Էստոնիայի դատախազությունը ռուսական ԶԼՄ-ների հետ համագործակցած լրագրողին մեղադրել է պետական դավաճանության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էստոնիայի դատախազությունը ռուսական մի շարք լրատվամիջոցների հետ համագործակցած լրագրող Սվետլանա Բուրցևային մեղադրել է միջազգային պատժամիջոցների ռեժիմը խախտելու և պետական ​​դավաճանության մեջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր կայքէջում հայտնել է Էստոնիայի պետական ​​հեռուստառադիոընկերությունը։
Հաղորդվում է, որ ոստիկանությունը նախաքննություն է անցկացրել և եկել այն եզրակացության, որ բալթյան հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող Բուրցևան գիտակցաբար խախտել է հակառուսական պատժամիջոցների ռեժիմը։ Հետախուզությունը որպես լրագրողի մեղքի ապացույց նշում է կեղծանունով ռուսական ռեսուրսների վերաբերյալ նյութերի հրապարակումը, Սևաստոպոլի պետական ​​համալսարանի մագիստրատուրայում սովորելը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում գրքի հրատարակումը։
Ըստ ​​դատախազության՝ մեղադրական եզրակացության մեջ ներկայացված ապացույցները ցույց են տալիս, որ Բուրցևան, լինելով Էստոնիայի քաղաքացի, պետական ​​դավաճանություն է կատարել Էստոնիայի Հանրապետության անկախության և անկախության դեմ ոչ բռնի գործողությունների միջոցով։
Աղբյուրի տվյալներով՝ Բուրցևան, ով Էստոնիայի քաղաքացիություն է ստացել 1994 թվականին հպատակագրման միջոցով, 2017 թվականից աշխատել է ռուսական «Россия Сегодня» մեդիա խմբի տարբեր առցանց հրապարակումներում՝ լուսաբանելով Էստոնիայի հանրային իրադարձությունները։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Բուրցևան տեղյակ է եղել իր գործունեության արգելքի մասին, սակայն շարունակել է այն, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ «Sputnik Էստոնիա» լրատվական պորտալը փակվել է 2019 թվականին պատժամիջոցների խախտման պատճառով։
Պետական դավաճանության մեջ մեղադրվող լրագրողը կալանքի տակ է մարտի 1-ից։ Նրա փաստաբան Սվեն Սիլլարն առաջարկել է կալանքը փոխարինել էլեկտրոնային հսկողությամբ, սակայն պետական ​​մեղադրողը մերժել է։
Փաստաբանը նաև միջնորդություն է ներկայացրել մեղադրական եզրակացությունը դատախազություն վերադարձնելու վերաբերյալ՝ ասելով, որ այն թերի է: Դատարանը այս հարցով որոշում կկայացնի օգոստոսի 14-ին։

Эстонская прокуратура обвинила сотрудничавшую с некоторыми российскими СМИ журналистку в государственной измене
Эстонская прокуратура обвинила сотрудничавшую с некоторыми российскими СМИ журналистку Светлану Бурцеву в нарушении санкционного режима ЕС и государственной измене.
Как передает Арменпресс,  об этом сообщил портал эстонского гостелерадио ERR.
Отмечается, что полиция безопасности Эстонии провела в отношении Бурцевой досудебное расследование и пришла к выводу, что гражданка прибалтийской республики "сознательно нарушала режим антироссийских санкций". Спецслужба приводит в качестве доказательств вины журналистки публикацию материалов на российских ресурсах под псевдонимом, обучение в магистратуре Севастопольского государственного университета, а также публикацию книги в РФ.
По данным Госпрокуратуры, представленные в обвинительном заключении доказательства свидетельствуют о том, что Бурцева, будучи гражданкой Эстонии, совершила государственную измену путем ненасильственных действий против независимости и самостоятельности Эстонской Республики.
По данным источника, Бурцева, получившая гражданство Эстонии в 1994 году, с 2017 года работала в различных интернет-изданиях российской медиагруппы "Россия Сегодня", освещая общественные мероприятия в Эстонии.
Согласно обвинительному заключению, Бурцева знала о запрете, но продолжала работать даже после закрытия новостного портала Sputnik Эстония в 2019 году за нарушение санкций.
Обвиняемая в государственной измене журналистка находится под стражей с 1 марта. Ее адвокат Свен Силлар предлагал заменить содержание под стражей электронным наблюдением, но прокурор отказался.
Адвокат также подал ходатайство о возвращении обвинительного заключения в прокуратуру, заявив, что оно ошибочно. Суд примет решение по этому вопросу 14 августа.