of the AI trends and future, as well as technology sector achievements and opportunities of Armenia,"-said Alexander Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).
As the informational partner, Public TV Company of Armenia will provide comprehensive coverage of the events, including news updates, interviews, and in-depth reports.
About WCIT: The World Congress on Innovation and Technology (WCIT) is a global catalytic platform of the World Information Technology and Services Alliance (WITSA) - a consortium of over 80 information technology (IT) industry associations from economies around the world. For 40 years, technology leaders—CEOs and investors, policymakers and government officials, academics and technologists—have joined in this annual event to discuss the state of the industry, where it is headed, and what it means for our future.
Past speakers include Bill Clinton, Vint Cerf, Bill Gates, Ginni Rometty, Larry Ellison, Anne Mulcahey, Faqir Chand Kohli, and Michael Dell.
Official website: https://wcit2024-digitec.com
Facebook: https://www.facebook.com/wcit2024.digitec
About UATE: The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) represents over 160+ high-tech companies in Armenia, including both local and international firms. UATE is dedicated to driving industry growth through key initiatives: establishing comprehensive technology education across Armenia (Armath Engineering Makerspaces), facilitating global market access, and exchanging expertise through organized delegations. Additionally, UATE significantly influences the legal field through policy-making and government cooperation, fostering a competitive yet collaborative business environment.
UATE is renowned for organizing major events that highlight Armenian technological advancements. Notably, it hosted WCIT in 2019 and is set to host it again in 2024, while also annually organizing the DigiTec Expo for nearly 20 consecutive years showcasing innovations to both local and global audiences. Through these efforts, UATE continues to elevate Armenia’s presence in the global tech landscape.
Official website: https://www.uate.org
About DIGITEC: The DigiTec exhibition is an annual event organized by the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) since 2005, showcasing Armenia's tech potential, innovation, and prospects. With up to 80,000 attendees each year, the exhibition serves as a platform to explore global technological trends. DigiTec continues to evolve. In 2023, UATE organized two simultaneous exhibitions, each featuring 120 companies and hosting over 100 speakers. By the end of 2023, participating companies facilitated over 100 million AMD in transactions during DigiTec2023.
DigiTec 2024 is scheduled to take place this year from October 4th to 6th at the "Meridian" Expo Center (Voskerichinen 1, Yerevan).