ԵԽ արդարադատության նախարարները Ուկրաինային առնչվող հռչակագիր են ընդունել. Հայաստանը չի միացել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների արդարադատության նախարարները «Ուկրաինայում կատարված միջազգային հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ» խորագրով համաժողովի արդյունքում հռչակագիր են ընդունել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հռչակագրում շեշտվում է. «Մենք՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների արդարադատության նախարարներս, հավաքվել ենք Լիտվայի Վիլնյուս քաղաքում՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի Լիտվայի նախագահության հովանու ներքո՝ լուծելու արդարադատության և հաշվետվողականության խնդիրները, որոնք առնչվում են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիային»:
Հռչակագրով նախարարները նախ ողջունել են Ուկրաինայի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացը՝ դա համարելով միջազգային իրավունքի և միջազգային արդարադատության համար կարևոր առաջընթաց:
«Մենք վճռականորեն աջակցում ենք Միջազգային քրեական դատարանի հետաքննությանը՝ նպատակ ունենալով պատասխանատվության ենթարկել Ուկրաինայի տարածքում միջազգային հանցագործությունների մեղավորներին։ Մենք կոչ ենք անում բոլոր պետություններին աջակցել դատարանին՝ համագործակցելու իր ընթացիկ հետաքննության և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում»,–ասված է հռչակագրում:
Մյուս կետով նրանք վերահաստատել են Ուկրաինայի դեմ հանցագործության գործով հատուկ տրիբունալի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որն ի վիճակի կլինի արդարություն իրականացնել՝ պատասխանատվության ենթարկելով ամենամեծ պատասխանատուին:
Հրապարակվել է նաև անդամ և դիտորդ երկրների ցանկը, որոնք աջակցել են հռչակագրին: Նրանց թվում են, օրինակ, Բելգիան, Բուլղարիան, Կանադան, Իտալիան, Ճապոնիան, Մոլդովան, Իսպանիան, Շվեյցարիան, Սան Մարինոն և այլ երկրներ: Հայաստանն այդ ցանկում չկա:
Մամուլում շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ «Արմենպրես»-ը դիմեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն: ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը հաստատեց, որ Հայաստանն ի սկզբանե չի միացել հռչակագրին:

Ministers of Justice of the Council of Europe adopt declaration on Ukraine; Armenia not joined
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. The Ministers of Justice of the Member States of the Council of Europe  have adopted a declaration following the conference titled “Towards Accountability for International Crimes Committed in Ukraine''.
The Declaration states: “We, the Ministers of Justice of the Member States of the Council of Europe, convened in Vilnius, Lithuania, under the auspices of the Lithuanian Presidency of the Committee of Ministers of the Council of Europe, to address critical justice and accountability issues related to Russia’s aggression against Ukraine.’’
With the declaration, the ministers commended the process of Ukraine’s ratification of the Rome Statute of the International Criminal Court as an important step forward for international law and international justice.
“We strongly support the investigation of the International Criminal Court aimed at bringing to justice perpetrators of international crimes within its jurisdiction committed on the territory of Ukraine. We call on all States to assist the Court in cooperating with its ongoing investigation and prosecuting those responsible,” it reads.
Additionally they reaffirmed the necessity of establishing an effective Special Tribunal for the Crime of Aggression against Ukraine, capable of delivering justice by holding accountable those who bear the greatest responsibility.
The list of member and observer countries that supported the declaration has also been published. Among them are Belgium, Bulgaria, Canada, Italy, Japan, Moldova, Spain, Switzerland, San Marino, and other countries. Armenia is not among them.