Բրիտանիան արտակարգ հանդիպում կանցկացնի երկրում ծավալված անկարգությունների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ արտակարգ հանդիպում կանցկացնի երկրի տարբեր քաղաքներում շաբաթ և կիրակի օրերին տեղի ունեցած անկարգությունների առնչությամբ, որոնց ընթացքում ավելի քան 150 մարդ է ձերբակալվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Հուլիսի 29-ին Սաութփորթ քաղաքում երեխաներին թիրախավորող դանակահարությունից հետո, որի հետևանքով երեք աղջիկ էր սպանվել, Բրիտանիայում ծայրահեղ աջերն անկարգություններով ուղեկցվող ակցիաներ են կազմակերպում։
Ռոտերդամում ցուցարարները հարձակվել են հյուրանոցի վրա, որտեղ ապրում են ապաստան հայցողները։ Ցուցարարները ներխուժել են հյուրանոց, տարբեր առարկաներ հրկիզել, կոտրել ապակիները։ Առնվազն 10 իրավապահ վիրավորվել է։ Նմանատիպ ակցիաներ են տեղի ունեցել Միդլսբրոյում, Բոլթոնում և այլ քաղաքներում, որտեղ ևս իրավապահների հետ բախումներ են տեղի ունեցել։
Բոլթոնում ցուցարարների խմբի դեմ պատասխան ցույցով դուրս է եկել մոտ 300 հոգուց բաղկացած դիմակավորված խումբ՝ գոչելով «Ալլահու Ակբար», հավելում է BBC-ն։
Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը դատապարտել է անկարգությունները և խոստացել պատժել դրանց կազմակերպիչներին և մասնակիցներին օրենքի ողջ ուժով։
Երկրի Ներքին գործերի նախարարությունն ավելի մեծ պաշտպանություն է առաջարկել մզկիթներին։ Զանգվածային դանակահարությունից հետո լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, թե 17-ամյա կասկածյալը մուսուլման է, սակայն իրավապահները կոչ էին արել զերծ մնալ ենթադրություններից։

Британия проведет экстренное совещание из-за беспорядков в стране
Британское правительство объявило, что проведет экстренное совещание по поводу беспорядков, произошедших в различных городах страны в субботу и воскресенье, в ходе которых были арестованы более 150 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
29 июля после нападения на детей в городе Саутпорт, в результате которого ножевыми ударами были убиты три девочки, крайне правые в Британии организуют акции, сопровождающиеся беспорядками.
Протестующие в Роттердаме напали на отель, где проживают просители убежища. Протестующие ворвались в отель, подожгли различные предметы, разбили окна. По меньшей мере 10 сотрудников правоохранительных органов получили ранения. Подобные акции прошли в Мидлсбро, Болтоне и других городах, где также произошли столкновения с правоохранителями.
А Болтоне против участников протеста с криками “Аллаху Акбар”выступила группа в масках численностью около 300 человек, добавляет BBC.
Премьер-министр Великобритании Кейр Стармер осудил беспорядки и пообещал наказать их организаторов и участников по всей силе закона.
Министерство внутренних дел страны предложило мечетям более надежную защиту. После массового поножовщины в СМИ распространилась информация о том, что 17-летний подозреваемый является мусульманином, однако представители правоохранительных органов призвали воздержаться от домыслов.