Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահը հույս ունի, որ ՀՀ քաղաքացիները շուտով կկարողանան առանց վիզայի ճամփորդել դեպի Եվրոպա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի մեկնարկը կարևոր ուղենիշ է կողմերի միջև հարաբերություններում, սակայն դա ոչ թե ինչ-որ մեկուսացած նախաձեռնություն է, այլ ավելի լայն նախաձեռնությունների մաս է՝ ուղղված երկրի տնտեսության մեջ ներդրումներ կատարելուն, տնտեսական դիմակայունությանը, անվտանգության ու խաղաղության պահպանմանը:
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահն այս մասին ասել է «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում։
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական կենսակերպի խթանման հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասը Հայաստան էր այցելել սեպտեմբերի 9-ին՝ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը տալու համար։
Սխինասը հարցազրույցում ամփոփել է Հայաստան կատարած այցի արդյունքները, խոսել է վիզաների ազատականացման շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության մեկնարկի, ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև առկա համագործակցության ծրագրերի վերաբերյալ:
- Պարոն Սխինաս, ինչպե՞ս կամփոփեք Հայաստանում ունեցած Ձեր հանդիպումների արդյունքները:
- Ուրախ էի, որ կարողացա հանդիպել Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությանը՝ նախագահի, վարչապետի, արտաքին գործերի նախարարի և ամենակարևորը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ միասին քաղաքական մակարդակով սկսել մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացը։ Սա կարևոր ուղենիշ է Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերություններում, բայց սա անջատ նախաձեռնություն չէ, այն ավելի լայն նախաձեռնությունների մի մասն է, որը մենք մշակում ենք ԱՄՆ-ի հետ միասին 270 միլիոն եվրոյի չափով՝ աջակցելու Հայաստանին տնտեսության մեջ ներդրումներ կատարելու և դիմակայունության նոր ծրագրի միջոցով: Նախաձեռնությունների մի մասն է, որը նաև աջակցում է Հայաստանին խաղաղության և անվտանգության համար։ Հայաստանում մենք ունենք ԵՄ-ի կարևոր առաքելություն՝ աջակցելու սահմանների վերահսկողության հարցում։ Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի միջոցով մենք տրամադրում ենք նաև աջակցություն Հայաստանի զինված ուժերին։ Բայց, իհարկե, վերջնական ցանկալի գործողությունը մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացն է, որը մենք սկսում ենք: Կարծում եմ, որ այս օրը կհիշվի որպես գործընթացի մեկնարկի օր, որը, հուսով եմ՝ շուտով կհանգեցնի նրան, որ բոլոր հայերն առանց արտոնագրի անհրաժեշտության կարճատև այցերի համար կկարողանան ազատ ճանապարհորդել դեպի Եվրոպա:
- Ձեր կարծիքով՝ այդ հանդիպումներն արդյունավե՞տ էին։
- Այո, կարծում եմ, որ դրանք շատ արդյունավետ էին, քանի որ ըստ իս՝ այս այցի քաղաքական ժամկետները շատ տեղին են։ Հուլիսի 22-ին մենք ունեցանք արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստ, որը սկիզբ դրեց այս բոլոր նոր հաջողության պատմություններին, և ես այն կարծիքին եմ, որ քաղաքականության մեջ պետք է երկաթը տաք-տաք ծեծել: Այսպիսով, ես այստեղ եմ՝ ընդգծելու այս հաջողությունների կարևորությունը: Մուտքի արտոնագրերի ազատականացում և, իհարկե, նոր աջակցություն Հայաստանի զինված ուժերին՝ Եվրոպական խաղաղության գործիքակազմի միջոցով․ սրանք կարևոր ուղենիշներ են, որոնց հիմքում ընկած է նաև այն կարևոր հարթությունը, որ Հայաստանն այժմ ի հայտ է գալիս որպես կայունության և բանականության աղբյուր՝ աշխարհաքաղաքականորեն շատ բուռն տարածաշրջանում: Մենք ուս ուսի տված կկանգնենք Հայաստանի կողքին՝ օգնելու նրան շարունակել իրականացնել իր առաքելությունը:
- Ինչպես նշեցիք, Ձեր այցի հիմնական նպատակը վիզայի ռեժիմի ազատականացման երկխոսության մեկնարկն է։ Բացատրեք, խնդրեմ, թե ի՞նչ է իրենից ենթադրում այս երկխոսությունը և ինչպե՞ս այն կարող է բարելավել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կյանքը:
- Այո, կարծում եմ, որ Դուք շատ ճիշտ եք այս հարցը տալիս, քանի որ մենք այժմ գտնվում ենք մի գործընթացի առաջին փուլում, որը, հուսով եմ, շուտով կհանգեցնի բոլոր հայերի համար դեպի Եվրոպական միություն առանց մուտքի արտոնագրի պահանջի մուտքի: Ինչո՞ւ ենք հիմա գտնվում այս գործընթացում, քանի որ անցյալ տարի հուլիսին մեր անդամ երկրները Եվրոպական հանձնաժողովին լիազորել են սկսել այս գործընթացը: Գործընթացը դյուրին չէր, տեղի չունեցավ ինքնաբերաբար, բայց ի վերջո կայացավ: Այսպիսով, այժմ ունենք կանաչ լույս: Մենք հիմա մտնում ենք այս գործընթացի իրականացման փուլ, որը պետք է լուծի այնպիսի կոնկրետ խնդիրներ, ինչպիսիք են ճամփորդական փաստաթղթերի անվտանգությունը, կոռուպցիայի խնդիրները, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարը, օրենքի գերակայությունը: Մենք պետք է համոզվենք, որ առանց մուտքի արտոնագրի ճանապարհորդության շուրջ ամեն ինչ ապահով և անվտանգ է: Այսպիսով, մենք այժմ կներգրավվենք տեխնիկական մակարդակով այս հարցերը կարգավորելու գործում, և այս գործընթացի ավարտին մենք կվերադառնանք մեր անդամ երկրներին՝ հասնելու վերջնական համաձայնագրին: Դա ճանապարհի վերջը չէ, բայց երբեք ճանապարհի վերջ չի լինի, քանի դեռ մենք չունենք այն սկիզբը, որն այսօր էր (խմբ․ հարցազրույցն անցկացվել է սեպտեմբերի 9-ին):
- Ի՞նչ այլ նախաձեռնություններ է պատրաստում Եվրոպական միությունն՝ աջակցելու Հայաստանի զարգացմանն ու անվտանգությանը:
- Կարծում եմ՝ այժմ կասկած չկա, որ ԵՄ-Հայաստան գործընկերությունն իր լավագույն պահն է ապրում։ Իմ կարծիքով՝ այս գործընկերության մեջ կա որակ և խորություն, որն ակնհայտ է դառնում թե՛ այստեղ, թե՛ Բրյուսելում։ Այս գործընկերության հիմքում գոյություն ունեն երեք հենասյուներ, մասնավորապես՝ ներդրումներ, խաղաղություն և անվտանգություն, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումներ: Այս երեքը պետք է ընթանան զուգահեռաբար: Առանց անվտանգության և խաղաղության երբեք տնտեսություն և ներդրումներ չեն լինի, և կարիք չկա մարդկանց միջև շփումների, երբ չունես երաշխավորված տնտեսություն և անվտանգություն։ Այսպիսով, մեր հավակնությունն է զարգացնել այս բոլոր երեք հիմնասյուները միասին: Ահա թե ինչու մեր բոլոր կոնկրետ նախաձեռնությունները և այս հաջողության պատմությունները, որոնք նկարագրում էի ավելի վաղ, վերաբերում են բոլոր այդ երեքին: Դա, կարծես, սիմբիոտիկ հարաբերություն լինի, որը նույնպես կվկայի, որ մենք այս ամենն անում ենք Հայաստանի համար, որովհետև Հայաստանն աջակցություն ստանալու իրավունք վաստակեց՝ իր պատասխանատու դիրքորոշմամբ և բարեփոխումների և կայունության անսասան հանձնառությամբ:
- Կա՞ն արդյոք Բրյուսելից Երևան նախատեսված բարձր մակարդակի այլ այցեր ևս:
Մի քանի ամիս առաջ այստեղ էր իմ գործընկերը՝ փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսը։ Հիմա՝ սեպտեմբերի սկզբին այստեղ եմ ես։ Սովորաբար այդքան կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր չէ ունենալ Եվրոպական հանձնաժողովի երկու փոխնախագահների մակարդակով հաճախակի այցեր երրորդ երկրներ, այնպես որ դա որոշակի բան ցույց է տալիս: Կարծում եմ՝ խելամիտ կլիներ ակնկալել, որ տարեվերջին, երբ մենք կունենանք նոր քաղաքական շրջափուլը, որը կբացվի Բրյուսելում, անշուշտ այն մարդիկ, ովքեր մեզ կհաջորդեն, կգան՝ առաջ տանելու այս դրական օրակարգը։
- Պարոն փոխնախագահ, կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
Այո, ես Հայաստանի պաշտոնյաներին ասացի, որ թեև սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, բայց ես այստեղ ինձ շատ հարմարավետ եմ զգում։ Ես մեծացել եմ Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում, որը ծաղկուն հունահայ համայնքի կենտրոն է: Հունահայեր կային դպրոցում, բասկետբոլի խմբում։ Ես առիթ եմ ունեցել մասնակցելու նրանց ընտանեկան ճաշկերույթներին ու ընթրիքներին, ներկա լինել արարողություններին, լսել լեզուն։ Ես գիտեմ ձեր ազգի մշակույթի հարստության մասին: Իմ ներկայությունն այստեղ որոշ առումով նրանց բոլորին բերում է ինձ հետ։ այստեղ։ Այստեղ գտնվելով`ես ինձ անձնապես շատ զգացմունքային և հարմարավետ եմ զգում:

EU-Armenia partnership is at its best moment, says European Commission Vice-President
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. Vice-President of the European Commission Margaritis Schinas has described the launch of the visa liberalization dialogue with Armenia as an ‘important landmark’ in the Armenia-EU relationship.
Vice-President Schinas visited Armenia on September 9 to launch the visa liberalization dialogue between Armenia and the EU.
In an interview with Armenpress, the European Commission Vice-President said that the process is not an isolated initiative but a part of a broader set of initiatives that the EU is developing to support Armenia.
Vice-President Schinas said that the EU-Armenia partnership is 'at its best moment' and lauded the relationship for its 'quality and depth'.
The interview was conducted on September 9, 2024.
- Mr. Schinas, how would you summarize the outcomes of your meetings in Armenia?
I was delighted to be able to meet the political leadership of Armenia, the President, Prime Minister, Minister of Foreign Affairs, and most importantly, to launch together with Deputy Prime Minister Grigorian the visa liberalization process at the political level. This is an important landmark in the relationship between the EU and Armenia, but it's not an isolated initiative, it's part of a broader set of initiatives that we are developing to support Armenia in terms of investment in the economy with a new growth and resilience plan together with the United States in the order of 270 million euros on the EU side, but also support this country for peace and security. We have an important EU mission to Armenia to support on border management. We also have support of the Armenian Armed Forces through the European Peace Facility. But of course, the cherry on the top of the cake is the visa liberalization process which we're starting today. I think this is a day that will be remembered as the first day of a process that would, I hope soon, lead to all Armenians being able to travel freely to Europe for short stay visits without the need for a visa.
- Were those meetings fruitful in your opinion?
Yes, I think they were very fruitful because the political timing of this visit is very appropriate. We had a Council of Foreign Affairs Ministers on the 22nd of July that triggered all these new success stories, and I think I'm always of the view that in politics you have to strike the iron when it's still hot. So I'm coming here to mark the importance of these successes. Again, visa liberalization and of course the new support for the Armenian Armed Forces through the European Peace Facility. These are important landmarks that also underpin an important dimension that Armenia is now emerging as a source of stability and reason in a very turbulent geopolitically region. And we will be standing shoulder to shoulder with Armenia to help them continue to deliver.
- As you mentioned, the main purpose of your visit to Armenia was the launching or starting the visa liberalization dialogue. Could you please explain what this means in general and what will it give to the Armenian citizens?
Yes, I think you are very right in asking this question because we are now at the first stage of a process that ultimately, again I hope soon, will lead to visa-free travel to the European Union for all Armenians. Why are we having this moment? Because last July our Member States authorized the Commission to start this process. This was not given, it was not evident, but it happened. So the green light is now on. So we are now entering a phase of implementation of this process that will need to address some specific issues like the security of travel documents, issues of corruption, fight against organized crime, rule of law. So we need to make sure that everything around visa-free travel is safe and secure. We will engage now at a technical level to sort out these issues and at the end of this process we will go back to our Member States for the final agreement. So it's not the end of the road, but there will never be an end of the road unless we have the beginning, which was today.
- What other initiatives is the EU preparing to support Armenia's security and other fields to develop the country's resilience?
Yes, I think that there is no doubt now that the EU-Armenia partnership is at its best moment. I think there is quality and depth in this partnership, which is becoming evident both here and in Brussels. There are three pillars that underpin this partnership. Investments, peace and security and people-to-people contact. These three need to go together. There will never be economy and investment without security and peace, and there is no need to have people-to-people contacts when you don't have an economy and security guaranteed. So our ambition is to develop all these three pillars together. That's why all our specific initiatives and these success stories I was describing earlier address all three of them. So it's like a symbiotic relationship that would also testify that we are doing all this for Armenia because Armenia won the right to be supported with a responsible stance and an unwavering commitment to reform and stability.
- Are there any plans for another high-level visit from Brussels to Yerevan?
I think a few months ago my colleague, Vice President Valdis Dobrovskis, was here. I am here now in the beginning of September. You don't get two European Commission Vice Presidents to a third country in such a short term, so that shows something. I think it would be reasonable to expect that at the end of the year, when we have the new political cycle that will open in Brussels certainly the people who will succeed us will come to take forward this positive agenda.
- Mr. Vice-President, do you have anything to add?
Yes, I told the country's leaders that although this is my first visit to Armenia, I feel very comfortable here. I grew up in Thessaloniki, Greece, which is the center of a thriving Greek-Armenian community. I had Greek-Armenians at school, in basketball. I went to their family lunches and dinners, I followed their ceremonies, I listened to their language. I know of the richness of your nation's culture. In a way, my presence here brings them all with me. I feel very emotional on a personal level and very comfortable here.