ՌԴ-ն հայտնել է դիվերսիոն խմբի ներթափանցման փորձի, Ուկրաինան՝ ռուսական հարվածների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի իշխանությունները հայտնել են, որ ուկրաինական դիվերսիոն խումբը փորձել է ներխուժել Կուրսկի մարզի տարածք։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կուրսկի նահանգապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսեյ Սմիրնովը հայտնել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը փորձել են ներթափանցել Կուրսկի տարածք, սակայն Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության և ՌԴ զինված ուժերի սահմանապահ ծառայության մարտիկները թույլ չեն տվել սահմանի խախտում։ Ըստ պաշտոնյայի՝ նահանգը ենթարկվել է և՛ անօդաչու թռչող սարքերի, և՛ հրթիռների հարձակման։
Իսկ Կուրսկի Սուջա քաղաքի գնդակոծության հետևանքով վիրավորվել է 5 մարդ, այդ թվում՝ 3 երեխա։
Ըստ ՌԴ իշխանությունների՝ գիշերը և առավոտյան ԱԹՍ-ների հարձակման են ենթարկվել նաև Բելգորոդի և Բրյանսկի մարզերը։
Բելգորոդի նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովը հայտնել է, որ Գրայվորոնի քաղաքային շրջանում առավոտյան ԱԹՍ-ն հարվածել է ընթացող մեքենային, որի հետևանքով 1 տղամարդ է զոհվել։
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերն էլ հայտնել են, որ ոչնչացրել են 16 կամիկաձե անօդաչուներից 15-ը։ ԱԹՍ-ների բեկորները վնասել են Կիևի մոտ գտնվող կառույցներ։ Տուժածների մասին չի հաղորդվում։ Ըստ Ուկրաինայի զինված ուժերի՝ ռուսական կողմն Ուկրաինայի վրա է արձակել նաև 4 «Իսկանդեր-Մ» բալիստիկ հրթիռ, 2 ավիացիոն հրթիռ։
Խարկովի քաղաքապետ Իգոր Տերեխովն իր հերթին հայտնել է, որ քաղաքի կենտրոնական շրջանները ենթարկվել են գնդակոծության, որի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել։
Ուկրանայի մարզային իշխանությունները նաև հայտնել են Սումիի մարզի գնդակոծությունների մասին։ Արձանագրվել է 104 պայթյուն։ Զոհվել է 1 մարդ, 2 մարդ՝ վիրավորվել։

РФ сообщила о попытке проникновения диверсионной группы, Украина — об ударах РФ
Российские власти сообщили, что украинская диверсионная группа пыталась вторгнуться на территорию Курской области.
Как сообщает Арменпресс, исполняющий обязанности губернатора Курска Алексей Смирнов заявил, что вооруженные силы Украины пытались проникнуть на территорию Курска, но военнослужащие ФСБ России и Пограничной службы ВС РФ не допустили нарушения границы. По словам чиновника, провинцию атаковали как дроны, так и ракеты.
В результате обстрела города Курск-Суджа пострадали 5 человек, в том числе трое детей.
По данным российских властей, Белгородская и Брянская области также подверглись атакам ОВД ночью и утром.
Губернатор Белгорода Вячеслав Гладков сообщил, что утром в городе Грайворон ОВД сбило движущийся автомобиль, в результате чего погиб 1 человек.
В ВВС Украины заявили, что уничтожили 15 из 16 дронов-камикадзе. Осколки БПЛА повредили строения под Киевом. О пострадавших не сообщается. По данным ВСУ, российская сторона также запустила по Украине 4 баллистические ракеты "Искандер-М" и 2 авиационные ракеты.
Мэр Харькова Игорь Терехов, в свою очередь, сообщил, что центральные районы города подверглись обстрелам, в результате чего возник пожар.
О расстрелах в Сумской области сообщили также региональные власти Украины. Зарегистрировано 104 взрыва. 1 человек погиб, 2 человека получили ранения.