Ճապոնիայի վարչապետը սեպտեմբերին հրաժարական կտա՝ իր կուսակցության հետ կապված ֆինանսական սկանդալի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան հայտարարել է, որ սեպտեմբերին չի առաջադրի իր թեկնածությունն իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահի ընտրություններում։ Դա նշանակում է, որ նա կհեռանա՝ երեք տարի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը։
«Որպես առաջին քայլ՝ ցույց տալու հանրությանը, որ Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը փոխվել է, ես որոշել եմ չմասնակցել նախագահի ընտրություններին», - ասել է Կիսիդան մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նա չի ասել, թե ում է տեսնում կուսակցության հաջորդ նախագահի և երկրի վարչապետի պաշտոնում։
Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, որը ճապոնիայում իշխում է 1955 թվականին հիմնադրումից ի վեր, վերջին ամիսներին ներգրավված է եղել քաղաքական լուրջ սկանդալում։ Կուսակցության երկու ամենաազդեցիկ խմբակցություններին մեղադրել են նրանում, որ նրանք, ինչպես հարկն է, չեն հայտարարագրել իրենց եկամուտներն ու ծախսերը և միլիոնավոր դոլարի քաղաքական հանգանակությունների մասին սխալ հաշվետվություն են ներկայացրել։ Այս ամենի պատճառով կառավարության վարկանիշն իջել է՝ հասնելով 20 %-ի։ Մի քանի նախարարներ, փոխնախարարներ և կուսակցության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հրաժարական են տվել։ Նրանք բոլորը եղել են կուսակցության այն խմբակցությունից, որը գլխավորում էր սպանված նախկին վարչապետ Սինձո Աբեն։

Премьер-министр Японии уйдет в отставку в сентябре из-за финансового скандала с участием его партии
Премьер-министр Японии Фумио Кисида заявил, что не будет баллотироваться на пост председателя правящей Либерально-демократической партии в сентябре. Это означает, что он уйдет, пробыв на посту премьер-министра три года. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Kyodo.
"В качестве первого шага, чтобы показать обществу, что Либерально-демократическая партия изменилась, я принял решение не участвовать в президентских выборах", - заявил Кисида на пресс-конференции.
Он не сказал, кого видит следующим председателем партии и премьер-министром страны.
Либерально-демократическая партия, правящая Японией с момента ее основания в 1955 году, в последние месяцы оказалась вовлеченной в серьезный политический скандал.
Две наиболее влиятельные фракции партии были обвинены в неспособности должным образом декларировать свои доходы и расходы и в неверной отчетности о миллионах долларов политических пожертвований. Из-за всего этого рейтинг правительства упал, достигнув 20%. Несколько министров, заместителей министров и высокопоставленных чиновников партии подали в отставку. Все они были из фракции партии, возглавляемой убитым бывшим премьер-министром Синдзо Абэ.