Հայաստանում Արևմտյան Նեղոսի տենդի առաջին դեպքն արձանագրվել է անհայտ ծագման մենինգիտ ախտորոշմամբ պացիենտի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևմտյան Նեղոսի տենդը սուր վիրուսային ծագման հիվանդություն է, որը փոխանցվում է Culex ցեղի մոծակների միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնից՝ նշելով, որ Հայաստանում Արևմտյան Նեղոսի տենդի առաջին դեպքն արձանագրվել է Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնում՝ անհայտ ծագման մենինգիտ ախտորոշմամբ պացիենտի մոտ։
Կենտրոնից հայտնում են, որ վարակումը ամենից հաճախ տեղի է ունենում թռչունների շրջանում, սակայն մարդիկ և որոշ կաթնասուն կենդանիներ նույնպես կարող են վարակվել: Մարդկանց մոտ վարակի ախտահարման դեպքերի 80%-ն անցնում է առանց ախտանիշների։
Դեպքերի մեծ մասը գրանցվում է հուլիսից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, որը համընկնում է մոծակների ակտիվացման շրջանի հետ: Տարածված է արևադարձային և մերձարևադարձային գոտիներում, բայց տուրիզմի զարգացման հետ՝ հայտնաբերվում է նաև այլ երկրներում:
Հիվանդությունը մարդուց մարդուն չի փոխանցվում, բայց կարող է փոխանցվել արյան փոխներարկման, օրգանների փոխպատվաստման միջոցով և մորից երեխային ճանապարհով։
Հիվանդության գաղտնի շրջանը 2-3 շաբաթ է:
Վարակվածներից 5-ից 1-ի մոտ զարգանում են այնպիսի կլինիկական երևույթներ, ինչպիսիք են դողը, ջերմության բարձրացումը՝ 38-40°С, գլխացավ, տարածուն մկանացավերը, հոդացավերը,փսխումը, փորլուծությունը, մարմնի ցանավորումը։
Վարակվածների 1 %-ի մոտ կարող է առաջանալ կենտրոնական նյարդային համակարգի ախտահարում՝ էնցեֆալիտ կամ մենինգիտ, որոնց դեպքում կարող են դիտվել սաստիկ, տանջող, պուլսացող գլխացավեր, ջերմության բարձրացում՝ 40 0C և ավելի, անզուսպ փսխումներ, լուսավախություն, ջղաձգումներ, ցնցումներ, գիտակցության խանգարման տարբեր աստիճաններ։
Արևմտյան Նեղոսի տենդի դեպքում ռիսկի խմբում են տարեցները, սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդություններ ունեցող անձինք, ուռուցքային հիվանդություններ ունեցող անձինք, շաքարային դիաբետ ունեցող անձինք,քրոնիկական երիկամային խնդիրներ ունեցող անձինք և այլ։
Արևմտյան Նեղոսի տենդով վարակվելու կանխարգելման անհատական պաշտպանության միջոցառումները ներառում են մոծակների դեմ պայքարի միջոցների օգտագործումը, մարմնի մեծ մասը ծածկող հագուստի կրումը և մոծակներից պաշտպանված տարածքներում քնելը:

Первый случай лихорадки Западного Нила в Армении зафиксирован у пациента с диагнозом «менингит неизвестного генеза»
Лихорадка Западного Нила — острое вирусное заболевание, передающееся комарами рода Culex.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Национальный центр инфекционных заболеваний, отметив, что первый случай лихорадки Западного Нила в Армении зафиксирован в Национальном центре инфекционных заболеваний у пациента с диагнозом «менингит неизвестного генеза».
В центре сообщают, что чаще всего заражение происходит среди птиц, но могут заразиться и люди и некоторые млекопитающие. У человека в 80% случаях заражения протекают бессимптомно.
Большинство случаев регистрируется в период с июля по сентябрь, что совпадает с периодом активности комаров. Распространен в тропических и субтропических зонах, но параллельно с развитием туризма встречается и в других странах.
Заболевание не передается от человека к человеку, но может передаваться при переливании крови, трансплантации органов и от матери к ребенку.
Скрытый период заболевания составляет 2-3 недели.
У 1 из 5 инфицированных появляются такие клинические явления, как озноб, повышение температуры тела до 38-40°С, головная боль, распространяющаяся мышечная боль, боль в суставах, рвота, диарея, сыпь.
У 1% инфицированных может возникнуть поражение ЦНС (Центральная нервная система): энцефалит или менингит, при которых могут наблюдаться сильные, мучительные, пульсирующие головные боли, повышение температуры тела до 40 градусов и более, неудержимая рвота, светобоязнь, судороги, конвульсии, различные нарушения сознания.
В случае лихорадки Западного Нила в группу риска входят пожилые люди, люди с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, люди с опухолевыми заболеваниями, люди с диабетом, люди с хроническими заболеваниями почек и другие.
Меры индивидуальной защиты для предотвращения заражения лихорадкой Западного Нила включают использование репеллентов (средство для отпугивания) от комаров, ношение одежды, закрывающей большую часть тела, и пребывание (особенно – сон) в местах, защищенных от комаров.