Դուրովը հրաժարվել է ՌԴ-ի հյուպատոսական պաշտպանությունից և ԱՄԷ-ի դիվանագիտական օգնությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները դիվանագիտական ​​օգնություն են առաջարկել Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովին, սակայն վերջինս հրաժարվել է դրանից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է POLITICO-ն՝ հղում անելով Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնյային, որի անունը չի նշվում։
«Նշված անձը հրաժարվել է Ռուսաստանի հյուպատոսական պաշտպանությունից և ԱՄԷ-ի հյուպատոսական այցից, սակայն համաձայնել է ԱՄԷ-ի դեսպանատանը տեղյակ պահել իրավիճակի մասին», - մեջբերում է հրատարակությունը աղբյուրին։
Իր հերթին ԱՄԷ-ի դիվանագիտական ներկայացուցչության ​​պաշտոնյան POLITICO-ին ասել է, որ Աբու Դաբին կապի մեջ է Փարիզի հետ Դուրովի գործով։
«Մենք այս գործով կապի մեջ ենք Ֆրանսիայի իշխանությունների և Պավել Դուրովի ներկայացուցիչների հետ», - ասել է հրատարակության զրուցակիցը։
Բացի Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի քաղաքացի լինելուց, Պավել Դուրովը նաև ԱՄԷ-ի քաղաքացի է։ Նա բնակվում է ԱՄԷ-ում, և այնտեղ էլ գտնվում է Telegram-ի կենտրոնական գրասենյակը: Դուրովը նաև Սենթ Կիթս և Նևիս կարիբյան պետության քաղաքացի է. այս պետությունը քաղաքացիություն է շնորհում ներդրումների դիմաց։
Դուրովի կարողությունը գնահատվում է 15 միլիարդ դոլար։
Ավելի վաղ Դուրովը զարմանք էր հայտնել Ֆրանսիայում Telegram-ի աշխատանքի հետ կապված հետաքննության շրջանակներում իր ձերբակալության կապակցությամբ։
«Անցյալ ամիս ես Փարիզ ժամանելուց հետո չորս օր հարցաքննվեցի ոստիկանությունում։ Ինձ ասացին, որ ես անձամբ եմ պատասխանատու այն բանի համար, որ այլ մարդիկ անօրինական օգտագործում են Telegram-ը», - սեպտեմբերի 5-ին գրել է Դուրովը Telegram-ի իր ալիքում։
Նա հավելել է, որ Telegram-ն ունի պաշտոնական ներկայացուցիչ Եվրամիությունում, որին ԵՄ երկրները կարող են համագործակցության հարցումներ ուղարկել խնդիրների դեպքում։
Բացի այդ, գրել է Դուրովը, Ֆրանսիայի իշխանությունները բազմաթիվ հնարավորություններ են ունեցել անձամբ կապ հաստատելու իր հետ։ Նա հիշեցրել է, որ ինքը Ֆրանսիայի քաղաքացի է և «հաճախակի հյուր է եղել Դուբայում Ֆրանսիայի հյուպատոսությունում»։
«Նախկինում, երբ ինձնից օգնություն խնդրեցին, ես անձամբ օգնեցի Ֆրանսիային Telegram-ի միջոցով թեժ գիծ ստեղծել՝ ֆրանսիական տարածքում ահաբեկչական հարձակումների սպառնալիքի դեմ պայքարելու համար», - հայտնել է Դուրովը։
Օգոստոսի 28-ին նրան մեղադրանք է առաջադրվել իր մեսենջերի միջոցով հանցավոր բովանդակության տարածմանը չհակազդելու համար։ Telegram-ի հիմնադիրը 5 մլն եվրո գրավի դիմաց ազատ է արձակվել կալանքից՝ խիստ դատական ​​հսկողության ներքո։ Նրան արգելվում է լքել Ֆրանսիայի տարածքը։

Павел Дуров отказался от консульской защиты РФ и дипломатической помощи ОАЭ: Politico
Россия и ОАЭ предлагали основателю Telegram Павлу Дурову дипломатическую помощь, однако он отказался от нее. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщило издание Politico со ссылкой на неназванного представителя французского правительства.
"Человек, о котором идет речь, отказался от консульской защиты России и от консульского визита ОАЭ, но согласился держать в курсе посольство ОАЭ о ситуации", - цитирует издание источника.
Чиновник дипслужбы ОАЭ сообщил Politico, что Абу-Даби контактирует с Парижем по делу Дурова. "Мы на связи с французскими властями по этому делу и с представителями Павла Дурова", - сказал собеседник издания.
Ранее Дуров выразил удивление задержанием во Франции в рамках расследования, связанного с работой мессенджера. "В прошлом месяце меня четыре дня допрашивала полиция после прибытия в Париж. Мне сказали, что я лично несу ответственность за то, что другие люди незаконно используют Telegram", - написал Дуров накануне в своем телеграм-канале.
Он добавил, что у Telegram есть официальный представитель в Евросоюзе, которому страны ЕС могут направлять запросы о сотрудничестве в случае возникновения проблем.
Кроме того, написал Дуров, у властей Франции было много возможностей связаться с ним лично. Он напомнил, что является гражданином Франции и "был частым гостем во французском консульстве в Дубае". "В прошлом, когда меня попросили о помощи, я лично помог Франции создать горячую линию с Telegram для борьбы против угрозы терактов на французской территории", - заявил Дуров.
28 августа ему предъявили обвинение в непротиводействии распространению через его мессенджер преступного контента. Основателя Telegram освободили из-под стражи под залог в 5 млн евро при условии строгого судебного надзора. Ему запрещено покидать территорию Франции.