Նիկոլ Փաշինյանը Կիրանցի նորակառույց դպրոցը գյուղի վերածննդի խորհրդանիշն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Կիրանցի նորակառույց դպրոցի նշանակությունը գյուղի վերածննդի և բարգավաճման տեսանկյունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը Ֆեյբուքի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կիրանց գյուղի նորակառույց դպրոցի բացման արարողությունից, որի ընթացքում նա շնորհավորել է ուսուցիչներին, աշակերտներին ու բնակիչներին և կարևորել կրթօջախի նշանակությունը։
«Ուզում եմ հավատալ, որ այս դպրոցը Կիրանցի վերածննդի ամենակարևոր սիմվոլն է, բայց նաև այս դպրոցն ամենախոսուն, ամենակարևոր հուշարձանն է մեր բոլոր ընկած եղբայրների։ Այս դպրոցն ամենաուժեղ կանչն է ՀՀ-ից դուրս բնակության այլ վայր ընտրած մեր բոլոր Կիրանցի սիրելի հայրենակիցներին, որ նրանք կարող են, ի վերջո, վերադառնալ և ապրել Հայաստանի այս ամենաչքնաղագեղ հատվածներից մեկում»,-ասել է Փաշինյանը՝ վստահեցնելով, որ գյուղում իրականացվող ծրագրերը շարունակական բնույթ են կրելու։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ նահատակներն ընկել են նրա համար, որ երեխաները Կիրանցի նման նորակառույց դպրոցներ հաճախեն՝ անվտանգ պայմաններում։
Բացման արարողությունից հետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել նորակառույց դպրոցում՝ ծանոթանալով ստեղծված պայմաններին։

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized the significance of the newly built school in Kirants for the revival and prosperity of the village.
PM Pashinyan has shared a video on Facebook from the opening ceremony of the newly built school in Kirants, a border village in the Tavush region of the Republic of Armenia. During the ceremony, he congratulated the teachers, students, and residents, highlighting the importance of the educational center.
"I believe that this school is not only the most important symbol of Kirants' revival but also a profound monument to our fallen heroes. This school stands as a powerful message to all our compatriots from Kirants who have chosen to live outside Armenia, showing them that they can eventually return and live in one of the most beautiful parts of Armenia," said Pashinyan.
According to the Prime Minister, the martyrs sacrificed their lives so that children could attend newly built schools like the one in Kirants under safe conditions.
After the opening ceremony, Pashinyan toured the newly built school, familiarizing himself with the created conditions.