Կիսիդան հրաժեշտի այցով գտնվում է Սեուլում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ։ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան հրաժեշտի այցով մեկնել է Սեուլ, որտեղ հանդիպում է ունեցել Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Korea Herald պարբերականը։
Կողմերն ընդգծել են երկկողմ համագործակցության դինամիկան պահպանելու կարևորությունը։ Սեուլը և Տոկիոն նաև համաձայնագիր են կնքել համագործակցության ամրապնդման շուրջ՝ ուղղված արտերկրում իրենց քաղաքացիների պաշտպանությանը։
Բանակցությունների ընթացքում Յուն Սոկ Յոլը գոհունակություն է հայտնել, որ Կիսիդան իր պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից առաջ այցելել է Սեուլ՝ նշելով, որ դա «ակնհայտորեն ցույց է տալիս նրա լուրջ հանձնառությունը Կորեա-Ճապոնիա հարաբերությունների զարգացմանը»։
Կիսիդան իր հերթին կարևորել է երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդումը՝ նշելով, որ չնայած պատմական և ներկայում գոյություն ունեցող խնդիրներին, հարկավոր է «Կորեայի հետ համագործակցությամբ առաջ շարժվել դեպի ավելի պայծառ ապագա»։
Օգոստոսին Ֆումիո Կիսիդան հայտարարել էր, որ սեպտեմբերին իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ընտրություններում չի առաջադրի իր թեկնածությունը կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում վերընտրվելու համար, հետևաբար, երկիրը ստիպված կլինի նաև նոր վարչապետ ընտրել։ Կիսիդան Ճապոնիայի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ էր ընտրվել 2021 թ. սեպտեմբերին՝ երեք տարով, որից հետո էլ հաղթել էր համընդհանուր ընտրություններում։

Кисида с прощальным визитом находится в Сеуле
Премьер-министр Японии Фумио Кисида отбыл с прощальным визитом в Сеул, где встретился с президентом Южной Кореи Юн Сок Ёлем. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Korea Herald.
Стороны подчеркнули важность сохранения динамики двустороннего сотрудничества. Сеул и Токио также подписали соглашение об укреплении сотрудничества, направленного на защиту своих граждан за рубежом.
В ходе переговоров Юн Сок Ёль выразил удовлетворение тем, что Кисида посетил Сеул до окончания своего срока, отметив, что это “явно показывает его серьезную приверженность развитию корейско-японских отношений”.
Кисида, в свою очередь, подчеркнул укрепление отношений между двумя странами, отметив, что, несмотря на исторические и существующие проблемы, необходимо “двигаться вперед к светлому будущему в сотрудничестве с Кореей”.
В августе Фумио Кисида заявил, что не будет переизбираться на пост главы партии на выборах правящей Либерально-демократической партии в сентябре, следовательно, стране также придется выбрать нового премьер-министра. Кисида был избран президентом Либерально-демократической партии Японии в сентябре 2021 года сроком на три года, после чего выиграл всеобщие выборы.