Պետքարտուղարությունը հավանություն է տվել Նորվեգիային 405 միլիոն դոլարի «օդ-օդ» դասի հրթիռների վաճառքին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հավանություն է տվել է Նորվեգիային 405 միլիոն դոլարի AIM-120 (AMRAAM) միջին հեռահարության «օդ-օդ» դասի հրթիռների հնարավոր վաճառքին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության Անվտանգության բնագավառում համագործակցության գործակալությունը, որը պատասխանատու է միջկառավարական ​​պայմանագրերով արտասահման ռազմական տեխնիկայի և զենքի մատակարարումների համար:
Ըստ հաղորդագրության՝ թագավորության իշխանությունները միջին հեռահարության «օդ-օդ» դասի 100 հրթիռի, 4 ուղղորդման սեկցիայի, ինչպես նաև օժանդակ սարքավորումների գնման դիմում են ներկայացրել։ Հնարավոր գործարքի ընդհանուր գումարը գնահատվում է 405 մլն դոլար:
Նշվում է, որ առաջարկվող վաճառքը կաջակցի ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության նպատակներին՝ ՆԱՏՕ-ի դաշնակցի անվտանգությունը բարելավելու միջոցով։

Госдеп одобрил продажу Норвегии ракет класса "воздух - воздух" на $405 млн
Госдепартамент США одобрил потенциальную продажу Норвегии ракет средней дальности AIM-120 (AMRAAM) на сумму $405 миллионов.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило Агентство по сотрудничеству в области безопасности Министерства обороны США, которое отвечает за поставки военной техники и оружия за рубеж по межправительственным контрактам.
Согласно сообщению, власти королевства запросили закупку 100 таких ракет увеличенной дальности, а также четырех секций наведения и вспомогательного оборудования. Общая сумма возможной сделки оценивается в $405 млн.
Отмечается, что предлагаемая продажа поддержит цели внешней политики и национальной безопасности США за счет повышения безопасности союзника по НАТО.