ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է «Պատասխանատու արհեստական բանականություն՝ ռազմական տիրույթում» խորագրով գագաթնաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Կորեայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում սեպտեմբերի 9-ին մասնակցել է «Պատասխանատու արհեստական բանականություն՝ ռազմական տիրույթում» գագաթնաժողովի բացման արարողությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պապիկյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Միջոցառումը կազմակերպել են Կորեայի Հանրապետության, Նիդերլանդների, Միացյալ Թագավորության, Սինգապուրի և Քենիայի պաշտպանության ու արտաքին գործերի նախարարությունները, որոնց նպատակը միջազգային մեխանիզմների նախաձեռնումն է՝ վերահսկելու արհեստական բանականության կիրառումը ռազմական տեխնոլոգիաներում և մարտական գործողությունների վարման ընթացքում»,- գրել է Պապիկյանը:

Armenian Defense Minister attends opening ceremony of Responsible Artificial Intelligence in the Military Domain summit
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. On September 9, as part of his working visit to the Republic of Korea, the Minister of Defence of Armenia Suren Papikyan attended the opening ceremony of the “Responsible Artificial Intelligence in the Military Domain” summit, the Ministry of Defense said in a press release.
The event was organized by the Ministries of Defence and Foreign Affairs of the Republic of Korea, the Netherlands, the United Kingdom, Singapore, and Kenya, with the aim of establishing international mechanisms to regulate the use of artificial intelligence in military technology and military operations.