Շվեդիայում գործ է հարուցվել Ղուրանի այրման ակցիաների կազմակերպիչների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի դատախազությունը գործ է հարուցել 38 և 49 տարեկան երկու տղամարդկանց դեմ՝ «ազգային հատկանիշով ատելության հրահրում» հոդվածով։ Նրանք մեղադրվում են 2023 թ. ամռանը Ստոկհոլմի չորս վայրերում Ղուրանն այրելու մեջ, 49-ամյա քաղաքացուն առաջադրված է նաև խարդախության մեղադրանք։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից։
Նրանց արարքների ապացույցները տեսագրություններն են այն վայրերից, որտեղ տեղի են ունեցել գործողությունները։
«Երկուսն էլ մեղադրվում են այն բանում, որ այդ չորս դրվագներում նրանք բացականչել են բառեր և Ղուրանի հետ վարվել այն կերպ, որ դա եղել է կանխամտածված անհարգալից վերաբերմունք մուսուլմանների նկատմամբ՝ նրանց դավանանքի պատճառով: Իմ կարծիքով, տղամարդկանց խոսքերն ու գործողությունները համապատասխանում են «ազգային հատկանիշով ատելության հրահրում» սահմանմանը, և կարևոր է, որ այդ հարցը քննվի դատարանի կողմից», - դատախազության մամուլի հաղորդագրության մեջ վկայակոչված է ավագ դատախազ Աննա Հանկկիոյի խոսքը, որը ղեկավարում է այդ գործով հետաքննությունը։
Խոսքը վերաբերում է Իրաքից ներգաղթյալներ, Ղուրանի հրկիզման ակցիաների կազմակերպիչ Սալվան Մոմիկային և նրա ընկեր Սալվան Նաջեմին։ Նրանք առաջին անգամ մուսուլմանների սուրբ գիրքն այրել են 2023 թ. հունիսի 28-ին Ստոկհոլմի կենտրոնի հրապարակում, երբ ամբողջ աշխարհի մուսուլմանները նշում էին Իդ ալ Ադհան (Կուրբան Բայրամը)՝ գլխավոր կրոնական տոներից մեկը: Նմանատիպ մի շարք գործողություններից հետո մի քանի ահաբեկչական կազմակերպություններ, այդ թվում՝ «Իսլամական պետությունը» և «Ալ Քաիդան» մատնանշել են թագավորությունը որպես «առաջնահերթ թիրախ», իսկ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը երկրում բարձրացվել է չորսի՝ առավելագույն հինգից։

В Швеции возбудили дело против организаторов акций с сожжением Корана
Прокуратура Швеции возбудила дело против двух мужчин 38 и 49 лет по статье "возбуждение ненависти по национальному признаку". Им инкриминируются четыре эпизода с сожжением Корана в четырех местах Стокгольма летом 2023 года. 49-летнему гражданину предъявлено также обвинение в мошенничестве, сообщается в пресс-релизе ведомства, сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
Уликами преступных деяний являются видеозаписи с мест, где состоялись акции.
"Оба обвиняются в том, что в этих четырех эпизодах они выкрикивали слова и обращались с Кораном таким образом, что это было выражением намеренного неуважения к мусульманам из-за их вероисповедания. По моему мнению, слова и действия мужчин подпадают под определение "возбуждение ненависти по национальному признаку" и важно, чтобы этот вопрос был рассмотрен судом", - приводятся в пресс-релизе слова старшего прокурора Анны Ханккио, руководящей следствием по этому делу.
Речь идет об организаторе акций со сожжением Корана Салване Момике и его напарнике Салване Наджеме, иммигрантах из Ирака. Они впервые сожгли священную книгу мусульман на площади в центре Стокгольма 28 июня 2023 года, когда мусульмане всего мира отмечали Ид аль-Адха (Курбан-байрам) - один из главных религиозных праздников. После ряда подобных акций несколько террористических организаций, в том числе "Исламское государство" и Аль-Каида указали на королевство как на "приоритетную цель", а уровень террористической угрозы был повышен до четырех баллов из пяти.