Սիրիայում երկրաշարժից առնվազն 65 մարդ է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում առնվազն 65 մարդ է վիրավորվել օգոստոսի լույս 13-ի գիշերը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով, որի էպիկենտրոնը գտնվել է Համայի նահանգի արևելքում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է Սիրիայի առողջապահության նախարարությունը։
Ըստ գերատեսչության տեղեկատվության՝ տուժածներն ստացել են թեթև և միջին ծանրության վնասվածքներ։ Հանրապետության արտակարգ ծառայությունները, այդ թվում՝ շտապօգնությունը, բերվել են բարձր պատրաստվածության վիճակի։
Օգոստոսի լույս 13-ի գիշերը Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը հայտնել է 5,5 մագնիտուդով երկրաշարժի մասին, որի էպիկենտրոնը գտնվել է Սալամիյա (Համայի նահանգ) քաղաքից 4 կմ դեպի արևմուտք։ Օջախն ընկած է եղել է 7 կմ խորության վրա։ Հալեպում և Տրիպոլիում ստորգետնյա ցնցումներն զգացվել են առավել ուժգին, տեղի բնակիչները խուճապահար հեռացել են տներից և դուրս վազել փողոցներ՝ վախենալով ավերումներից: Ստորգետնյա ցնցումների մասին հաղորդումներ են ստացվել նաև հարևան Հորդանանից։
Սիրիայի Ազգային սեյսմոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ռայիդ Ահմադը Sham FM ռադիոկայանին հայտնել է, որ երկրագնդի մակերևույթի տատանումները կարող են նախորդել ավելի ուժգին երկրաշարժի, որը տեղի կունենա Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում:

В результате землетрясения в Сирии ранения получили, по меньшей мере, 65 человек
В результате землетрясения в Сирии, произошедшего в ночь на 13 августа, ранения получили, по меньшей мере, 65 человек. Эпицентр землетрясения находился на востоке провинции Хама. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом сообщает Минздрав Сирии.
По информации ведомства, пострадавшие получили травмы легкой и средней степени тяжести. Экстренные службы республики, в том числе и скорая помощь, приведены в состояние высокой готовности.
В ночь на 13 августа Европейско-Средиземноморский сейсмологический центр сообщил о землетрясении магнитудой 5,5, эпицентр которого находился в 4 км западнее города Саламия (провинция Хама). Очаг залегал на глубине 7 км. Толчки сильнее ощущались в Алеппо и Триполи, жители в панике покидали свои дома и выбегали на улицы, опасаясь разрушений. Сообщения о подземных толчках поступили и из соседней Иордании.
Директор Национального сейсмологического центра Сирии Раид Ахмад сообщил радиостанции Sham FM, что колебания земной поверхности могут предшествовать более сильному землетрясению, которое произойдет в регионе Восточного Средиземноморья.