Հայաստանի պատմության թանգարանում վերաբացվեց «Հայաստանը հնագույն քարտեզներում» խորագրով մշտական ցուցադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պատմության թանգարանում վերաբացվեց «Հայաստանը հնագույն քարտեզներում» խորագրով մշտական ցուցադրությունը, որը համալրվել է թվայնացված բովանդակությամբ։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, ազդարարելով ցուցադրության վերաբացման մասին, նշեց, որ այն իրականություն է դարձել քարտեզագետ-քարտեզաբան Ռուբեն Գալչյանի հետ համագործակցության արդյունքում։
«Տեղադրվել են մեծ էկրաններ, որոնք թույլ են տալիս թվային տարբերակներով առավել գրավիչ կերպով և նաև հետագայում ավելի շատ բովանդակություն ներկայացնելու մեր այցելուներին»,- նշեց Պողոսյանը՝ մանրամասնելով, որ, ի տարբերություն նախկինի, որը երկու տասնյակից ավելի քարտեզների շարք էր ներկայացնում, վերաբացված ցուցադրության մակերեսը որոշակիորեն փոքրացել է ավելի գրավիչ ու գունային լուծումներով թվայնացված  նյութերի շնորհիվ։  Նոր տեխնոլոգիայի կիրառումը, ըստ թանգարանի տնօրենի, մարդկանց հնարավորություն կընձեռի ավելի լավ պատկերացում կազմել քարտեզների մասին և ավելի խորը գիտելիքներ ձեռք բերել։
Ցուցադրությունում ներկայացված են պատմական քարտեզներ, որոնցում հիշատակված է Հայաստանը: Ներկայացված են նաև տարբեր ժամանակաշրջաններում և տարբեր վայրերում պատրաստված 15 քարտեզի թվային լուսապատճեններ: Դրանցից ամենահինը բաբելոնյան կավե սալիկն է (Ք.ա. 6-րդ դար), իսկ քարտեզների թվագրումը հասնում է մինչև 20-րդ դար:
Ցուցադրության բացմանը Ռուբեն Գալչյանը «Քարտեզը և պատմությունը» բանախոսությամբ ներկայացրեց  հնագույն ժամանակներից մինչև խորհրդային ժամանակահատվածը տպագրված քարտեզներում Հայաստանի տեղագրությանը։
«Քարտեզները ոչ միշտ է, որ ճիշտ են ներկայացվում։ Հաճախ քարտեզները կեղծվում են և ծառայում հենց քարտեզ գծողի կամ նրա կարգադրողի ինչ-որ նպատակների։ Դրա համար, առաջին հերթին, քարտեզագետը փնտրում-գտնում է, թե ուրիշներն այդ շրջանն ինչպես են պատկերացրել, գծել»,- ասաց Գալչյանը՝ ընդգծելով, միայն համապատասխանության դեպքում քարտեզները կարելի է հավաստի համարել։
Գիտնականն, անդրադառնալով ադրբեջանական քարտեզագրական կեղծարարությանը, որով Հայաստանի Հանրապետության տարածքը նույնպես ներկայացվում է որպես իրենց պատմական տարածք, շեշտեց, որ մինչև 1918 թվականը ներկայիս Ադրբեջանը որևէ քարտեզում չի հիշատակվում որպես երկիր։ Տարբեր անվանումներով՝ Ատրպատական, Շիրվան և այլն այն ներկայացվել է որպես Պարսկաստանի խանություն։ Այնուհետև 1918 թվականին Ադրբեջանի Հանրապետության հռչակմամբ յուրացվել է Պարսկաստանի համանուն նահանգի անունը, որը, բանախոսի համոզմամբ, տարածքային հավակնությունների նկատառմամբ է արվել։
Փորձագետը հակասություններ է նկատել նաև Ադրբեջանի կողմից իր պատմական նախնիների հռչակման հարցում։ Մասնավորապես՝ ադրբեջանցի պատմաբաններն ու քարտեզագիրները իրենց տարածքային հավակնություններն ու պատմության կեղծումը հիմնավորում են մի դեպքում՝ իրենց համարելով որպես օղուզ-թուրքերի, մյուսում՝ աղվանների ժառանգորդներ, մեկ այլ դեպքում՝ թուրքեր։

В музее истории Армении открылась постоянная экспозиция под названием«Армения на древних картах»
В Музее истории Армении вновь открылась постоянная экспозиция «Армения на древних картах», которая пополнилась оцифрованным контентом.
Как передает корреспондент Арменпресс, директор Музея истории Армении Давид Погосян, объявляя об открытии выставки, отметил, что это стало реальностью в результате сотрудничества с картографом-картологом Рубеном Галчяном.
«Установлены большие экраны, которые позволяют нам с помощью цифровых версий представлять нашим посетителям больше контента и в более привлекательной форме», - пояснил Погосян,уточнив, что в отличие от предыдущей экспозиции, представившей серию из более чем двух десятков карт, площадь вновь открывшейся выставки несколько уменьшена благодаря оцифрованным материалам с более привлекательными и цветовыми решениями. Использование новых технологий, по словам директора музея, позволит людям лучше понимать карты и получать более глубокие знания.
На выставке представлены исторические карты, на которых упоминается Армения. Также представлены цифровые фотокопии 15 карт, сделанных в разное время и в разных местах. Самая древняя из них — вавилонская глиняная табличка (6 век до н. э.), а карты датируются вплоть до XX века.
На открытии выставки Рубен Галчян в своем докладе «Карта и история» представил топографию Армении на печатных картах с древнейших времен до советского периода
«Карты не всегда представлены правильно. Часто карты фальсифицируются и служат целям составителя карты или его редактора. Поэтому, прежде всего, картограф ищет и находит то, как представляли и изображали этот регион именно другие», - сказал Галчян, подчеркнув, что карты можно считать достоверными только в том случае, если есть совпадения, соответствия.
Касаясь азербайджанской картографической фальсификации, согласно которой территория Республики Армения также представляется как их историческая территория, учёный подчеркнул, что до 1918 года нынешний Азербайджан ни на одной карте не упоминался как страна.Под разными названиями - Атрпатакан, Ширван и т. д., он представлялся как ханство Персии. Затем в 1918 году с провозглашением Азербайджанской Республики было присвоено название одноименной персидской провинции, что, по мнению спикера, было сделано с учетом территориальных претензий.
Эксперт также заметил противоречия в упоминаниях Азербайджана о своих исторических предках. В частности, свои территориальные амбиции и фальсификацию истории азербайджанские историки и картографы оправдывают в одном случае тем, что считают себя потомками огузов-тюрков, в другом - потомками агванов (алуанцев), а в третьем случае - просто тюрками.