Ղազախստանում մեկնարկել է ՀԱՊԿ-ի փրկարարների «Ժայռ-2024» հատուկ վարժանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Ալմա Աթայի մարզում մեկնարկել է ՀԱՊԿ-ի փրկարարների հատուկ վարժանքը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Ըստ Ղազախստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության՝ ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների փրկարարական ստորաբաժանումների հետ անցկացվող հատուկ վարժանքների թեման երկրաշարժի հետևանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակների վերացումն է:
Սեպտեմբերի 2-ից 3-ը ՀԱՊԿ-ի փրկարարները պլանավորված ուսումնական տեղամասերում վարժանքներ են անցկացրել` կատարելագործելու գործողությունները բնական և տեխնածին բնույթի արտակարգ իրավիճակների վերացման ժամանակ:
Նախարարությունում նշել են, որ զինավարժարանի տարածքում մասնակիցների համար ստեղծել են վրանային ճամբար, դաշտային հիվանդանոց, սարքավորել ստացիոնար դիտահարթակ։ Բացի այդ, պատրաստվել են ուսումնական վայրեր ցուցադրական ելույթների համար։

В Казахстане проходят специальные учения спасателей ОДКБ “Скала-2024”
В Алма-Атинской области Казахстана начались специальные учения спасателей ОДКБ. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
По данным МЧС РК, темой специальных учений, проводимых со спасательными подразделениями государств-членов ОДКБ, является ликвидация чрезвычайных ситуаций, вызванных землетрясением.
Со 2 по 3 сентября спасатели ОДКБ провели учения на плановых полигонах с целью отработки своих действий при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.
В ведомстве отметили, что для участников на территории военного полигона оборудованы палаточный лагерь, полевой госпиталь и стационарная наблюдательная площадка. Кроме того, подготовлены места для показательных выступлений.