Նիկոլ Փաշինյանը Կիրանցի նորակառույց դպրոցը գյուղի վերածննդի խորհրդանիշն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Կիրանցի նորակառույց դպրոցի նշանակությունը գյուղի վերածննդի և բարգավաճման տեսանկյունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը Ֆեյբուքի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կիրանց գյուղի նորակառույց դպրոցի բացման արարողությունից, որի ընթացքում նա շնորհավորել է ուսուցիչներին, աշակերտներին ու բնակիչներին և կարևորել կրթօջախի նշանակությունը։
«Ուզում եմ հավատալ, որ այս դպրոցը Կիրանցի վերածննդի ամենակարևոր սիմվոլն է, բայց նաև այս դպրոցն ամենախոսուն, ամենակարևոր հուշարձանն է մեր բոլոր ընկած եղբայրների։ Այս դպրոցն ամենաուժեղ կանչն է ՀՀ-ից դուրս բնակության այլ վայր ընտրած մեր բոլոր Կիրանցի սիրելի հայրենակիցներին, որ նրանք կարող են, ի վերջո, վերադառնալ և ապրել Հայաստանի այս ամենաչքնաղագեղ հատվածներից մեկում»,-ասել է Փաշինյանը՝ վստահեցնելով, որ գյուղում իրականացվող ծրագրերը շարունակական բնույթ են կրելու։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ նահատակներն ընկել են նրա համար, որ երեխաները Կիրանցի նման նորակառույց դպրոցներ հաճախեն՝ անվտանգ պայմաններում։
Բացման արարողությունից հետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել նորակառույց դպրոցում՝ ծանոթանալով ստեղծված պայմաններին։

Никол Пашинян считает новую школу Киранца символом возрождения села
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул важность новой школы в Киранце с точки зрения возрождения и процветания села.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook видео с церемонии открытия новой школы в приграничном селе Киранц Тавушской области, в ходе которого он поздравил преподавателей, учеников и жителей и подчеркнул важность образовательного центра.
“Хочу верить, что эта школа – важнейший символ возрождения Киранца, но также эта школа – самый красноречивый, самый главный памятник нашим павшим братьям. Эта школа является сильнейшим призывом ко всем нашим дорогим соотечественникам из Киранца, которые выбрали другое место для жизни за пределами Армении, и они могут в конечном итоге вернуться и жить в одном из самых красивых уголков Армении”, - сказал Пашинян, заверив, что программы в селе будут носить постоянный характер.
По словам премьер-министра, солдаты отдали свои жизни за то, чтобы дети могли в безопасных условиях посещать вновь построенные школы, как это произошло в Киранце.
После церемонии открытия Никол Пашинян осмотрел вновь построенную школу, ознакомившись с созданными условиями.